ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

توضیح اجمالی درباره MBR (Master Boot Record)

xhard-disk-drive.jpg.pagespeed.gp+jp+jw+pj+ws+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.KiGPh4FNwG

توضیح اجمالی درباره MBR (Master Boot Record)

 

با سلام خدمت تمام کاربران سایت پی سی کوئست امروز با توضیحاتی پیرامون MBR و GPT هارد در خدمت شما هستیم پس با ما همراه باشید.

مقدمه :

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن حجم اطلاعات باعث شده تا کاربران از هارد های با ظرفیت بالا برای ذخیره کردن داده های خود استفاده کنند اگر تا چند وقت پیش یک عکس گرفته شده با گوشی در حد یک مگابایت شاید هم کیلوبایت بود، اما در این برهه از زمان حجم عکس ها به چند مگابایت رسیده است پس برای ذخیره سازی و آرشیو کردن آنها به هارد های با ظرفیت بالا احتیاج پیدا می کنیم. شاید پیش خودتان فکر کنید این موضوع چه ارتباطی با این مطلب دارد در واقع مهمترین نکته ای که در خصوص هارد دیسک های ظرفیت بالا وجود دارد نحوه و روش Format کردن آن می باشد به این معنی که روش استاندارد برای فرمت کردن یک هارد دیسک به صورت پیش فرض روش قدیمی MBR می باشد.

MBR یا به عبارتی Master Boot Record یک سکتور با یک بخش کوچک ار هارد دیسک شما می باشد که محل قرار گیری آن ابتدای هارد دیسک است و حاوی اطلاعاتی شامل ساختار پارتیشن هارد،پارتیشن بوت سیستم عامل می باشد. مطلب مهم اینجا است که این روش فرمت کردن یعنی MBR تنها قادر به پشتیبانی از هارد دیسک هایی با ظرفیت ۲ ترابایت یا به عبارتی ۲۰۰۰۰ مگابایت است. اما در مقابل نوعی فرمت جدید به نام GPT یا GUID Partition Table وجود دارد که تا حدود زیادی به MBR شباهت دارد با این تفاوت که قادر به شناسایی هر گونه هارد با هر ظرفیتی را دارا می باشد.

MBR چیست ؟

 

MBR مهم ترین ساختار قالب بندی داده ها بر روی هارد دیسک می باشد و زمانی که شما هارد خودتان را فرمت می کنید ایجاد می گردد. در داخل MBR یک قطعه کد کوچک به نام Master Boot Record که شامل ( برچسب زمانی، کدهای اصلی، امضای دیسک) و جدول پارتیشن ها می باشد. در انتهای MBR هم نشان اتمام MBR وجود دارد.

GPT چیست ؟

 

GPT یا GUID Partition Table نسخه بروز تر و انعطاف پذیرتر نسبت به MBR می باشد و هنگام معرفی رابط کاربری جدید UEFI یا Unified Extensible Firmware Interface که به جای BIOS بر روی کار آمده است معرفی شد. تقریبا تمام سیستم های جدید از UEFI به جای BIOS استفاده می کنند.

محدودیت های MBR Basic :

 

MBR برای اولین بار در سال ۱۹۸۳ با IBM PC DOS 2.0 معرفی شد. یکی از مهم ترین محدودیت های MBR کار کردن بر روی حافظه های ۲ ترابایت می باشد،همچنین شما قادر هستید تنها چهار پارتیشن اصلی یا Primary ایجاد کنید. برای اینکه شما بتونید بیشتر از چهار پارتیشن ایجاد کنید نیاز دارید تا یک extended partion ایجاد کنید و داخل آن پارتیشن های خودتان را به صورت logical تعزیف کنید.

تفاوت Primary , extended partion  و logical

PRIMARY : پارتیشن اصلی که در هنگام نصب ویندوز به صورت فیزیکی بر روی هارد دیسک ایجاد می شود .
LOGICAL : بعد از پرایمری هر پارتیشنی که بوسیله Extended ساخته بشه با عنوان LOGICAL نامگذاری می شود .

به طور کلی PRIMARY به پارتیشن های مستقل گفته می شود . logical به پارتیشن هایی گفته میشود که داخل یک پارتیشن extended ساخته میشوند . از نظر کارایی تفاوتی ندارند ولی از نظر ساختار چرا .

این نوع اسم گذاری و طبق یندی استانداردی هست که خود مایکروسافت آن را قرار داده.

تعریف dynamic :

 

به طور کلی در یک هارد دیسک فقط ۴ پارتیشن PRIMARY می توان ایجاد کرد و اگر به اشتباه بعد از تایید پارتیشن پنجم را PRIMARY تعریف کنیم هارد دیسک داینامیک میشه و در سیستم عامل دسترسی به اطلاعات غیر ممکن ولی در نوت بوک کمی موضوع متفاوته.

اگر هارد به صورت دانامیک پارتیشن بندی بشه نه می توانید بر روی آن ویندوز نصب کنید و نه آن را دوباره پارتیشن بندی کنید.

از دیسک های داینامیک بیشتر در سرور ها و سیستم هایی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به چندین هارد داشته باشند مانند سرور ها.

در یک آموزش جامع تمام نکات مربوط به بیسک و داینامیک بودن هارد دیسک همچنین نحوه تبدیل این دو و مزایا و معایب آنها تهیه منتشر خواهد شد.

مزایای GPT :

 

همان طور گفتیم GPT مخفف عبارت Guid Partiton Table هست و یک استاندارد جدیدتری نسبت به MBR می باشد.GPT با رابط کاربری جدید UEFI که به جای BIOS معرفی شده است کار می کند. GPT شامل محدودتی های MBR نیست دراریور های مبتنی بر GPT می توانند خیلی بزرگتر باشند.

در GPT شما می توانید تا ۱۲۸ پارتیشن پرایمری داشته باشید در صورتی که در MBR این عدد به ۴ پارتیشن خلاصه می شد.

در یک دیسک با فرمت MBR اطلاعات پارتیشن بندی و بوت در یک مکان ذخیره می گردند،اگر این داده ها براشون مشکلی پیش بیاد و خراب شوند شما را دچار مشکل می کند.اما در عوض GPT چندین نسخه از این اطلاعات را در دیسک ذخیره می کند.

یکی دیگر از مزیای GPT چک کردن stores cyclic redundancy check یا (CRC) می باشد.کار این ویژگی بدین صورت است که اطلاعات را هر بار چک می کند و در صورتی که مشکلی برای داده به وجود آمد سعی می کند این مشکل را تا حدودی بر طرف نماید یا آنها را از محل دیگری که بر روی دیسک ذخیره کرده است باز یابی کند.اما در عوض MBR هیچ دستور عملی بر این که دیسک را برای خرابی های احتمالی چک کند ندارد و زمانی متوجه آسیب دیدن اطلاعات می شود که بوت شدن سیستم شما یا پارتیشن شما دچار مشکل شده است و کار از کار گذشته است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!