ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

معرفی System Process در ویندوز 7

معرفی System Process در ویندوز 7
معرفی System Process در ویندوز 7
معرفی System Process در ویندوز 7

شاید شما نیز یکی از کسانی باشید که هنگامی که کامپیوترتان کند می شود یا به اصطلاح هنگ میکند از Task Manager برای بستن برنامه های اضافی استفاده کنید تا مشکل خود را از این طریق حل کنید اکنون سوال اینجاست که برنامه ها و یا همان Process های زیادی در حال اجراست و شما نمی دانید که کدام یک از آن ها را ببندید و یا کدام یک نیاز سیستم است.

در این مطلب قصد داریم شما را با مهترین Process ها آشنا کنیم.

با ما همراه باشید….

 • System Process چیست؟

در ابتدا باید بدانیم که دقیقا System Process چیست و در واقع چگونه اجرا میشود.System Process ها شامل تعدادی از برنامه هاست که به صورت آشکار و پنهان بدور از چشم کاربر در پس زمینه اجرا می شوند. هر بار که کامپیوتر روشن می گردد، تعداد قابل توجهی System Process اجرا می شوند.بدون اینکه حتی ما از آن ها اطلاع داشته باشیم و یا حتی بدانیم که چه برنامه هایی هستند به همین دلیل است که هنگام باز کردن Task Manager بسیاری از Process ها ناشناخته اند.

بعضی از این System Process ها در حین اجرای یک نرم افزار، شروع به کار می کنند به عنوان مثال زمانی که به جستجو در اینترنت و یا اجرای برنامه ای مثل MS Word می پردازید، بعضی از سیستم پروسس های مرتبط با این نرم افزار ها اجرا و فعال می شوند. برخی دیگر نیز مستقیما به سیستم عامل بستگی دارد که ربطی به اجرا کردن برنامه ای توسط کاربر ندارد. مثلا سیستم پروسس Explorer.exe مسئول مدیریت و اجرای قسمت های مختلفی چون Start Menu ، Desktop ، File Manager و مواردی از این قبیل می باشد.

معرفی System Process در ویندوز 7
معرفی System Process در ویندوز 7
 • System Process چند دسته اند؟

همه سیستم پروسس ها یکسان نیستند، بعضی از آنها مربوط به ویندوز و برخی مربوط به نرم افزارهایی هستند که کاربر اجرا می کند. اما مواردی نیز پیدا می شود که کاملا غیر ضروری و بلا استفاده می باشد مانند نرم افزارهای تبلیغاتی ( Ad ware ) و یا نرم افزارهای جاسوسی ( Spyware ).

بعضی از ویروس نویسان و کراکرها برای بدست گرفتن کنترل یک کامپیوتر و مخفی ماندن از دید کاربر، از برخی سیستم پروسس ها استفاده می کنند ( اغلب از سیستم پروسس هایی که همیشه اجرا می شوند استفاده می کنند تا کاربر متوجه نام ناآشنایی نشود). در صورت لزوم می توانید این پروسس ها را متوقف کنید، ولی معمولا با شکست مواجه خواهید شد، تا جایی که مجبور می شوید متوسل به برنامه های آنتی ویروس و ضد جاسوسی شوید تا بتوانید از شر این مزاحم ها ناخوانده رها شوید.

 

 • معرفی System Process در ویندوز :

برای مشاهده لیست پروسس ها در ویندوزXP/7/8 ، کلیدهای Ctrl+Alt+Delete را همزمان بزنید و از آنجا گزینه Task Manager را انتخاب نمایید، سپس قسمت Processes را انتخاب کنید.

یا میتوانید با کلیک راست بر روی نوار ابزار پایین ویندوز Task Manager را انتخاب کنید و قسمت Processes را انتخاب کنید.

ویندوز ، پروسس ها را در زیر عنوان Image Name در ستون سمت چپ لیست می کند. ستون های بعدی به ترتیب شامل موارد زیر است:

 

ـ نام کاربری که فعال است.

ـ مقدار درصدی که پروسس ،پردازنده را درگیر می کند.

ـ و میزان حافظه ای که پروسس از رم اشغال می کند.

 

برای متوقف کردن یک پروسس ، روی اسم آن کلیک و دکمه End Process را در قسمت پایین، سمت راست پنجره Task Manager فشار بزنید. پایان بخشیدن به کار پروسس های بلا استفاده راه سریع تری برای افزایش کارایی پردازنده می باشد ولی پایان دادن به کار پروسس های حیاتی باعث متوقف شدن برنامه ها می شود، بطوریکه حتی می تواند کامپیوتر را تا زمانی که مجدد راه اندازی شود، غیر قابل استفاده کند. در ادامه مروری بر برخی سیستم پروسس های اصلی و برخی از پروسس های برنامه های مختلف خواهیم داشت.

