ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

Developer Mode در ویندوز ۱۰ چیست؟

What Is “Developer Mode” in Windows 10 (1)

Developer Mode در ویندوز ۱۰ چیست؟

+Developer Mode در ویندوز ۱۰ چیست؟اگر وارد تنظیمات ویندوز ۱۰ شوید، شاید نظرتان به گزینه‌ی «Developer Mode» جلب شده باشد. وقتی که به حالت توسعه‌دهنده وارد می‌شوید، ویندوز به شما اجازه می‌دهد که به شکل ساده‌تری نرم‌افزارهای تحت توسعه را بیازمایید، از محیط پوسته‌ی Bash در اوبونتو استفاده کنید، گستره‌ای از تنظیمات مبتنی بر حالت توسعه‌دهنده را تغییر دهید و … .

نحوه‌ی فعال‌کردن Developer Mode

می‌توانید در نرم‌افزار Settings یا همان تنظیمات ویندوز آن را بیابید. برای دسترسی به آن، به مسیر Settings > Update & Security > For Developers رفته و گزینه‌ی «Developer Mode» را انتخاب نمایید.

کامپیوتر ویندوز ۱۰ شما در حالت توسعه‌دهنده قرار می‌گیرد. این موضوع در تمامی نسخه‌های ویندوز ۱۰ ازجمله نسخه‌ی Home آن موجود است.

Developer Mode در ویندوز 10 چیست؟
Developer Mode در ویندوز ۱۰ چیست؟

نرم‌افزارهای سایدلود و تاییدنشده (و دیباگ‌کردن آن‌ها در ویژوال استودیو)

این گزینه در زیر «Windows Store apps» و تحت عنوان «Sideload apps» وجود دارد. «Windows Store apps» را انتخاب کنید و ویندوز فقط به شما اجازه‌ی نصب نرم‌افزارهای UWP از استور ویندوز را می‌دهد. «Sideload apps» را به عنوان تنظیم پیش‌فرض انتخاب کنید و ویندوز به شما اجازه می‌دهد که نرم‌افزارهای خارج از استور ویندوز را نیز نصب کنید، البته به شرطی که آن‌ها دارای تاییدیه‌ی معتبر باشند.

اما اگر «Developer mode» را انتخاب کنید، می‌توانید نرم‌افزارهای UWP را خارج از استور ویندوز نصب کنید، حتی اگر تایید نشده باشند. این یک گزینه‌ی حیاتی برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار UWP است، زیرا می‌توانند در حین توسعه‌ی نرم‌افزار، آن را در ویندوز خودشان بیازمایند. این گزینه در ویندوز ۱/۸ نیاز به لایسنس مخصوص به خودش را داشت.

Developer Mode همچنین به شما اجازه می‌دهد که نرم‌افزارها را در ویژوال استودیو دیباگ کنید. درواقع، اگر یک نرم‌افزار UWP را در ویژوال استودیو باز کنید بدون این‌که حالت توسعه‌دهنده فعال شده باشد، پیغامی مبنی بر «Enable Developer Mode for Windows 10» ظاهر خواهد شد که به شما می‌گوید وارد حالت توسعه‌دهنده شوید. پس از آن است که می‌توانید نرم‌افزار را به صورت مستقیم و از طریق ویژوال استودیو دیباگ کرده و قبل از بارگذاری در استور ویندوز، آن را روی ویندوز خودتان بررسی کنید.

Developer Mode در ویندوز 10 چیست؟
Developer Mode در ویندوز ۱۰ چیست؟

Bash اوبونتو در ویندوز ۱۰

اگر می‌خواهید از پوسته‌ی Bash اوبونتو در ویندوز ۱۰ استفاده کنید، ابتدا باید وارد Developer Mode شوید. فقط در زمانی که حالت توسعه‌دهنده فعال باشد می‌توانید گزینه‌ی «Windows Subsystem for Linux» را فعال کنید و محیط اوبونتو در Bash را نصب نمایید.

اگر حالت توسعه‌دهنده را غیرفعال کنید، سیستم فرعی ویندوز برای لینوکس نیز غیرفعال خواهد شد و از دسترسی شما به پوسته‌ی Bash اوبونتو جلوگیری خواهد شد.

Developer Mode در ویندوز 10 چیست؟
Developer Mode در ویندوز ۱۰ چیست؟

دسترسی راحت‌تر به تنظیماتی که توسعه‌دهنده‌ها می‌خواهند

پنجره‌ی «For Developers» به شما اجازه می‌دهد که گستره‌ای از تنظیمات سیستم را تغییر دهید و آن را برای شرایط توسعه‌دهندگی فراهم کنید. برخی از این تنظیمات در سایر قسمت‌های ویندوز در دسترس هستند، اما به صورت پراکنده مشاهده می‌شوند. بدین‌ترتیب، توسعه‌دهندگان می‌توانند به صورت یک‌جا به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

در حالت توسعه‌دهنده و در File Explorer، پسوندهای فایل‌ها، درایوهای خالی، فایل‌‌های مخفی و فایل‌های سیستمی که معمولاً پنهان هستند، نمایش داده می‌شوند. همچنین توان نمایش مسیر کامل در نوار عنوان مدیریت فایل وجود دارد و دسترسی راحت‌تری برای گزینه‌ی «Run as a different user» وجود دارد.

