ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

نحوه‌ی جایگزینی Notepad با یک ویرایشگر متن دیگر در ویندوز

How To Replace Notepad with Another Text Editor in Windows (2)

نحوه‌ی جایگزینی Notepad با یک ویرایشگر متن دیگر در ویندوز

نحوه‌ی جایگزینی Notepad با یک ویرایشگر متن دیگر در ویندوز
نحوه‌ی جایگزینی Notepad با یک ویرایشگر متن دیگر در ویندوز

Notepad یکی از اجزای اصلی ویندوز است که در طول این چند سال تغییر خاصی نکرده است. از آن می‌توان به عنوان یک ویرایشگر متن ساده و خوب نام برد، اما اگر می‌خواهید آن را با یک نرم‌افزار قدرتمندتر جایگزین کنید، ادامه‌ی متن را مطالعه کنید.

ویرایشگرهای متن عالی هستند. می‌توانید از آن‌ها برای برداشتن یادداشت‌های سریع، ایجاد فایل ژورنال یا فهرست کارها در تاریخ‌های مختلف یا ویرایش متون ساده و حتی فایل HTML، به شکل سریع و ساده بهره بگیرید. برنامه‌نویس‌ها و توسعه‌دهندگان از آن‌ها به عنوان یکی از ابزارهای ویرایش پایه‌ای خود بهره می‌گیرند. Notepad سال‌هاست به عنوان ویرایشگر متن استاندارد در ویندوز مطرح می‌باشد. مشکل این‌جاست که Notepad نیز مانند خیلی از ویرایشگران دیگر بسیار ساده است. گزینه‌های زیادی برای جایگزینی این ویرایشگر وجود دارند که می‌توانید در آن‌ها مواردی همچون زبانه، سینتکس‌های چندرنگ، تکمیل خودکار، بوک‌مارک و رابط‌های کاربری سفارشی اضافه کنید. اکثر آن‌ها نیز همانند Notepad ساده و سریع هستند.

بله، شما همواره می‌توانید هر کدام از آن‌ها را نصب کرده و همانند سایر نرم‌افزارها از آن‌ها بهره بگیرید، اما می‌خواهیم درباره‌ی نحوه‌ی جایگزینی آن‌ها با Notepad صحبت کنیم تا این ویرایشگرهای جدید به عنوان نرم‌افزار پیش‌‎فرض مورد استفاده قرار بگیرند؛ یعنی زمانی که فایل متنی را باز کردید، ویندوز به‌جای Notepad از این نرم‌افزار جدید برای بازشدن آن استفاده کند.

گام اول: انتخاب یک ویرایشگر متن جایگزین

تعداد زیادی از جایگزین‌ها برای Notepad وجود دارند که در میان آن‌ها می‌توان به Notepad2 و Metapad به عنوان دو نرم‌افزار رایگان و محبوب اشاره نمود که آن‌ها را در این مقاله توصیف می‌کنیم. اگر به یک ویرایشگر برای توسعه‌ی کد نیاز دارید و پرداخت هزینه برای ویژگی‌های اضافه برایتان اهمیتی ندارد، می‌توانید Sublime Text (70 دلار) و UltraEdit (95/99 دلار) را امتحان کنید. هیچ بهترینی در این‌جا وجود ندارد و همه چیز به این بستگی دارد که شما از ویرایشگر متنتان چه می‌خواهید؛ پس پیشنهاد ما امتحان‌کردن گزینه‌های مختلف و یافتن جایگزین است. وقتی که انتخابتان را انجام دادید، می‌توانید سراغ سایر مراحل بروید.

نحوه‌ی جایگزینی Notepad با یک ویرایشگر متن دیگر در ویندوز
نحوه‌ی جایگزینی Notepad با یک ویرایشگر متن دیگر در ویندوز

ما از Notepad2 به عنوان نمونه در این مقاله استفاده می‌کنیم. این نرم‌افزار با رابط کاربری نسبتاً مینیمال، شماره خط و سینتکس چندرنگ، مدت‌هاست که به عنوان یک نرم‌افزار محبوب مطرح است.