 

معرفی System Process در ویندوز 7
معرفی System Process در ویندوز 7
 • Csrss.exe :

این سیستم پروسس،بخشی از Microsoft Client / Sever Run time Server Sub System می باشد، که اکثر دستورات گرافیکی ویندوز را مدیریت می کند. اگر دو نسخه از این پروسس را در حال اجرای همزمان دیدید، یکی از آنها ویروسی است که از محلی دیگر در حال اجراست. پس سریعا کامپیوتر را بوسیله یک آنتی ویروس اسکن کنید.

 

 • ( Ctfmon.exe ( Alternative User Input Service :

این سیستم پروسس ، بخشی از برنامه MS office می باشد و سرویس های متغیر ورودی کاربر را فعال می کند از جمله پردازشگر ورودی متن برای کاربران مایکروسافت آفیس.Ctfmon.exe ، همچنین بخش مربوط به تنظیم زبان ( Language bar )، شناسایی دست نوشت ( Handwriting Recognition )، صفحه کلید روی صفحه

On – Screen keyboard ، برنامه های ترجمه و بقیه قابلیت های دسترسی و برنامه های ورودی متغیر کاربر را به کار برید، با این تفاسیر سیستم پروسس ، ضروری نبوده و اگر به کارش خاتمه دهید دچار مشکل نمی شوید.

 

 • Dllhost.exe :

این یک سیستم پروسس است که در پس زمینه اجرا می شود و اشاره به Microsoft DCOM DLL Host Process دارد که برنامه های مبتنی بر DLL را کنترل می کند. چند برنامه به طور هم زمان می توانند از این پروسس استفاده کنند که باعث می شود بیش از یک نمونه از Dllhost.exe در لیست پروسس های Task Manager ظاهر شود.اگر با Dllhost.exe مواجه شدید به کارش خاتمه ندهید.

 • Explorer.exe :

این سیستم پروسس اشاره دارد به کنترل کننده برنامه های ویندوز ( Windows Program Manager ) و Windows Explore. این پروسس به کنترل آیتم هایی چون Desktop، Taskbar ، StarMenu، File Manager می پردازد که برای کارکرد کامپیوتر لازم است. می توان به کار این پروسس خاتمه داد، ولی موجب از دست دادن واسط گرافیکی ویندوز می شویم.

 

 • Iexplore.exe :

همانطور که می دانید بین 70 تا 80 درصد کاربران اینترنت از Microsoft Internet Explorer برای مرورکردن وب استفاده می کنند. سیستم پروسس Iexplore.exe وقتی IE اجرا می گردد فعال می شود.

همچنین به Avant Browser اشاره دارد که یک Plug in برای IE می باشد که قابلیت هایی را از جملهFlash Animation Filter و Pup Up Blocker و موتور جستجو را به آن اضافه می کند.

این پروسس غیر ضروری بوده و منحصرا وقتی در حال مرورکردن وب هستید ظاهر می شود. خاتمه دادن به کار این پروسس باعث بسته شدن همه پنجره های باز مرورگر می شود. اگر Iexplore.exe را درهر مکان دیگری به غیر از C:PROGRAM FILESINTERNET EXPLORER پیدا کردید، آن فایل می تواند یک ویروس باشد.

 

 • Internet.exe :

این سیستم پروسس بخشی از ویندوز بوده و از Microsoft Input Locale و فعالیت های چند زبانه ویندوز پشتیبانی می کند. اگربه فعالیت این پروسس خاتمه دهید باعث بروز مشکلاتی در زمینه تنظیمات زبانی و منطقه ای می شوید.

شما این پروسس را در آدرس C:\WINDOWS\SYSTEM32 می توانید بیابید. اگر فایل را در جایی دیگر نیز پیدا کردید، نشان دهنده این است که کامپیوترتان آلوده به ویروس است.

 

 • Lsass.exe :

سیستم پروسس Lsass.exe ، احراز هویت دامنه اختیار امنیت محلی و وظایف مدیریتی Active Directory را کنترل می کند. از طرفی دیگر به عنوان سیاست های Login و امنیتی ویندوز شناخته شده است.

برخی از اجزای وابسته، شامل سرویس های SSL Net Logon و سرویس مدیر حساب های امنیتی ( Security Accounts Manager ) می شوند.

این سیستم پروسس ضروری بوده و در آدرس C:\WINDOWS\SYSTEM32 وجود دارد، در ضمن ویروسی با همین نام نیز وجود دارد. ولی از مکانی دیگر اجرا می شود، که شما می توانید با یک آنتی ویروس آنرا از بین ببرید.

 

 • Msiexec.exe :

این سیستم پروسس ، به بخش نصب کننده ویندوز ( Windows Installer Component ) اشاره می کند، که فایل های بسته ای نصب کننده ویندوز (Installer PackageFiles ) را بوسیله (MSI ( Microsoft – Installation مدیریت می کند. اگر این پروسس را در Task Manager خود در حال اجرا دیدید، آنرا از کار نیندازید بدلیل اینکه ضروری می باشد.

