ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

باج افزار WannaCrypt در راه سیستم های کاربران ایرانی

WannaCrypt malware in the way of Iranian users

باج افزار WannaCrypt در راه سیستم های کاربران ایرانی

باج افزار WannaCrypt در راه سیستم های کاربران ایرانی
باج افزار WannaCrypt در راه سیستم های کاربران ایرانی

به گزارش مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای ( مرکز ماهر ) چند روزی است که باج افزار وانا کریپت “WannaCrypt” با قابلیت خودانتشاری در شبکه های اینترنت کشور مشاهده شده است. در زمان مخابره این خبر حدود 200 رایانه کاربران ایرانی به این باج افزار آلوده شده اند که تمام این رایانه ها توسط مرکز ماهر شناسایی شده و اقدامات لازم را برای جلوگیری از انتشار آن انجام داده اند.

این باج افزار بیشتر در حوزه پزشکی و سلامت مشاهده شده است که اقدامات لازم برای جلوگیر از انتشار آن و خسارت های ناشی از آن توسط تیم های امداد و نجات مرکز ماهر (مراکز آپا) مستقر در استان های کشور در حال انجام می باشد.

این گزارش حاکی است، این حمله را می‌توان بزرگترین حمله آلوده نمودن به باج‌افزار تاکنون نامید. این باج‌افزار به نام‌های مختلفی همچون WannaCry، Wana Decrypt0r، WannaCryptor و WCRY شناخته می‌شود. این باج‌افزار همانند دیگر باج‌افزار‌ها دسترسی قربانی به کامپیوتر و فایل‌ها را سلب کرده و برای بازگرداندن دسترسی درخواست باج می کند. این باج افزار برای برگرداندن اطلاعات شما در خواست 300 دلار می کند که این پول باید به صورت بیت کوین پرداخت گردد.

باج‌افزار مذکور برای پخش شدن از یک کد اکسپلویت متعلق به آژانس امنیت ملی آمریکا به نام EternalBlue استفاده می‌کند که مدتی پیش توسط گروه shadowbrokers منتشر شد. این کد اکسپلویت از یک آسیب پذیری در سرویس SMB سیستم‌های عامل ویندوز با شناسه MS17-010 استفاده می‌کند. در حال حاضر این آسیب‌پذیری توسط مایکروسافت مرتفع شده است اما کامپیوتر‌هایی که بروزرسانی مربوطه را دریافت ننموده‌اند نسبت به این حمله و آلودگی به این باج‌افزار آسیب‌پذیر هستند.

باتوجه به فعالیت این باج افزار در کشور ما، لازم است جهت پیشگیری از آلودگی به آن، مدیران شبکه نسبت به برورزرسانی سیستم‌های عامل ویندوز و تهیه کپی پشتیبان از اطلاعات مهم خود در اسرع وقت اقدام کنند.

در مقاله بعدی سعی میکنیم روش های مقابله با این گونه باج افزا ها رو برای شما منتشر کنیم تا دچار همچین مشکلاتی نگردید.

منبع

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!