ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

زمان پاسخگویی مانیتور چیست و چرا مهم است ؟

فاقد تصویر شاخص

زمان پاسخگویی مانیتور چیست و چرا مهم است ؟

زمان پاسخگویی مانیتور چیست و چرا مهم است ؟

وقتی قصد خرید یک مانیتور جدید را دارید، قطعأ با مشخصات تکنیکی فراوان اشباع می شوید. درحالیکه مسائلی مثل اندازه ی صفحه نمایش و قدرت تفکیک نسبتأ واضح هستند، یک عامل مهم دیگر وجود دارد که چندان مشخص نیست: زمان واکنش.

زمان واکنش بصورت زیر تعریف می شود:

زمان واکنش یعنی مدت زمانی که طول می کشد تا مانیتور شما از یک رنگ به رنگ دیگر تغییر پیدا کند. این واکنش معمولأ بصورت تغییر رنگ سیاه به سفید و مجددأ به سیاه در چند میلی ثانیه اندازه گیری می شود. زمان واکنش معمول برای LCD زیر ۱۰ میلی ثانیه (۱۰ ms) است و گاهی اوقات تا یک میلی ثانیه سرعت پیدا می کند.

روش دقیق اندازه گیری این آمار به توافق نرسیده است: برخی از سازندگان آن را در قالب تغییر رنگ پنل LCD از سیاه به سفید یا از سیاه به سفید و مجددأ به سیاه یا به طور رایج تر از «خاکستری به خاکستری» بیان می کنند. این امر به معنای حرکت در همان طیف کامل است اما در مقادیر خاکستری دشوارتر و دقیق تر آغاز می شود و به پایان می رسد. در تمام موارد، زمان واکنش کمتر بهتر است زیرا مشکلاتی مثل تار شدگی یا «محو شدگی» را کاهش می دهد.

زمان پاسخگویی مانیتور چیست و چرا مهم است ؟

به تفاوت بین زمان رفرش و زمان واکنش توجه کنید (Dell).

زمان واکنش نباید با زمان رفرش مانیتور اشتباه گرفته شود. این دو زمان شبیه هم به نظر می رسند اما زمان رفرش در واقع تعداد دفعاتی است که صفحه نمایش، یک تصویر را در هر ثانیه نمایش می دهد که بصورت هرتز بیان می شود. بیشتر مانیتورها از زمان رفرش ۶۰ هرتز استفاده می کنند، اگرچه بعضی ها از زمان بیشتری استفاده می کنند – هرچه زمان رفرش بیشتر باشد بهتر است.

چرا به زمان واکنش کم نیاز دارید؟

بیشتر کاربران کامپیوتر حتی از زمان واکنش مانیتور یا صفحه نمایششان اطلاع ندارند زیرا بیشتر مواقع این مسئله اهمیتی ندارد. برای وبگردی، نوشتن یک ایمیل یا کار کردن با Word یا ویرایش تصاویر، تأخیر بین تغییر رنگ صفحه نمایش به حدی سریع صورت می گیرد که حتی قابل تشخیص نمی باشد. حتی ویدیو در مانیتورهای کامپیوتر مدرن و تلویزیون ها معمولأ دچار تأخیری نمی شود که برای بیننده قابل تشخیص باشد.

زمان پاسخگویی مانیتور چیست و چرا مهم است ؟

بازی های چند نفره ی سریع مثل مبارز خیابانی (Street Fighter) از زمان های واکنش پایین سود می برند (Steam).

بازی ها استثنا هستند. برای بازی کنندگان، هر میلی ثانیه ارزش دارد – تفاوت بین برنده شدن و بازنده شدن در یک مبارزه، فرود یک تیرانداز دوربرد یا حتی دستیابی به یک خط کامل و بی نقص در یک رقابت قطعأ یک میلی ثانیه است. بنابراین، برای بازی کنندگانی که به دنبال هر لبه ی رقابتی ممکنی هستند، زمان رفرش پایین بین ۱ تا ۵ میلی ثانیه ارزشمند است که با یک مانیتور تخصصی برای بازی امکانپذیر می باشد.

چه نوع مانیتورهایی سریعترین هستند؟

برای لپ تاپ یا تلفن، معمولأ گزینه ی زمان واکنش کمِ صفحه نمایش را در اختیار ندارید، اگرچه استثنائاتی نیز وجود دارد. اما اگر سعی دارید یک مانیتور جدید برای دسکتاپ بازی تان خریداری کنید، باید سریعترین پنل ممکن را تهیه کنید.

در زمان نوشتن این مقاله، سه نوع پنل LCD مختلف وجود دارد که ۹۹% از مانیتورهای امروزی را پوشش می دهند.