گام دوم: مطمئن شوید که ویرایشگر متن شما می‌تواند در نقش جایگزین عمل کند

تکنیکی که ما در این مقاله استفاده می‌کنیم، جایگزینی حقیقی فایل «notepad.exe» در پوشه‌ی system ویندوز، با فایل اجرایی ویرایشگر جایگزین و منتخب خودمان می‌باشد. به همین دلیل، ویرایشگر متن جایگزین در زمانی کار خواهد کرد که فایل اجرایی آن خارج از پوشه‌ی خودش نیز کار کند. معمولاً نرم‌افزارهایی که نصب می‌شوند چنین مشکلی ندارند، بنابراین بهتر است به دنبال نرم‌افزارهایی بگردید که توان دانلود پوشه‌ی محتوی آن‌ها به صورت یک پکیج زیپ وجود داشته باشد. نرم‌افزارهای قابل حمل، گزینه‌های ایده‌آلی هستند.

ما دو نرم‌افزار Metapad و Notepad2 را آزمایش کرده‌ایم و هر دو کار می‌کنند. اگر از یک نرم‌افزار متفاوت استفاده می‌کنید، آزمودن کارکرد آن بسیار ساده است. ابتدا نرم‌افزار مدنظر را دریافت کرده و اگر فایل نصبی است، اقدام به نصب آن کنید. در ادامه، باید پوشه‌ی نرم‌افزار را بیابید. اگر نرم‌افزار پرتابل یا قابل حمل است، کافی است که به سراغ پوشه‌ی استخراج‌شده بروید. برای نرم‌افزار نصب‎شده می‌توانید در پوشه‌های «Program Files» یا «Program Files (x86)» جستجو کنید.

نحوه‌ی جایگزینی Notepad با یک ویرایشگر متن دیگر در ویندوز
نحوه‌ی جایگزینی Notepad با یک ویرایشگر متن دیگر در ویندوز

وقتی که پوشه‌ی نرم‌افزار را پیدا کردید، باید فایلی با پسوند EXE را بیابید.

 

این فایل اجرایی را با فشردن کلیدهای Ctrl+C بر روی صفحه‌کلید کپی کنید. به دسکتاپ رفته و با فشردن کلیدهای Ctrl+V آن را در آن‌جا بچسبانید. هدف در این‌جا قراردادن فایل اجرایی در مکانی دیگر و به دور از سایر فایل‌های همراهش در پوشه‌ی نصبی نرم‌افزار می‌باشد. حال بر روی فایل کپی‌شده، دابل کلیک کنید و ببینید که آیا اجرا می‌شود یا خیر. اگر اجرا شد که مشکلی نخواهید داشت. اگر اجرا نشد، پس تکنیک‌های این مقاله به کار شما نمی‌آیند.

نکته: شاید برایتان سوال باشد که چرا یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای ویرایش متن یعنی Notepad++ در فهرستمان نبود. با توجه به تکنیک‌هایی که در این مقاله مطرح می‌کنیم، استفاده از نرم‌افزاری که حتی نسخه‌ی قابل حملش نیز خارج از پوشه‌ی خودش کار نمی‌کند، ممکن نیست.

گام سوم: از Notepad پشتیبان بگیرید

از آن‌جایی که می‌خواهیم فایل اجرایی Notepad را جایگزین کنیم، ابتدا باید از آن بک‌آپ یا همان فایل پشتیبان تهیه کنیم. شما احتمالاً دوست ندارید که پس از جایگزینی دوباره به سمت Notepad برگردید، اما انسان هیچ‌وقت از آینده‌ی خود خبر ندارد. «notepad.exe» در موقعیت‌های مختلفی از کامپیوترتان وجود دارد و شما درحال جایگزینی تمامی آن‌‌ها هستید. می‌توانید این فایل‌های اجرایی را در مسیرهای زیر بیابید:

C:\Windows

C:\Windows\System32

C:\Windows\SysWOW64 (only on 64-bit versions of Windows)

از File Explorer استفاده کنید و به تمامی این آدرس‌ها بروید. در هر موقعیت، با فشردن کلیدهای Ctrl+C یک کپی از Notepad بگیرید و سپس برای چسباندن فایل از Ctrl+V استفاده کنید. احتمالاً برای کپی‌کردن فایل در هریک از این مسیرها، از شما اجازه‌ی مدیریتی خواسته می‌شود. بر روی «Continue» کلیک کنید.

وقتی که کارتان تمام شد، هم فایل اصلی و هم کپی خودتان را مشاهده خواهید کرد.

می‌توانید نام فایل کپی‌شده را همین‌گونه باقی بگذارید یا این‌که نام آن را به هر چیز دلخواه دیگر عوض کنید. ما معمولاً از نامی نظیر «Notepad – Original.exe» استفاده می‌کنیم. وقتی که یک کپی از Notepad در هریک از سه مسیر فوق گرفتید، آماده‌اید تا به سراغ گام بعدی بروید.

گام چهارم: کسب مالکیت و حذف Notepad

پس از کپی‌کردن تمامی فایل‌های «notepad.exe»، گام بعدی حذف آن‌هاست. متاسفانه این کار صرفاً با فشردن دکمه‌ی Delete حاصل نمی‌شود. حتی اگر با حساب مدیریتی وارد شده باشید، نیز نمی‌توانید با فشردن دکمه‌ی Delete یک فایل سیستمی نظیر Notepad را حذف نمایید. خوشبختانه امکان در اختیار گرفتن کنترل یک فایل و حذف آن وجود دارد و نیازی نیست به سمت استفاده از هک‌های پیچیده‌ای نظیر غیرفعال‌کردن UAC بروید.

به خاطر داشته باشید که باید اقدامات زیر را در تمامی مسیرهای حاوی «notepad.exe» انجام دهید؛ بنابراین اگر پنجره‌ی مربوط به تمامی مسیرهای ذکرشده را باز نکرده‌اید، به گام دوم رفته و این کار را انجام دهید.

بر روی «notepad.exe» کلیک راست کرده و گزینه‌ی «Properties» را انتخاب کنید.

در پنجره‌ی Properties بر روی زبانه‌ی «Security» رفته و دکمه‌ی «Advanced» را کلیک کنید.

توجه داشته باشید که مالک کنونی فایل تحت عنوان «TrustedInstaller» آورده شده است. باید حساب خودتان را به عنوان مالک فایل معرفی کنید. بر روی لینک «Change» کلیک کنید.

در پنجره‌ی «Select User or Group» در باکس «Enter the object name to select»، نام کاربری خودتان را تایپ کرده و سپس بر روی دکمه‌ی «Check Names» کلیک کنید. اگر یک نام معتبر را وارد کرده باشید، باید آن نام تغییر کند و به صورت نام کاربری کامل و نام کامپیوتر پیش از آن نشان داده شود. سپس می‌توانید بر روی دکمه‌ی «OK» کلیک کنید.

نکته: اگر از حساب مایکروسافت به‌جای یک حساب محلی استفاده می‌کنید، نام کاربری رسمی شما، 5 حرف اول آدرس ایمیلتان می‌باشد که از آن برای تنظیم حساب استفاده کرده‌اید. احتمالاً متوجه شده‌اید که همان 5 حرف نیز برای نام‌گذاری پوشه‌ی کاربر در ویندوز استفاده شده‌اند.

با بازگشت به پنجره‌ی «Advanced Security Settings»، مشاهده خواهید کرد که حساب کاربری شما اکنون به عنوان مالک «notepad.exe» ثبت شده است. بر روی «OK» کلیک کنید.

با بازگشت به زبانه‌ی «Security» در پنجره‌ی Properties، این بار بر روی دکمه‌ی «Edit» کلیک کنید.

