ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم (۱)

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

قرار گرفتن کامپیوتر در حالت Sleep یک راه حل عالی برای صرفه جویی در انرژی می باشد و می توانید اطمینان حاصل کنید که باتری شما مدت زمان طولانی تر آماده به کار می ماند. این بخش از سیستم عامل در نگاه اول ممکن است یک مسئله پیش و پا افتاده به نظر برسد و هیچکس به طور کامل تنظیمات این قسمت را مورد بررسی قرار ندهد. حال فکر کنید سیستم شما اصلا به حالت خواب نمی رود یا اینکه در مدت کوتاهی به خواب برود برای حل این مشکلات باید نحوه کار با این بخش را بلد باشیم و برای عیب یابی این مسئله راه حل های مختلفی را امتحان کنیم در این مطلب لیستی از مراحل عیب یابی را به شما نشان می دهیم.

بررسی تنظیمات Sleep Mode :

هنگامی که سیستم شما به خواب نمی رود باید تنظیمات مختلفی را بررسی کنید تا برای حل این مشکل راه حل مناسب را پیدا نمایید. در ابتدا باید سخت افزار،تنظیمات مربوط به پاور،گزینه های پیکربندی بررسی شوند.همچنین هنگامی که سیستم عامل شما آپدیت شده باشد یا برنامه جدیدی نصب کرده باشید که نیاز است سیستم را ریستارت کنید کامپیوتر شما به حالت خواب نمی رود و باید کامپیوتر را راه اندازی مجدد نمایید.

اگر شما در حال کار با رایانه مشترک یا یک رایانه ای هستید که متعلق به شما نیست و نیاز دارید که از حالت خواب استفاده نمایید ممکن است دسترسی لازم برای تغییر تنظیمات مربوط به پاور را در اختیار داشته باشید برای این کار مسیر زیر را دنبال کنید Control Panel > Power Options سپس بر روی گزینه Choose when to turn off the display کلیک نمایید.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

برای تنظیمات حالت خواب سیستم در سمت راست بخش Put the computer to sleep را چک کنید اگر کامپیوتر شما خیلی دیر به خواب می رود یا اینکه خیلی زود به خواب میرود می توانید از این بخش تنظیمات را بررسی نمایید.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

غیرفعال کردن حالت Fast Startup در کامپیوتر های قدیمی :

قابلیت Fast Startup در ویندوز این امکان را به شما می دهد پس از اینکه شما سیستم را خاموش کردید هنگامی که دوباره سیستم خود را روشن کردید سریع تر روشن شود. این قابلیت با ذخیره فایل های مورد نیاز در C:\hiberfil.sys انجام می شود.
هنگامی که شما سیستم خود را ریستارت می کنید یا خاموش می کنید ویندوز فایل های مورد نیاز خود را از hibernation برای ادامه بر روی RAM قرار می دهد.

اگر شما از یک سیستم قدیمی استفاده می کنید و سیستم شما به حالت خواب نمی رود ممکن است به خاطر فعال بودن این قابلیت باشد برای غیرفعال کردن آن Control Panel > Power Options را باز کنید سپس بر روی Choose what the power buttons do کلیک کنید.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

اکنون بر روی Change settings that are currently unavailable کلیک کنید سپس گزینه Turn on Fast Startup را غیر فعال نمایید.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

کامپیوتر شما اصلا به حالت خواب نمی رود :

قابلیت خواب می تواند مانیتور شما را از سوختن نجات دهد و همچنین می تواند با کنترل مصرف انرژی باعث شود باتری شما عمر بیشتری داشته باشد. هنگامی که کامپیوتر شما به خواب نمی رود باعث می شود سیستم دچار مشکلاتی از قبیل مشکلات عمومی،کاهش قدرت نگهداری باتری،هنگ کردن هسته سیستم عامل و یا دچار Crash سیستم شود.

