ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

SOC-as-a-Service چیست؟ مزایا و بهترین شیوه ها

SOC-as-a-Service چیست؟ مزایا و بهترین شیوه ها

یک مرکز عملیات امنیتی ۲۴ ساعته (SOC) مدتهاست که به عنوان بخشی ضروری از یک استراتژی امنیت سایبری موثر در نظر گرفته شده است. با این حال، پیاده‌سازی SOC بسیار پیچیده و پرهزینه است و یک SOC مدرن را برای بسیاری از شرکت‌ها دور از دسترس قرار می‌دهد. ممکن است سالها طول بکشد تا به سادگی عملیاتی شود، با هزینه های میلیونی و علی‌رغم بهترین تلاش‌ها و هزینه‌های صرف شده، گزارش Ponemon نشان داد که تنها ۴۲ درصد از سازمان‌ها SOC خود را بسیار مؤثر ارزیابی می‌کنند. به این دلایل، شرکت ها به طور فزاینده ای به ارائه دهندگان SOC-as-a-Service  برای انجام عملکردهای امنیتی حیاتی، از جمله نظارت و پاسخگویی تهدیدات ۲۴/۷، روی  می آورند.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره امنیت اطلاعات با ما تماس بگیرید.

SOC-as-a-Service چیست؟

SOC-as-a-Service (SOCaaS) یک مدل مبتنی بر اشتراک برای شناسایی و پاسخ تهدید مدیریت شده است که بهترین مرکز عملیات امنیتی در کلاس را در دسترس هر کسب و کاری قرار می دهد.

SOCaaS تمام مزایای یک SOC اختصاصی ۲۴/۷ را ارائه می‌کند، اما بدون هزینه‌های بالا، پیچیدگی و ناامیدی ناشی از ساخت، کارمندان و مدیریت یک واحد داخلی. با یک سرویس SOC مدیریت شده، سازمان ها می توانند افراد، فرآیندها و فناوری مورد نیاز برای یک SOC را برون سپاری کنند که خارج از محل اداره و مدیریت می شود و به عنوان یک سرویس مبتنی بر ابر ارائه می شود.

سازمان ها در هر اندازه ای نیاز به دفاع و تخصص دارند که به آنها امکان نظارت بر تهدیدها را در شبانه روز بدهد. SOC-as-a-Service راهی را برای سازمان ها فراهم می کند تا راه حلی برای شناسایی و پاسخ سرتاسر به دست آورند که برای پاسخگویی به چالش های SOC امروزی و با قیمت قابل کنترل طراحی شده است.

مزایای SOC-as-a-Service چیست؟

SOC-as-a-Service فراتر از آن چیزی است که ارائه دهندگان خدمات امنیتی مدیریت شده سنتی (MSSP) و فروشندگان شناسایی و پاسخ مدیریت شده (MDR) ارائه می کنند. MSSP های قدیمی برای ارائه قابلیت های مرکز عملیات امنیتی پیشرفته (SOC) برای شناسایی و پاسخ تهدید قرار ندارند. SOCAaS مقداری متقاطع با MDR دارد، اما رویکردی جامع‌تر، انعطاف‌پذیرتر، شفاف‌تر و مهم‌تر از همه، موثرتر برای شناسایی و پاسخ تهدید ارائه می‌کند.

SOC-as-a-Service چندین مزیت را به همراه دارد، از جمله:

شناسایی و اصلاح سریعتر: ارائه دهندگان SOC-as-a-Service بار تیم های امنیتی داخلی را کاهش می دهند. آنها امنیت را ۲۴/۷ نظارت می کنند و از اتوماسیون و علم داده برای سرعت بخشیدن به تشخیص و ارائه هشدارهای با اطمینان بالا استفاده می کنند. هشدارهای با اطمینان بالاتر به معنای شناسایی و اصلاح سریعتر و کارآمدتر است.

ریسک سایبری کمتر: کار با یک ارائه دهنده SOC-as-a-Service خطر نقض و احتمال متحمل شدن هزینه ها (هزینه های قانونی، جریمه های نظارتی، هزینه های خدمات مشتری و غیره) و آسیب برند مرتبط با یک حمله موفقیت آمیز را کاهش می دهد.

چابکی و مقیاس‌پذیری کسب‌وکار افزایش یافته: بین اینترنت اشیا، کار از راه دور، اکتساب‌ها و گسترش خدمات، کسب‌وکارها سریع‌تر از همیشه در حال رشد و تغییر هستند. SOC-as-a-Service از رشد ایمن پشتیبانی می کند، زیرا کسب و کارها می توانند مصرف SOC برون سپاری شده خود را بر اساس اولویت های خود تغییر داده و مقیاس دهند.

کاهش هزینه: شرکت ها برای SOC-as-a-Service به عنوان هزینه عملیاتی ماهانه، فقط بر اساس مصرف پرداخت می کنند. برای اکثر مشاغل، این مقرون به صرفه تر از سرمایه و هزینه های عملیاتی برای ایجاد و کارمندان SOC در محل است.

