ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

بررسی امنیت و مشکلات تلگرام های غیر رسمی

Screenshot (2462)

بررسی امنیت و مشکلات تلگرام های غیر رسمی

در مطالب متعددی بیان شده بود که فیلترینگ تلگرام امری مهندسی نشده است و مشکلات متعددی را در بر خواهد داشت. مشکلاتی که هر روز بر تعداد آنها افزوده میشود.فیلتر شدن تلگرام راه را برای جولان دادن نسخه ی غیر رسمی تلگرام باز کرد. برنامه هایی که به دلیل همراه داشتن ضدفیلتر مورد استقبال خوبی هم قرار گرفتند. از سبز گرام تا نارنجی گرام و همه چی گرام(!) برنامه هایی هستند که هرگز خود تلگرام امنیت آنها را تضمین نمیکند. در ادامه به برخی مشکلات این نسخه ها اشاره میکنیم. این پیام رسان ها از چندین جهت میتوانند امنیت شما را زیر سوال ببرند. ابتدا بطور خلاصه به بیان چگونگی فرایند فیلترینگ و نحوه ی عملکرد نرم افزار های عبور از فیلتر اشاره ای میکنم سپس به بررسی امنیت و مشکلات تلگرام های غیر رسمی میپردازیم.

 

فیلترینگ چگونه انجام میشود؟

شما بستر اتصال به شبکه ی اینترانت را از ISP خود دریافت میکنید.ISP یا Internet service Provider همان شرکتی است که از آن اینترنت خود را خریداری کرده و هر ماه با مراجعه به سایت آن هزینه ی آن را واریز میکنید. بنابراین شما میتوانید به سایت هایی متصل شوید که ISP اجازه ی اتصال به آن را میدهد. به همین دلیل بود که فیلترینگ تلگرام برای برخی کاربران فورا و برای برخی با تاخیر انجام شد.
چون ISP همه ی کاربران یکسان نیست و از سویی همه ی ISP ها از یک زیر ساخت استفاده نمیکنند.

این فیلتر میتواند به شکل های مختلفی نظیر بستن آدرس (دامنه) یک سایت ، بستن پورت و همچنین بستن سایت هایی که کلمات خاصی در آنها بکار رفته باشد. در واقع شما درخواست اتصال به مقصد را برای ISP میفرستید،اگر ISP اجازه ی دسترسی داد متصل میشوید و اگر نداد یا شما را به صفحه ای که میخواهد منتقل میکند(پیوند ها) یا کلا پاسخی به درخواست شما نمیدهد.
برنامه های پیام رسان نیز همانند یک سایت ،هاست و دامنه (آدرس) دارند و ISP ها برای بستن ارتباط شما با این برنامه ها کافی است به درخواست اتصال شما پاسخی ندهند و یا هر روش دیگر!

فیلتر شکن ها چگونه فیلترینگ را دور میزنند؟

حالا باید بتوانید حدس بزنید!.ابزار های عبور از فیلتر باید بتوانند ISP را دور بزنند به گونه ای که شما نیازی به اجازه ی ISP خود نداشته باشید. نحوه ی اینکار جزو اهداف آموزشی این مطلب نیست.اما چه برای VPN و چه Proxy یک تونل را فرض کنید که شما را مستقیم و بدون اجازه ی ISP به مقصد متصل میکند.در واقع اطلاعات شما حالا از این تونل منتقل میشوند . سازندگان این تونل (در اصل سرور) به شکل رمزنگاری شده اطلاعات شما را رد و بدل میکنند.

امنیت نسخه های غیر رسمی تلگرام

امنیت نسخه های غیر رسمی تلگرام حتی قبل از فیلتر شدن هم مورد بحث واقع شده بود. برنامه هایی که در مارکت های داخلی با قیمت های مختلف ارائه میشدند و با قابلیت هایی مانند حالت روح ، مدیرت چند حساب و… شدیدا روی بورس بودند. بحثی که در مورد این پیام رسان وجود داشت و تلگرام نیز بارها نسبت به آن هشدار داد بود، امکان وجود یک سرور دیگر علاوه بر سرور اصلی تلگرام روی این برنامه ها میباشد که اگر اینچنین باشد کلیه ی اطلاعت شما در جایی به غیر از سرور های خود تلگرام نیز ذخیره میشود. البته این امر با توجه به حجم عظیم سرور مورد نیاز و با توجه به زیر ساخت های کشور خیلی محتمل نیست. اما اخیرا نسخه های غیر رسمی پا را فراتر گذاشته اند.شما را در هر کانالی دلشان بخواهد عضو میکنند، گاها به جای شما پیام میفرستند،اجازه ی عضویت در برخی کانال ها را به شما نمیدهند و… . عملا مدیریت حساب شما علاوه بر خودتان در اختیار برنامه نیز هست.