چک کردن تنظیمات درایور :

بررسی کنید آیا تمام درایور های شما بروز هستند یا نه ؟ مهمترین درایور هایی که شما باید از بروز بودن آنها اطمینان پیدا کنید درایور های مربوط شبکه،درایور های صوتی و BIOS می باشد. یکی از ویژگی های خوب در ویندوز ۱۰ این می باشد که می توانید درایور ها را به صورت خودکار توسط اینترنت آپدیت و نصب نمایید. برای اینکار کافی است بر روی درایور کلیک راست کنید سپس گزینه Update driver را انتخاب نمایید.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

بررسی تنظیمات مربوط به POWER :

درایور ها و نرم افزار های نصب شده بر روی کامپیوتر شما می توانند تنظیمات مربوط به پاور سیستم شما را تغییر دهد و تنظیم خواب سیستم را عوض کند برای اینکه تنظیمات مربوط به پاور را چک کنید داخل محیط ویندوز همزمان دکمه های win+X را بزنید و Command Prompt (Admin) را انتخاب کنید سپس دستور زیر را تایپ کنید :

powercfg -requests

این دستور لیستی از درخواست های مربوط به قدرت فعال را ارائه می دهد تمام بخش ها به صورت پیش فرض باید خالی باشند اگر خالی نبودند باید ببیند کدام یک از دسته ها فعال هستند و بر روی تنظیمات شما اثر می گذارند.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید “Caller_type” با فرآیند “synergyc.exe” و “درخواست” نوع “SYSTEM” از جلوگیری از ورود کامپیوتر به حالت sleep جلوگیری می کند.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

برای حل این مشکل می توانید از دستورات زیر استفاده کنید :

powercfg -requestsoverride <CALLER_TYPE><NAME><REQUEST>

برای مثال :

powercfg -requestsoverride PROCESS “synergyc.exe” SYSTEM

بررسی تنظیمات مربوط به بیداری و آماده به کار شدن سیستم :

اگر کامپیوتر شما به صورت ناگهانی از حالت خواب بیرون می آید و سیستم آماده به کار می شود باید بررسی کنید کدام تنظیمات باعث به وجود آمدن این مشکل شده اند:

دستور زیر را وارد کنید :

powercfg -lastwake

برای مشاهده لیست برنامه های که باعث می شوند سیستم از حالت خواب بیدار شود دستور زیر را تایپ کنید :

powercfg -devicequery wake_armed

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید تنظیمات مربوط Ethernet adapter باعث می شود کامپیوتر شما از حالت خواب خارج شود.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

برای رفع این مشکل Device Manager را باز کنید سپس بر روی آن کلیکراست نمایید و Properties را انتخاب نمایید.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

در سربرگ  Power Management تیک گزینهAllow this device to wake the computer را بردارید.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

اجرای عیب یاب Power

هنگامی که یک بخش از ویندوز دچار مشکل می شود اولین کاری که به ذهن مان می رسد اجرای عیب یاب سیستم یا Troubleshooter می باشد با استفاده از این ابزار تا حدودی می توانیم عیب های جزیی که برای ویندوز پیش آمده است را برطرف نماییم.

برای حل مشکل پاور کافی است به مسیر Settings > Update & Security بروید سپس بر روی گزینه Troubleshoot کلیک کنید اکنون به پایین صفحه اسکرول کنید و بر روی عبارت Power کلیک نمایید.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

وقتی که کار این ابزار تمام شد شما می توانید یک گزارش مختصر از علت خطا و نحوه رفع آن را مشاهده نمایید مانند تصویر زیر.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

دستگاه های متصل به کامپیوتر خود را بررسی کنید :

این امکان وجود دارد که بعضی از دستگاه های متصل به کامپیوتر شما با آخرین نسخه ویندوز ۱۰ سازگار نباشند.این وسایل می تواند شامل چاپگر،اسکنر،کنسول های بازی،وب کم وغیره باشد.

برای رفع این مشکل کافی است به وبسایت سازنده مراجعه کنید سپس به دنبال آخرین بروزرسانی نرم افزاری برای آن ابزار بگردید همچنین می توانید برای اطمینان از اینکه کدام یک از دستگاه ها برای شما مشکل ایجاد می کنند آنها را بیرون بکشید سپس به بررسی سیستم بپردازید.

