ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آموزش ریست کردن ویندوز 7

آموزش ریست کردن ویندوز 7
آموزش ریست کردن ویندوز 7
آموزش ریست کردن ویندوز 7

از جمله امکانات جذابی که مایکروسافت برای ویندوز 8 معرفی کرده است، امکان بازگرداندن ویندوز به حالت اصلی، یا به اصطلاح در تکنولوژی بازگرداندن سیستم به حالت تنظیمات اصلی کارخانه است (factory reset).سایت پی سی کوئست مطلب ریست کردن ویندوز 8 را در اختیار شما قرارداده است و میتوانید از آن استفاده کنید. اما از آنجایی که ویندوز ۷ این ویژگی مفید و کاربردی را به صورت ذاتی ندارد، کابران ویندوز ۷ نیز بسیار تمایل دارند تا بدون استفاده از دیسک‌های پشتیبان و با به‌کارگیری ابزارهای بازگردانی ویندوز یا دیگر ابزارها، سیستم خود را به حالت اولیه بازگردانند. در این مطلب قصد داریم روش هایی را آموزش دهیم که انجام آن ها به دنیال یکدیگر میتواند ویندوز 7 را به حالت اولیه خود برگرداند و یا به عبارتی جان دیگری بگیرد. اما توجه داشته باشید کهدر انتهای این مطلب ترفندی جدید نیز از سوی کارشناسان پی سی کوئست به شما یاد خواهیم داد تا بتوانید از آن استفاده کنید و لذت ببرید.

با انجام این روش‌ها می‌توانید مطمئن باشید که سیستم شما دیگر درگیر رجیستری‌های معیوب و نامعتبر، فایل های بیهوده پوسته ویندوز، گزینه‌های انتخابی و اضافی موجود در راست کلیک، فایل‌ها و فولدرهای ساخته شده توسط خود ویندوز برای پردازش بعضی عملیات، پوشه‌های موقت حجیم شده، پوشه‌های خالی با فایل‌های بیهوده، فایلهای کش برنامه‌ها و سایر کتاب‌خانه‌هایی که در فولدر System32 ویندوز ثبت شده‌‌اند، نخواهد بود.

پیشنهاد میکنیم اگر شما کارآموز این امر هستید و صرفا برای یادگیری این کار را انجام می دهید از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید.

پاکسازی برنامه های اضافی

وارد Control Panel ویندوز شوید. اگر در قسمت جستجو عبارت Add or remove programs را تایپ کنید می‌توانید سریع‌تر به این بخش دسترسی پیدا کنید. حالا وقت آن رسیده است که با تمامی برنامه‌ها، البته به جز برنامه‌هایی که به عنوان پیش فرض ویندوز به شمار می‌روند خداحافظی کنید. اگر برنامه‌ها را بر اساس نام منتشر کننده آن‌ها(Publisher name) انتخاب کنید می‌توانید با سرعت بیشتری همه برنامه ها را از روی سیستم پاک کنید.

بهترین راه برای حذف سریع تمام برنامه‌های مربوط به مایکروسافت، انتخاب کمپانی مایکروسافت از منوی کشویی Publisher می‌باشد. بعد از انتخاب مایکروسافت، تمام برنامه‌ها، ابزارها، کامپایلرها، بسته‌های کتاب‌خانه‌ای، کُدِک ها و هر آنچه مربوط به مایکروسافت است، پدیدار می‌شود. البته شما نباید همگی آن‌ها را uninstall کنید بلکه باید برنامه‌هایی را حذف کنید که خود شما بعد از نصب ویندوز بر روی آن قرار داده‌اید. برنامه‌هایی نظیر آفیس، Silverlight، SQL Server و …

آموزش ریست کردن ویندوز 7
آموزش ریست کردن ویندوز 7

پاکسازی کش ها،MRU و ریست رجیستری

بعد از حذف تمامی نرم‌افزارهای جانبی از طریق لیست Add/Remove ویندوز بهتر است سیستم خود را Restart کرده تا فایل‌های کش، رجیستری‌ها و دیگر فایل‌های اضافه این برنامه‌ها به طور کامل از روی سیستم پاک شوند. برای اطمینان از اینکه تمامی فایل‌های کش و رجیستری‌های مربوط به این برنامه‌ها از روی ویندوز شما محو شده است لازم است از یک برنامه cleaner کمک بگیرید.