موارد زیر به شدت میتوانند امنیت شما را زیر سوال ببرند:

۱:برنامه علاوه بر سرور تلگرام به سرور دیگری نیز متصل باشد و اطلاعات شما در جایی دیگر نیز ذخیره گردد.

۲:اگر نسخه ی غیر رسمی شما فیلتر را دور میزند حسابی بترسید. توضیح دادن کامل این موضوع به دلایلی ممکن نیست.
اما گفته شد عملکرد هر فیلتر شکنی بدین گونه است که اطلاعات شما از تونلی فرضی به مقصد میرسد. حال امن بودن یا نبودن این تونل به این بستگی دارد که آیا در دست داشتن اطلاعات شما برای صاحبان این تونل (سازندگان آن نسخه ی غیر رسمی تلگرام) اهمیت دارد یا خیر. توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد مشخص نیست که این برنامه ها از چه سروری برای عبور از تحریم استفاده میکنند.

۳:هر برنامه ای در اندروید دسترسی هایی دارد.به عنوان مثال طبیعتا همه ی پیام رسان ها دسترسی به مخاطبین دارند تا بر اساس شماره دوستان شما را پیدا کنند.اما هرگز نیاز نیست تا پیام رسانی به کنترل سایر برنامه ها یا کنترل سیستم عامل اندروید دسترسی داشته باشند. اگر از برنامه ای استفاده میکنید که خودکار شما را در کانالی عضو میکنند،
و یا خودکار از جانب شما پیامی میفرستند که در متن آن دیگران را به استفاده از این برنامه تشویق میکنند، برنامه ی شما دسترسی زیادی دارد و هرگز نباید از این برنامه ها استفاده کنید.در بین این برنامه ها دسترسی به برنامه های دیگر حتی اینستاگرام نیز دیده شده.

۴:در موارد بسیار زیادی این برنامه ها چه خطری برای اطلاعات متنی رد و بدل شده داشته باشند چه نداشته باشند،خود نوعی بدافزار،تروجان یا ویروس هستند که میتوانند بخش هایی از تلفن همراه شما را مختل کنند. مواردی مانند نصب شدن بدون اجازه ی برنامه در گوشی شما به محض روشن کردن اینترنت نشان از وجود چنین برنامه هایی میباشد.

چگونه ایمن را از غیر ایمن تشخیص دهیم؟

قطعا همه ی نسخه ها غیر ایمن نیستند،اما طبیعتا بیان اینکه کدام امن است و کدام نیست برای ما به دلایلی ممکن نیست.
اما به راحتی میتوان گفت تقریبا همه ی آنهایی که از فیلتر شکن داخلی استفاده میکنند نا امن هستند.
بنابراین استفاده از نسخه های رسمی را به شما پیشنهاد میکنیم.
حتی نسخه های رسمی نیز فقط از مارکت های معتبر باید دانلود شوند.
گول تبلیغات ها را نخورید.پیام هایی مانند آنچه در تصویر زیر میبینید همگی فریب است و برنامه ها اغلب آلوده میباشند.

 

بررسی امنیت و مشکلات تلگرام های غیر رسمی
بررسی امنیت و مشکلات تلگرام های غیر رسمی

 

به عنوان یک جمع بندی باید گفت اینترنت هرگز بستر کاملا امنی نیست.
با توجه با اینکه فضای دنیای امروز فضای اطلاعت گونه ای است و صاحبان اطلاعات از شما قدرتمند محسوب میشوند، قبل از نصب هر برنامه ی کوچک نیز باید کمی تامل کنید.به عنوان مثال یک برنامه که به طور رایگان میتوانید دانلود کنید و امکاناتی نظیر رفع فیلتر دارد را در نظر بگیرید که هیچ اطلاعی از سازند ی آن در دسترس نیست.
این برنامه چه سودی برای سازنده ی آن دارد؟ اطلاعت شما فقط عکس و فیلم شخصی نیست . آن ها را جدی بگیرید!

سربلند و پیروز باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!