ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

10 لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

FIRST

در آغازین سالهای 1900پیشرفت های بزرگی در دنیای کامپیوتر وجود داشت ، که این پیشرفت ها با ماشین حساب ها و ماشین های تحریر آغاز شد.امروزه دیگر، کامپیوتر هایی به اندازه سایز اتاق وجود ندارد زیرا ما در عصر دجیتال هستیم.

گاهی اوقات خوب است که به گذشته نگاه کنیم ، جایی که از آن آمده ایم ،تا به تصور ما به جایی که درحال رفتن هستیم کمک کند . در این پست سعی داریم کمی به گذشته برگردیم تا بدانیم کامپیوتر ها از کجا و چگونه بوجود آمده اند.

 نابغه دیوانه

Alan Turing’s mad genius :1939

او در سال 1912 درPaddington ، لندن متولد شد .آلن یک میراث قابل توجه در صنعت کامپیوتر بوده ،آلن در سال 1932مقاله ریاضی مربوط به حقایق الگوریتمی و مفهوم ماشین تورینگ به عنوان اولین  کامپیوتر را نوشت.او با یک گروه از cryptologists ودانشمندان برای کشف رمز پیام های آلمانی تلاش کرد ،هرچند برخلاف آنچه در فیلم بازگو شد او با یک تیمی از دانشمندان لهستانی که کد Enigma را کرک میکردند همکاری کرد. درسال 1939 تورینگ با همکاری Gordon Welchman و تیم خودش یک ماشین بزرگ که به راحتی پیام های روزانه را رمزگشایی میکرد،به نام Bombe (در فیلم، کریستوفر) را اختراع کرد . آن یک ماشین الکترونیکی با طراحی پیچیده و برنامه ریزی شده برای رمزگشایی پیام های کلیدی بود .

 

FIRST
10 لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

 (اولین موس) First mouse :1941

مفهوم موس در سال 1941 به وجود آمد .هر چند که اولین موس تا حدود سال 1968 به بازار نیامد، در سال 2003 استاد Ralph Benjamin  ادعا کرد که او خالق اصلی دستگاه موس بوده ، که در سال 1946 به صورت مخفیانه توسط نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا به ثبت رسانده.

ساختار اولین موس:

ball tracker  یک توپ فلزی بین چرخهای رول بود که مختصات رابه یک سیستم رادار  ارسال میکرد البته این یک دانش عمومی تا دهه بعد از آن به شمار نرفت.

Doug Engelbart و تیمش که از محققان دانشگاه استنفورد بودند یک جعبه چوبی پوسته ایی بر روی دو چرخ قرار داند که اطلاعات جنبشی رابه کامپیوتر ارسال میکرد .

 

second
10 لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

 

 Microprocessor computing:1971

در روزهای اولیه ، کامپیوترها بسیار بزرگ بودند آنها یقینا تاثیرگذار بودند ،اما تمام یک ساختمان را به خود اختصاص می دادند.اما اگر یک ساختمان رابه یک ماشین اختصاص داد در واقع آن ماشین کارآمد نیست.

این امر منجر به اختراع قطعات  محاسباتی کوچک و کوچک تر شد ،که یکی از مهم ترین آنها ریزپردازنده بودند.در سال 1971 intel به عنوان اولین cpu 4004 توسعه داده شد. این cpu میتوانست همه 4 بیت را در هرزمانی که میتوانست  پردازش کند ، تنها سه سال بعد intel 8008 برای اولین بار در یک  کامپیوتر  مصرف کننده (یک کامپیوتر شخصی IBM 8 بیتی) مورد استفاده قرار گرفت . intel 8008 تا سری پنجم پنتیوم 5  مورد استفاده قرار گرفت وبعد به پایان رسید.

 

third
10 لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

Portable computers:1973

لپ تاپ های سبک وزن و تبلت ها در اصل جزو کامپیوتر های قابل حمل به شمار میروند اولین کامپیوتر قابل حمل Osborne 1  – با cpu    ، 4MHz  ،64 کیلوبایت حافظه  ویک صفحه کلید قابل جدا شدن (اما سیمی) که به خودش  به عنوان یک پوشش محافظ برای حمل و نقل متصل میشد.و یک صفحه نمایش سیاه – سفید 5 اینچی ، که در سال 1973 به یک سیستم محاسبات نهایی تبدیل شد .

Osborne 1  باعث انقلاب تلفن همراه و نهایتا منجر به اختراع اولین لپ تاپ ها شد. حتی 35 سال پیش اولین کامپیوتر قابل حمل با اولین بازی های کامپیوتری مبتنی بر متن همراه شد .