چه نوع سازمان هایی از SOC-as-a-Service سود می برند؟

سازمان ها در هر نوع و اندازه ای می توانند از SOC-as-a-Service بهره مند شوند. هنگام شروع، اولین سوالی که باید بپرسید این است که “امنیت من در حال حاضر در چه مرحله ای است؟” چه بخواهید SOC خود را راه اندازی کنید، یا SOC خود را تغییر دهید، یا SOC خود را بالا ببرید، نمودار زیر حوزه های کلیدی را که SOC-as-a-Service در آن ها نقش دارد، نشان می دهد.

چرا SOC-as-a-a-Service را نسبت به ساخت خود انتخاب کنید؟

انتخاب اینکه آیا مرکز عملیات امنیتی خود را در محل خود بسازید یا آن را به یک شرکت متخصص در SOC-as-a-Service برون سپاری کنید، یک تصمیم حیاتی است. یک SOC کارآمد قلب امنیت یک سازمان است که ۲۴/۷ برای شناسایی و جلوگیری از تهدیدات قبل از ایجاد آسیب و همچنین امکان واکنش سریع در صورتی که حمله بتواند کنترل های امنیتی را دور بزند، عمل می کند.

SOC-as-a-Service چیست؟ مزایا و بهترین شیوه ها

هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا SOC خود را در محل خود راه اندازی کنید یا با یک ارائه دهنده SOC-as-a-Service سازمانی شریک شوید، چندین ملاحظات کلیدی وجود دارد.

  1. تکنولوژی

یک SIEM ستون فقرات فناوری SOC را تشکیل می دهد. اما، با تغییر چشم‌انداز تهدید، سازمان‌ها اغلب مجبورند ابزارهای جدید را لایه‌بندی کنند. با گذشت زمان، به یک وصله تبدیل می‌شود: مدیریت آن دشوار است، و استخراج بینش امنیتی معنادار از آن دشوار است. تهیه، استقرار، پیکربندی، یکپارچه سازی، به روز رسانی و نگهداری محصولات مختلف مورد نیاز برای کارکرد یک SOC موثر گران است. جمع‌آوری داده‌ها، ذخیره‌سازی و مجوزها می‌توانند به هزینه‌های یک SOC در محل اضافه کنند.

  1. مردم

تقریبا ۸۰ درصد از سازمان ها تحلیلگر کافی برای اجرای SOC خود ندارند. فراتر از تحلیلگران، جذب کارشناسان واجد شرایط در شکار تهدید، واکنش به حوادث، مهندسی امنیت و موارد دیگر دشوار است. بر اساس «مطالعه نیروی کار امنیت سایبری» در نوامبر ۲۰۱۹ توسط (ICS)2، تنها در آمریکای شمالی، ۵۶۱۰۰۰ موقعیت شغلی تکمیل نشده در امنیت سایبری وجود دارد که ۴ میلیون در سراسر جهان است. یک چالش اضافی نرخ گردش مالی است. علاوه بر تحلیلگران، و بسته به اندازه و پیچیدگی SOC که فکر می‌کنید به آن نیاز دارید، باید دانشمندان و مهندسان داده، شکارچیان تهدید و محققان و فردی را برای مدیریت کل تیم بیابید. یافتن کارشناسان SOC سخت تر و نگه داشتن آنها سخت تر است، به این معنی که شما باید دائماً در حال استخدام، حضور در هیئت مدیره و آموزش اعضای تیم جدید باشید.

  1. انطباق و صدور گواهینامه

حفظ حریم خصوصی و حفاظت از داده ها یک الزام تجاری است. سازمان ها باید استانداردهای بالایی را برای جلوگیری از نقض رعایت کنند. یک SOC باید با ISO 27001 یا SOC II نوع ۲ همراستا باشد و برخی صنایع نیز باید مقررات یا چارچوب های دیگری مانند HIPAA، GDPR، CCPA، PCI DSS و NIST را در نظر بگیرند. دستیابی و نشان دادن انطباق به صورت مداوم می تواند فرآیندی زمان بر و پرهزینه باشد که باید در هزینه کل مالکیت یک SOC لحاظ شود.

  1. اثربخشی

«SOCهایی که بسیار مؤثر هستند، به طور متوسط ​​۳٫۵ میلیون دلار در مقابل ۱٫۹۶ میلیون دلار هزینه دارند، اگر SOC کارایی بسیار پایینی داشته باشد». اما، اثربخشی به چیزی بیش از بودجه نیاز دارد. برای شناسایی، بررسی، تریاژ و اصلاح تهدیدات به افراد، فرآیندها و ابزار مناسب نیاز دارد. این تهدیدها دائماً در حال تکامل هستند، به این معنی که کارکنان باید دائماً یاد بگیرند و ابزارها نیاز به بررسی و به روز رسانی منظم دارند. برای راه اندازی یک SOC قدرتمند و توانا به تلاش و دانش انسانی نیاز است.

  1. امکانات

به طور سنتی، یک مرکز عملیات امنیتی (SOC) یک فضای اداری اختصاصی است که در آن کارشناسان با هم کار و همکاری می کنند. هزینه تهیه، تجهیز و ایمن سازی یک فضا، با فضای کافی برای کارکنان با تهویه مطبوع ۲۴/۷، می تواند قابل توجه باشد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!