 • Outlook.exe:

از آنجایی که اسم آن نشان می دهد، این فایل به نرم افزار سرویس گیرنده پست الکترونیکی Outlook مایکروسافت اشاره دارد.

می توانید این پروسس را متوقف کنید بدون اینکه تاثیر نامطلوبی روی ویندوز بگذارد. ولی اگر در حال اجرای Outlook هستید بدیهی است که به این پروسس نیاز دارید.

 • Services.exe:

این سیستم پروسس ، متعلق به Windows Service Controller می باشد که بخشی ضروری از سیستم عامل ویندوز است. سرویس Services.exe سایر سرویس های ویندوز را در زمان شروع ویندوز، خاموش کردن سیستم و یا به هنگام نیاز, فعال و یا غیر فعال می کند.

می توانید این پروسس را در آدرس C:\WINDOWS\SYSTEM32 بیابید.

و همچنین در صورت پیدا کردن این فایل در محلی دیگر ، کامپیوترتان ممکن است توسط یک ویروس آسیب پذیر باشد.

 • Smss.exe:

سیستم پروسس Smss.exe در پس زمینه اجرا می شود و وظیفه آن محافظت از Session Manager Subsystem که عنصر ضروری ویندوز می باشد.

این پروسس، UserSession را مدیریت کرده و پروسس های مهم دیگری از جمله Csrss.exe، Winlogan.exe را به اجرا در می آورد. به صورت طبیعی فایل Smss.exe را در C:WINDOWSSYSTEM32 می توانید پیدا کنید. اگر درجایی دیگر نیز آنرا پیدا کردید، ممکن است یک نوع ویروس باشد..

 • Spoolsv.exe:

این پروسس طراحی شده تا اتصال کامپیوتر به پرینتر محلی را پشتیبانی کند. این پروسس زمینه ای اشاره دارد به Microsoft Printer Spooler Service که بخش مهمی از سیستم می باشد.

این فایل در C:WINDOWSSYSTEM32 جا دارد و باز هم در صورت مشاهده آن در جایی دیگر ممکن است ویروس باشد.

 • Svchost.exe:

این سیستم پروسس، یک Microsoft Service Host می باشد و برای درست کار کردن عملیات سیستم ضروری است.

در هر زمان ممکن از متوجه تعداد کپی های متعددی از این پروسس در قسمت Task Manager شوید. هر کدام ممکن است چندین سرویس و پروسس را که کامپیوتر شما در سرتاسر عملیات محاسباتی اش نیاز دارد را مدیریت کند.

آدرس این سرویس C:\WINDOWS\SYSTEM32 می باشد. هر نوع موجودیت دیگر این فایل در مکانی دیگر ممکن است ویروس باشد. بنابراین اگر فکر می کنید این پروسس به کامپیوترتان آسیب می زند با آنتی ویروس ، پوشه System32 را اسکن کنید.

 • System.exe:

این سیستم پروسس ، اشاره دارد به تمام مجموعه پروسس های پایه ای که برای راه اندازی کامپیوتر لازم اند. بنابراین نباید فعالیت آنها را متوقف کرد.

 • System Idle Process:

این پروسس در اصل یک System Processنیست و یک شمارنده می باشد که در صد کلی که پردازنده در حالت بیکار(Idle) و آماده به کار می باشد را نشان می دهد. اگر در ستون مربوط به پردازنده نوسان اعداد بین 90 تا 100 باشد طبیعی است که این پروسس ضروری بوده و اگر متوقفش کنید، پیغامی با عنوان عملیات غیر معتبر ( Invalid Operation ) دریافت خواهید کرد.

 • Systray.exe:

این سیستم پروسس ، سرویس های Microsoft System Tray را مدیریت می کند، که آن نیز نمایش زمان و تاریخ سیستم شما را روی Desktop کنترل می کند. این پروسس نباید متوقف شود.

 • Taskmgr.exe:

هنگامی کهCtrl+Alt+Delete را فشار می دهید تا لیست سیستم پروسس های را در WINDOWS TASK MANGER ببینید، بدون استثناء Taskmgr.exe را در بین آنها خواهید دید. این سیستم پروسس به خود Task Manager اشاره دارد، و اگر متوقف شود به سادگی پنجره Task Manager بسته می شود.

 • Winlogon.exe:

این سیستم پروسس،Microsoft Windows Logon Process نام دارد. این پروسس روالی که در Log Offو Log In سیستم انجام می گردد را مدیریت می کند. تلاش نکنید که این پروسس را متوقف کنید، چرا که برای عملیات ثابت کامپیوترتان مهم است. نسخه قانونی Winlogon.exe در C:WINDOWSSYSTEM32 موجود است. اگر فایل در جایی دیگر ظاهر شد، کامپیوترتان را با آنتی ویروس اسکن کرده تا بروز آسیب های احتمالی را کاهش دهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!