CCleanerنرم‌افزاری رایگان، بسیار محبوب و قدرتمند جهت پاک سازی فایل‌های بیهوده، رد پاها، فایل‌های تولید آنتی ویروس‌ها، تاریخچه مرورگرهای اینترنتی ، MRU – Most Recently Used،خطاهای رجیستری و … می‌باشد. بعد از آن‌که برنامه به بررسی داده‌های بیهوده و اضافی پرداخت، می‌توانید با زدن دستور Run عملیات پاک‌سازی را کامل کنید.

 

آموزش ریست کردن ویندوز 7
آموزش ریست کردن ویندوز 7

CCleaner علاوه بر توان بالا در پاک‌سازی داده‌های اضافی مربوط به برنامه‌ها، قدرت بالایی در پاک‌‌سازی و تعمیر رجیستری، کش MUI، کوکی‌ها، History ، دیتابیس‌ها، لیست دانلود‌ها و … دارد. برای شروع بر روی آیکن Registry در نوار سمت چپ برنامه کلیک کنید و تمامی گزینه‌های انتخابی را تیک زده تا عملیات پاک‌سازی کامل صورت گیرد. زمانی که اسکن رجیستری به پایان رسید، تمامی موارد موجود در پنجره اصلی برنامه را انتخاب کرده و بر روی آیکن Fix selected issues کلیک کنید تا عملیات کامل شود.

آموزش ریست کردن ویندوز 7
آموزش ریست کردن ویندوز 7

Glary Utilities نیز یکی دیگر از برنامه‌های همه کاره برای حل مشکلات سیستم می‌باشد. بعد از آنکه عملیات مربوط به حذف فایل‌های اضافی، پاک‌سازی و تعمیر رجیستری را توسط CCleaner به پایان رساندید، از نرم افزار Glary Utilities برای پاک‌سازی آثار داده‌های پاک سازی شده، تعمیر میانبرهای نامعتبرو یافتن کلیدها و رجیستری‌های نامعتبر و نادرستی که توسط CCleaner تضعیف شده‌اند، استفاده کنید.

آموزش ریست کردن ویندوز 7
آموزش ریست کردن ویندوز 7

بعد از آنکه اسکن اولیه برنامه به پایان رسید بر روی گزینه Repair Problems کلیک کنید تا تمامی موارد مشخص شده در مرحله اسکن تعمیر و پاک‌سازی شوند. البته قبل از مرحله تعمیر، می‌توانید بر روی گزینه Show Details کلیک کرده تا از جزییات مواردی که برنامه برای تعمیر و پاک‌سازی انتخاب کرده است، آگاه شوید.

پاک‌سازی فایل های اضافی تم و گزینه‌های اضافی منوی راست کلیک

آموزش ریست کردن ویندوز 7
آموزش ریست کردن ویندوز 7

با اینکه بسیاری از داده‌های اضافی و رجیستری‌های نادرست توسط CCleaner از روی سیستم حذف می‌گردد، در بعضی از مواقع هنوز گزینه‌های اضافی منوی راست کلیک از بین نمی‌رود. این کار زمان و انرژی بسیاری را از شما میگیرد و پیشنهاد میکنیم این کار را انجام ندهید چون در بیشتر موارد گزینه ها حذف میشوند.

