ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

صور فلکی چیست و چگونه میتوان رصد نمود

Constellations

صور فلکی چیست و چگونه میتوان رصد نمود

صور فلکی چیست و چگونه میتوان رصد نمود
صور فلکی چیست و چگونه میتوان رصد نمود

صور فلکی (دب)چیست؟

صور فلکی گروههایی از ستارگان در آسمان هستند، که مجموعه های قابل تشخیص را تشکیل می دهند.

ستاره شناسان قدیمی توانستند بعضی از این مجموعه ها را پیدا کنند و آنها را به نام موجودات افسانه ای، خدایان و الهه ها نام گذاری کنند.

امروزه ۸۸ صورت فلکی شناخته شده است و کل آسمان طوری تقسیم شده است که هر ستاره به یک صورت فلکی متعلق باشد.

اما ستارگان موجود در هر صورت فلکی چندان ارتباط با هم ندارند فقط طوری قرار گرفته اند که وقتی از زمین به آنها نگاه می کنیم در یک مجموعه قرار دارند چنانچه از یک نقطه دیگر در فضا به آنها نگاه میشد مجموعه ها به صورت دیگری به نظر می آمدند.

در بسیاری از موارد فاصله ستارگانی که یک صورت فلکی را تشکیل می دهند از یکدیگر بیش از فاصله ای ست که با ما دارند.

ساده ترین صور فلکی قابل تشخیص کدامند:

بهترین راه برای یادگیری تشخیص صور فلکی این است که در ابتدا چند صور فلکی مشهور را یافته و از آنها به عنوان نشانه هایی برای یافتن بقیه استفاده کنید.

شناخته شده ترین صورت فلکی خرس بزرگ است (دب اکبر). هفت تا از روشن ترین ستاره ها در این صورت فلکی شکل یک تیغه گاوآهن را می سازند (چهار ستاره به شکل ذوزنقه) با یک دسته خم شده (سه ستاره).

خطوط پایین دب اکبر خطوط بالا دب اصغر
خطوط پایین دب اکبر خطوط بالا دب اصغر

در واقع این مجموعه بیشتر شبیه کماجدان یا دیگ دسته دار می باشد.

اگر شما در نیمه شمالی و بالاتر از عرض جغرافیایی ۴۰ درجه زندگی می کنید، می توانید در تمام سال دب اکبر را در آسمان ببینید که این مزیت بزرگی است برای یافتن بقیه صور فلکی.

اما اگر در بیش از ۵۰ درجه جنوبی زندگی می کنید قادر به دیدن آن نخواهید بود. دو ستاره در دو طرف مخالف تیغه از طرف دسته ستارگاه اشاره نامیده می شوند که البته نام صحیح آنها آلفا و بتا می باشد.

اگر شما خطی را از آلفا به بتا وصل کنید و آن را در آسمان کمتر از ۳۰ درجه ادامه دهید به ستاره ای می رسید که روشنایی آن در حد آلفا ست. این ستاره آلفای دب اصغر یا ستاره قطبی ست.

این ستاره در حدود یک درجه از قطب شمال کره ی سماوی می گردد این ستاره بندرت حرکت می کند. اگر بتوانید این ستاره را پیدا کنید در واقع جهت شمال حقیقی را یافته اید.

این ستاره در قدیم کمک موثری در یافتن جهت برای دریانوردان بوده و هم اکنون هم می تواند جهت نمای خوبی برای کسانی که در شب بدون قطب نما گم شوند باشد.

صورت فلکی دیگری که می تواند مفید باشد صورت فلکی جبار می باشد که بیانگر یک شکارچی افسانه ای است و بدلیل هفت ستاره روشن آن قابل پیدا کردن است.

این صورت فلکی در زمستان و در نیمکره ی شمالی به بهترین شکل قابل رویت است چرا که در نیمه شب اواسط دسامبر (آذر) این صورت فلکی در جنوب است و این زمان در نیمکره جنوبی مقارن با تابستان است و صورت فلکی در نیمه شب در شمال است.

این صورت فلکی به دلیل اینکه در اطراف استوای سماوی قرار دارد را می توان از هر نقطه روی زمین مشاهده کرد چهار ستاره آن یک مستطیل را تشکیل می دهند.

در گوشه ی سمت چپ بالایی مستطیل ستاره خیلی روشن به نام ابط الجوزا قرار دارد و در گوشه سمت راست پایین ستاره خیلی روشن آبی سفید رنگی به نام رجل الجبار قرار گرفته است.

صورت فلکی جبار
صورت فلکی جبار

در وسط مستطیل سه ستاره کمربند جبار را می سازند و زیر کمربند خط کمرنگی از ستارگان وجود دارد که شمشیر او را نشان می دهند.

در قسمت شمشیر سحابی جبار وجود دارد که یک ابر گازی روشن است.

در نیمکره جنوبی ستاره قطبی وجود ندارد اما صورت فلکی غراب قابل شناسایی است که به عنوان صلیب جنوبی نیز شناخته می شود.

صلیب جنوبی
صلیب جنوبی

همانطور که از نامش پیداست شبیه صلیب است که از ستارگان بسیار روشن و کمرنگ تشکیل شده است.

دیدگاه ها

  • مهبد ختی ژانویه 16, 2021 :: 19:25
    0 0

    خیلی ممنون از راهنمایی تون 😘😘😘

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!