  • پنل های صفحه نمایش TN (Twisted Nematic): این پنل ها ارزان هستند اما دامنه ی رنگی ضعیفی دارند. آنها سریعترین پنل ها از لحاظ زمان واکنش در بازار هستند و مانیتورهای بازی اغلب پنل های TN کمتر رنگی را انتخاب می کنند تا سریعتر باشند.
  • پنل های صفحه نمایش IPS (In-Plane Switching): این پنل ها گرانتر هستند و رنگ های دقیق تری دارند. پنل های IPS برای طراحان گرافیک، عکاسان، ویرایشگران ویدیو و هر کسی که رنگ های دقیق برایش اهمیت دارد ارزشمندند. آنها زمان واکنش بالاتری نسبت به پنل های TN دارند، بنابراین به ندرت به عنوان مانیتورهای «بازی» به فروش می رسند.
  • پنل های صفحه نمایش VA (Vertical Alignment): این پنل ها یک طرح جدیدتر هستند که سعی دارند زمان واکنش سریع TN را با رنگ دقیق تر و زنده ترِ IPS مطابقت دهد. این پنل ها مابین دو پنل فوق قرار دارند اما بسیاری از مانیتورهای بازی اکنون با پنل های VA ساخته می شوند که زمان واکنش آنها به اندازه ی یک میلی ثانیه است.

اگر مانیتوری می خواهید که حتی با سریعترین بازی ها نیز همخوانی داشته باشد، یک مانیتور با پنل صفحه نمایش TN یا VA تهیه کنید. مانیتورهای بازی IPS موجود هستند اما گران و کمیاب هستند و هنوز به اندازه ی گزینه های دیگر سریع نیستند. معمولأ می توانید نوع پنل را در بخش مشخصات مانیتور به طور آنلاین یا بر روی جعبه در فروشگاه خرده فروشی مشاهده کنید.

مشکلات یک زمان واکنش سریع چیست؟

برای کاهش زمان واکنش، مانیتورهای بازی اغلب پردازش تصویر پیچیده تری دارند که بین سیگنال کامپیوتر انجام می شود. این پردازش شامل بخش های اصلاح رنگ مانیتور، تقویت روشنایی، فیلترهای نوری آبیِ کاهش دهنده ی خستگی چشم و ویژگی های مشابهی است. اگر یک مانیتور بازی را انتخاب کرده و سریع ترین زمان واکنش ممکن را برای آن تعیین کنید، احتمالأ با کاهش روشنایی و رنگ های خنثی تر مواجه خواهید شد.

آیا باید یک مانیتور با زمان واکنش کم خریداری کنید؟

آیا ارزش دارد؟ برای بسیاری از بازی ها، خیر. اگر در حالت انفرادی بازی می کنید و تنها دشمنی که با آن مواجه می شوید کامپیوتر است، این تصویر تار یا مبهمِ گاه و بیگاه ارزش آن را ندارد که یک مانیتور بازی بخرید و آن را در سریعترین حالت تنظیم کنید. بیشتر بازی های تصادفی مثل Minecraft از تأخیر تصویر بیش از حد کم سود نمی برند، حتی وقتی آنلاین باشند.

بازی آنلاین: اگر اتصال برای بازی چند نفره ضعیف باشد، آنگاه زمانی که طول می کشد تا کامپیوتر اطلاعات را به سرور بازی ارسال کند و اطلاعات را دریافت احتمالأ خیلی بیشتر از زمان واکنش شما است. حتی در یک مانیتور با زمان واکنش ۱۰ ms، اگر بازی دارای ۱۰۰ ms ping در سرور (یک دهم ثانیه) باشد، آنگاه مشکلات مربوط به تأخیر تصویر یک عامل تعیین کننده در پیروزی شما نخواهند بود.

زمان پاسخگویی مانیتور چیست و چرا مهم است ؟

مانیتورهای بازی دارای حالات خاصی برای زمان واکنش پایین هستند (Michael Crider).

اما اگر اتصال سریع به اینترنت داشته باشید و به طور مکرر بازی های چند نفره ی سریع مثل Fortnight، Overwatch، Rocket League یا Street Fighter بازی کنید، به هر میلی ثانیه ی اضافی نیاز خواهید داشت. این قضیه برای کنسول های بازی و تلویزیون ها نیز صدق می کند (بسیاری از آنها دارای یک «حالت بازی» هستند که زمان واکنش را کاهش می دهد) و اگر یک کنسول را به مانیتور کامپیوترتان وصل کنید نیز به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

مترجم: سحر الله وردی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!