Developer Mode در ویندوز 10 چیست؟
Developer Mode در ویندوز ۱۰ چیست؟

در راستای کنترل از راه دور، حالت توسعه‌دهنده می‌تواند تنظیمات متنوعی را برای شما عرضه کند تا همواره دسترسی مداوم از طریق کنترل از راه دور برایتان تضمین‌شده باشد. در این حالت تنظیمات فایروال ویندوز می‌تواند عوض شود تا اجازه‌ی ارتباط و کنترل از راه دور کامپیوتر داده شود و فقط ارتباط از طریق کامپیوترهایی مجاز خواهد بود که Remote Desktop را با Network Level Authentication اجرا کرده باشند.

همچنین می‌تواند تنظیمات کامپیوترتان را به گونه‌ای عوض کند که در حالت وصل‌بودن برق، هیچ‌گاه به حالت sleep یا hibernate نرود و بدین‌ترتیب همواره دسترسی از طریق Remote Desktop امکان‌پذیر باشد.

Developer Mode در ویندوز 10 چیست؟
Developer Mode در ویندوز ۱۰ چیست؟

در حالت توسعه‌دهنده، امکان تغییر مرامنامه‌ی اجرایی PowerShell وجود دارد تا کامپیوتر شما اجازه‌ی اجرای اسکریپت‌های PowerShell محلی و تاییدنشده را داشته باشد. البته کامپیوتر شما کماکان نمی‌تواند اسکریپت‌های از راه دور تاییدنشده را اجرا نماید.

Developer Mode در ویندوز 10 چیست؟
Developer Mode در ویندوز ۱۰ چیست؟

Device Portal و Device Discovery

وقتی که وارد حالت توسعه‌دهنده می‌شوید، سیستم ویندوز ۱۰ شما به صورت خودکار Device Portal را نصب می‌کند. اما این قابلیت هیچ‌گاه فعال نمی‌شود مگر این‌که در شرایط Developer گزینه‌ی «Enable Device Portal» را در حالت «On» قرار دهید.

اگر شما Device Portal را فعال کنید، نرم‌افزار روشن شده و قوانین فایروال به گونه‌ای تنظیم می‌شوند که اجازه‌ی ارتباطات ورودی را می‌دهند.

Device Portal یک سرور وب محلی است که یک رابط کاربری وب درست کرده و آن را در اختیار سایر وسایل موجود در شبکه‌ی محلی شما می‌گذارد. شما می‌توانید از پورتال مبتنی بر وب استفاده کنید تا وسائل را مدیریت و تنظیم کنید و در کنار آن گستره‌ای از ویژگی‌های طراحی‌شده برای توسعه و دیباگ‌کردن نرم‌افزارها را استفاده نمایید. Device Discovery به شما اجازه می‌دهد که با واردکردن یک کد، وسیله‌ای را با Device Portal جفت کنید.

به عنوان مثال، شما می‌توانید از Device Portal استفاده کنید و در حین توسعه‌ی نرم‌افزارهای هولوگرافی در ویندوز، از راه دور به HoloLens دسترسی داشته باشید. برای دریافت جزئیات بیشتر در زمینه‌ی استفاده از Device Portal و Device Discovery به اسناد مربوط به Windows Device Portal در مایکروسافت مراجعه کنید.

Developer Mode در ویندوز 10 چیست؟
Developer Mode در ویندوز ۱۰ چیست؟

محدودیت‌های کمتر برای پیوندهای نمادین

در به‌روزرسانی ویندوز ۱۰، می‌توانید با قرار دادن وسیله‌تان در حالت توسعه‌دهنده، محدودیت‌های کمتری را در راستای ایجاد پیوندهای نمادین تجربه کنید. پیش‌تر فقط کاربران مدیر می‌توانستند Symlink یا همان پیوند نمادین را ایجاد کنند. در ویندوز ۱۰ نیز همین‌گونه است مگر این‌که آن را در حالت توسعه‌دهنده قرار دهید.

در حالت توسعه‌دهنده، کاربر با هر سطح از اختیاری می‌تواند پیوند نمادین ایجاد کند. به عبارت دیگر، شما می‌توانید یک پنجره‌ی Command Prompt معمولی را باز کنید و از دستور mklink بهره بگیرید. خارج از حالت توسعه‌دهنده، شما باید پنجره‌ی Command Prompt را در حالت Administrator باز کنید تا بتوانید از دستور mklink استفاده کنید.

پیوندهای نمادین غالباً توسط توسعه‌دهندگان استفاده می‌شوند، بنابراین این تغییر، کار با پیوندهای نمادین را بدون استفاده از Run as Administrator ممکن می‌کند.

Developer Mode در ویندوز 10 چیست؟
Developer Mode در ویندوز ۱۰ چیست؟

تغییر پیوند نمادین، نمونه‌ی خوبی از کارهای مایکروسافت در آینده است که قرار است بر روی حالت Developer Mode انجام دهد. با روشن‌کردن Developer Mode شما به ویندوز می‌گویید که توسعه‌دهنده هستید و به همین دلیل ویندوز به صورت خودکار گستره‌ای از تنظیمات را در اختیارتان می‌گذارد تا کارکرد بهتری از آن بگیرید.

دیدگاه ها

  • حمیدرضا ژوئن 6, 2017 :: 03:25
    0 0

    سلام بسیار مفید بود ممنون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!