قیمت این کامپیوتر ها بین $4,500- $1,800 بود.

 

for
10 لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

 

Birth of the Macintosh:1984

با ظهور دسکتاپ های شخصی شاهد ظهور کامپیوتر شخصی IBM و مکینتاشk 128 بودیم.اما قبل از هریک از این ماشین آلات  ، بیشترکامپیوترها نسبتا مشابه بودند مثلا صفحه نمایش سیاه – سفید با پردازنده Motorola   ورابط کاربری مبتنی بر DOS  .

در روزهای اولیه ، اپل و مایکروسافت به طور دوستانه (برخی از رایانه های شخصی در حال اجرای شرکت اپل با نرم افزارهای مایکروسافت اجرا میشد) با هم همکاری داشتند.با این حال مایکروسافت و اپل در شرایط نه چندان دوستانه از هم جدا شدند. در سال 1984 سیستم عامل مکینتاش با تبلیغ  Super Bowl  که به وسیله ریدلی اسکات ساخته شده بود عرضه شد، که باعث  به وجود آمدن جنگی بین اپل و مایکروسافت شد و استیو جابز متهم به سرقت رابط کاربر گرافیکی مایکروسافت شد .

 

five
10 لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

 

 

 Apple and Intel:2005

از سال 1991 شرکت اپل از پردازنده  IBM در pc ، PowerBook استفاده میکرد . اما در نهایت با استفاده از چیپ ست های ibm به دلیل  افزایش راکد در قدرت محاسباتی متوقف شد . در سال 2005 شرکت اپل اعلام کرد که از پردازنده intel x86  در کامپیوتر های خود استفاده کرده است.

seven
10 لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

The dawn of hyperthreading:2002

در سال 2002، intel جنبه دیگری از پردازش کامپیوتری را از طریق hyper-threading  ارائه کرد .در هر پردازنده یک تعداد هسته و محاسبات چند وظیفه hyperthreading parallelizes وجود دارد که اساسا آن را قادر میسازد که یک پردازش همزمان با وجود یک پردازنده مجازی داشته باشد .

intel  از یک بزرگراه یک خطی به یک بزرگراه دوخطی تبدیل شد و سرعت ترافیک را برای تمام خطوط در پردازنده های چند هسته ایی بالا برد ، و وظایف متعدداز طریق هر هسته در هر همان زمان اجرا میشود .بیشتر کامپیوترها با  Intel Core i-series  اجرا میشوند مانند Macs ، Windows PCs، tablets و غیره

six
10 لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

AMD Buys ATI:2006

AMD  (Advanced Micro Devices)  در سال 1969 مدارهایی را برای قطعات کامپیوتر خلق کرد ،پس از پیدا کردن جایگاه خود، این شرکت بعدها به تولید دیگر قطعات کامپیوتر و حتی قطعاتی برای تراشه های اینتل و در نهایت ارائه  پردازنده competing  برای به چالش کشیدن محاسبات کرگردن پرداخت.

ATI در سال 1985 شروع کرد به ساخت پردازنده های گرافیکی مجتمع برای کامپیوتر ها و  پردازنده های گرافیکی مستقل در اوایل دهه 90 ،اما این یک لرزش بزرگ محاسبات در جهان بود.

وقتی که این دو شرکت در سال 2006 با هم ادغام شدند ،( هر دو شرکت نام های بزرگی در کسب کار داشتند)  ADM ، سهام ATI را به مبلغ $4.3  بیلیون خرید.

 

eight
10 لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

 

Console crazy:2013

اولین کنسول ، آتاری 2600 با سیستم سرگرمی Nintendo  بود که آغاز مقدمه ایی برای سگا جنسیس شد که قطعا موجب اولین جنگ کنسول شد . با این حال در طول زمان حتی محبوبیت Nintendo با مشکلاتی رو به رو شد.

XBOX بهترین مشخصات را داشت اما پلی استیشن 2 پر طرفدارتر از XBOX بود .PS3 به عنوان بهترین کنسول نسل yester خلق شد  اما بعدا PS4  جای آن را گرفت .

 

nine
10 لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

 

Artificial intelligence:20XX

شناسه اصلی هوش مصنوعی آن ماشینی است که میتواند به صورت آزادانه و انتقادی فکر کند.

50 سال پیش ما شاهد یک ماشینی از تورینگ بودیم که ابتدایی ترین قابلیت AI راپردازش میکرد و حالا هیچکس نتوانسته آزمون تورینگ را به تصویب برساند حتی با پیشرفته ترین ربات ها در جهان .

ten
10 لحظه برتر در دنیای کامپیوتر

 

منبع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!