پاک‌سازی موارد بلااستفاده در Start up ویندوز (Windows Startup Items)

بهترین راه باز کردن خود برنامه‌ها و غیر فعال کردن آیتم Startup از درون خود برنامه‌ها است ولی می‌توان در یک حرکت سریع‌تر، با رفتن به بخش System Configuration و زبانه Startup ، برنامه مورد نظر را غیر فعال کنید. شما می‌توانید با تایپ عبارت Msconfig در پنجره Run ویندوز به System Configuration دسترسی پیدا کنید.در این مورد میتوانید برای دریافت اطلاعات کامل به مطلب “غیر فعال کردن برنامه ها در Startup” مراجعه کنید.

 

آموزش ریست کردن ویندوز 7
آموزش ریست کردن ویندوز 7

پاکسازی پوشه‌های خالی، غیر فعال کردن به اشتراک گذاری پوشه‌ها و درایوها، و حذف Log Files

هر چند استفاده از ابزار Add/Removeدر ویندوز برای حذف یک برنامه و فایل های آن مفید به نظر می‌رسد ولی گاهی اوقات پوشه برنامه پاک شده به طور کامل از بین نرفته و هنوز در ویندوز باقی می‌ماند. برای از بین بردن پوشه‌های خالی و log files ها و ملحقات آن‌ها به یک برنامه اختصاصی مثل RED نیاز است تا این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

آموزش ریست کردن ویندوز 7
آموزش ریست کردن ویندوز 7

برنامه را اجرا کنید تا تمامی درایوهای شما اسکن شده و پوشه‌های خالی از سیستم پاک شوند. البته این برنامه دارای ویژگی‌هایی است که شما می‌توانید برای پروسه پیدا کردن و پاک کردن پوشه‌ها قوانینی برای آن تعریف کنید. مثلا می‌توانید از برنامه بخواهید پوشه‌هایی که کاملا خالی نیستند ولی شامل فایل‌هایی مثل desktop.ini یا فایل‌های thumbnail تصاویر هستند نیز پاک شوند.

آموزش ریست کردن ویندوز 7
آموزش ریست کردن ویندوز 7

حذف پوشه‌هایی که تحت شبکه به اشتراک گذاشته شده‌اند کمی سخت‌تر است. برای این کار به دسترسی ادمین نیاز دارید یا اینکه اگر به عنوان مدیر (Admin) وارد سیستم شده‌اید باید برای هر یک از فولدرها به فرم مجوز ویندوز پاسخ دهید. متن فرم بدین صورت است :

This folder is shared with other people. If you delete this folder, it will no longer be shared

برای آنکه بتوانید خیلی آسان‌تر فولدرهای به اشتراک گذاشته شده را پاک کنید لازم است بر روی آیکن Computer راست کلیک کرده و سپس گزینه Manage را برای باز شدن Computer Management انتخاب کنید. از پنجره باز شده و از نوار قسمت چپ آن روی پوشه Shared کلیک کرده تا تمامی جزییات آن نشان داده شود. حالا می‌توانید تمامی فولدرهای مورد نظر را انتخاب کرده و با راست کلیک بر روی آن‌ها و انتخاب گزینه Stop Sharing، آن‌ها را از حالت به اشتراک گذاری خارج کنید. زمان آن رسیده است که این پوشه‌های اضافی را از روی سیستم خود به راحتی هر چه تمام‌تر پاک کنید.

 

آموزش ریست کردن ویندوز 7
آموزش ریست کردن ویندوز 7

باوجود تمامی ابزار ها ما به شما دستور کاربردی Del log خود ویندوز را پیشنهاد میکنیم.. اگر در محیط دستوری ویندوز (Command Prompt) از پارامترهای a، s، q و f استفاده کنید می‌توانید تمامی log files موجود در سیستم را از بین ببرید. برای آنکه درک بهتری از نحوه استفاده از این دستور داشته باشید،

Dell *.log /s /a /q /f 

آموزش ریست کردن ویندوز 7
آموزش ریست کردن ویندوز 7

. البته می‌توانید هر مسیری را برای پیدا کردن این فایل‌ها در محیط دستوری ویندوز وارد کنید. پوشه‌های تو در تو و پیچیده‌ای که حاوی انبوهی از این‌گونه فایل‌ها باشند توسط این دستور پاک خواهند شد.حروف ها نام درایو ها هستند.