در پنجره‎ی Permissions گروه «Administrators» را انتخاب کرده و سپس در جلوی گزینه‌ی «Full control» در زیر ستون «Allow» یک تیک بگذارید. توجه کنید که با این کار سایر گزینه‌ها نیز در زیر ستون «Allow» تیک می‌خورند. حال می‌توانید بر روی «OK» کلیک کنید.

یک پیغام ظاهر می‌شود که به شما درباره‌ی تغییر تنظیمات permission در پوشه‌های سیستم هشدار می‌دهد. بر روی «Yes» کلیک کنید.

می‌توانید بر روی «OK» کلیک کنید و پنجره‌ی Properties را ببندید.

حال شما تمام مجوزهای لازم برای حذف «notepad.exe» در این مسیر را دارید. کافیست آن را انتخاب کنید، کلید Delete را فشار دهید و زمانی که از شما برای اجازه‌ی مدیریتی خواسته شد، بر روی Yes کلیک نمایید. وقتی که کار تمام شد، باید «notepad.exe» از بین رفته و صرفاً فایل پشتیبان که پیش‌تر گرفته‌اید باقی مانده باشد.

به پیش رفته و تمامی این مراحل را در تک‌تک مسیرهایی که «notepad.exe» وجود داشت، انجام دهید. وقتی که کارتان تمام شد، آماده‌ی رفتن به مرحله‌ی بعد هستید.

گام پنجم: جای‌دادن ویرایشگر متن جایگزین

حالا نوبت به بخش ساده‌ی کار می‌رسد. حال که پشتیبان‌گیری را انجام داده و «notepad.exe» را حذف کردید، آماده شده‌اید که فایل اجرایی جایگزین را در جایش قرار دهید.

ابتدا فایل اجرایی ویرایشگر متن جایگزین را پیدا کنید. اگر ویرایشگر را قبلاً آزموده باشید، احتمالاً فایل اجرایی هنوز روی دسکتاپتان وجود داشته باشد. در غیر این‌صورت، باید به پوشه‌ی نرم‌افزار بروید و آن را بیابید. فایل اجرایی را انتخاب کرده و کلیدهای Ctrl+C را فشار دهید.

حال به تک‌تک مسیرهایی که «notepad.exe» را از آن‌ها حذف کرده‌اید رفته و با فشردن کلید Ctrl+V، این فایل اجرایی جدید را در آن‌ها بچسبانید. احتمالاً برای چسباندن فایل، اجازه‌ی مدیریتی از شما خواسته می‌شود که می‌توانید بر روی «Continue» کلیک کنید.

نحوه‌ی جایگزینی Notepad با یک ویرایشگر متن دیگر در ویندوز
نحوه‌ی جایگزینی Notepad با یک ویرایشگر متن دیگر در ویندوز

بلافاصله پس از چسباندن فایل، نام آن را به «notepad.exe» تغییر دهید. احتمالاً برای این مرحله نیز باید اجازه‌ی مدیریتی را فراهم کنید.

اگر آیکون بندانگشتی فایل جدید به شکل Notepad قدیم درآمد، نگران نشوید. به پیش رفته و این مرحله را برای تمامی مسیرهایی که در اصل «notepad.exe» در آن‌ها وجود داشت، انجام دهید.

نحوه‌ی جایگزینی Notepad با یک ویرایشگر متن دیگر در ویندوز
نحوه‌ی جایگزینی Notepad با یک ویرایشگر متن دیگر در ویندوز

وقتی که کارتان تمام شد، می‌توانید با رفتن به منوی استارت، تایپ‌کردن «notepad» و فشردن دکمه‌ی Enter، صحت انجام امور را بررسی نمایید. باید ویرایشگر متن جدیدتان ظاهر شود. حال هرگاه که یک فایل متنی را در ویندوز یا محیط یک نرم‌افزار دیگر باز کنید، ویرایشگر متن دلخواهتان ظاهر خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!