فعال‌سازی حساب کاربری مدیریت و پاک سازی پروفایل دیگر کاربران

پوشه مربوط به نگاه‌داری پروفایل کاربران ویندوز 7 معمولا فضایی بیش از ۳ گیگا بایت را در اشغال خود دارد و حتی در بعضی موارد این فضای اشغالی به 10 گیگابایت هم می‌رسد. همانند ویندوز ویستا، ویندوز ۷ هم مواردی مانند تنظیمات برنامه‌ها، پوشه‌های کاربران، پوشه اسناد، موزیک، عکس، کش برنامه‌ها و … را در پوشه پروفایل کاربران ذخیره می‌کند. اگر بیش از دو کاربر از سیستم مورد نظر شما استفاده می‌کنند، بسیار حیاتی است که برای آزاد کردن فضای بیشتر هارد درایو خود این پوشه‌ها را از سیستم حذف کنید. بدین منظور بهتر است با کاربری مدیریت (Administrator) وارد سایت شوید یادر غیر این‌صورت حساب کاربری مدیریت خود را فعال کرده و دوباره وارد ویندوز شوید.

برای فعال کردن حساب کاربری مدیریت لازم است محیط دستوری ویندوز (CMD) را فراخوانی کنید، سپس دستور زیر را در آن وارد کنید:

net user administrator /active:yes

آموزش ریست کردن ویندوز 7
آموزش ریست کردن ویندوز 7

پس از فعال‌سازی حساب ادمین، log off کرده و با Administrator وارد شوید. بعد از این مرحله عبارت Advanced System Settings را در بخش جستجوی ویندوز وارد کرده و کلید اینتر را فشار دهید. در زبانه Advanced و در کادر مربوط به User Profiles، بر روی Settings کلیک کنید تا پروفایل تمامی کاربران سیستم آشکار شود. تمامی پروفایل‌ها به جز پروفایلی که هم‌اکنون در حال استفاده از آن هستید را پاک کنید.

 

آموزش ریست کردن ویندوز 7
آموزش ریست کردن ویندوز 7

بعد از انجام تمامی این مراحل پیشنهاد یکنیم سیستم خود را ریستارت کرده و سپس بر روی تمامی درایو ها کلیک راست کرده و properties را بزنید و سپس درایو را Clean up کنید و در انتها یک بار عمل Defrag را انجام دهیدو از کار با سیستم سریع و به روز خود لذت ببرید.

 

اما اکنون زمان آن رسیده که از ترفند ویزه خود استفاده کنیم برای این کار کافی هست ویدیو را از جعبه دانلود، دانلود کنید و مطابق ان عمل کنید. توجه داشته باشید این روش اکثرا در لپ تاپ ها جوابگوی کاربران است.

مطابق ویدیو ابتدا وارد Control panel شوید

وارد بخش System And Security شوید و در این پنجره Backup And Restore را بزنید

در این مرحله بر روی Recover System Setting کلیک کنید و Advanced Restore را بزنید نیازمند باز شدن این صفحه داشتن ریکاوری بر روی سیستم است که این امر معمولا در لپ تاپ ها وجود دارد. در این مرحله دقت کنید که گزینه return your computer to factory condition را بزنید و مطابق دستورات نوع لپ تاپ خود عمل کنید . توجه داشته باشید بهتر است حتما پشتبان گیری را انجام دهید.

این کار بر اساس سیستم ریکاوری دیسک ها انجام می شود.

  • میتوانید تمامی برنامه های معرفی شده را از سرور سایت پی سی کوئست در جعبه دانلود این مطلب دانلود کنید.
  •  

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!