راه اندازی مجدد کامپیوتر در حالت Safe Mode :

یکی از مشکلاتی که باعث می شود سیستم به حالت خواب نرود وجود مشکلات سخت افزار و نرم افزاری می باشد یکی از راه های اطمینان این مورد استفاده از حالت Safe Mode می باشد و در این محیط ویژگی حالت خواب ویندوز را بررسی نمایید. و در صورت نیاز می توانید از قابلیت clean boot استفاده نمایید.

کلید های WIN+S را باهم بفشارید تا محیط سرچ ویندوز باز شود عبارت System Configuration را تایپ کنید و وارد برنامه شوید. بر روی پنجره Services کلیک کنید تیک گزینه Hide all Microsoft services بزنید سپس بر روی دکمه Disable all کلیک کنید. با این کار می توانیم مطمئن شویم که تنها سرویس های ضروری اجرا خواهند شد.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

اکنون ابزار Task Manager را باز نمایید و تمام برنامه غیر ضروری که در هنگام روشن شدن ویندوز به صورت خودکار اجرا می شوند را غیر فعال کنید. در مرحله آخر سیستم خود را ریستارت نمایید.

رفتن سیستم به حالت خواب بدون اجازه :

اگر کامپیوتر شما پس از مدتی بدون استفاده بماند و به حالت خواب برود،خطر از دست رفتن کار و پروژه شما وجود دارد.این نوع مشکل می تواند بر روی سیستم شما تاثیر گذار باشد اما با این حال رفع آن آسان است.

تأیید کنید آیا رایانه شما به خواب می رود یا مشکل از جای دیگری است :

در ابتدا باید به خوبی بررسی کنید که خاموش شدن سیستم شما به خاطر مشکلات خواب سیستم است یا سیستم دچار مشکل سخت افزاری می باشد.

اگر دمای سیستم شما بیش از حد بالا سیستم برای جلوگیری از خرابی اجزای مهم کامپیوتر را خاموش می کند پس در ابتدا باید بررسی کنید که مشکل به علت سخت افزاری می باشد یا نه.

بازگردانی برنامه های پیش فرض:

اگر به تازگی سیستم خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا داده اید یا آن را از نسخه ۱۸۰۳ به ۱۸۰۹ آپدیت نموده اید ممکن است تنظیمات مربوط به پاور دیگر کارایی نداشته باشد و باید آن را از اول برنامه ریزی کنید برای حل این مشکل به مسیر Settings > System بروید سپس Power & sleep باز کنید و بر روی گزینه Additional power settings کلیک نمایید.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

اکنون Choose when to turn off the display را انتخاب کنید سپس Restore default settings for this plan را انتخاب کنید.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

اگر این تنظیمات برای شما فعال نبود بر روی Change advanced power settings کلیک کنید سپس Restore plan defaults را انتخاب کنید.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

تنظیمات محافظ صفحه نمایش (Screensaver) را بررسی کنید :

ابزار محافظت از صفحه نمایش به شما اجازه می دهد تا کامپیوتر خود را در به حالت خواب ببرید تا بتوانید انرژی باتری را حفظ کنید با این حال اگر تنظیمات این بخش دچار مشکل شد یا اینکه به درستی تنظیم نکرده باشید کامپیوتر شما به صورت تصادفی به خواب خواهد رفت برای حل این مشکل کافی است Settings > Personalization را باز کنید و در قسمت جستجو screen saver را وارد نمایید.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

سپس از بنجره کشویی که وجود دارد گزینه None را انتخاب کنید.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

غیر فعال کردن تم های شخص ثالث :

بسیاری از تم های شخص ثالث که در فروشگاه مایکروسافت در دسترس هستند ممکن است باعث شود که تنظیمات مروبط به حالت خواب تغییر دهند برای آنکه به تنظیمات پیش فرض برگردید کافی است مسیر زیر را دنبال کنید.

وارد بخش Settings > Personalization شوید سپس بر روی Themes کلیک کنید سپس تم پیش فرض ویندوز را انتخاب کنید و سیستم خود را ریستارت نمایید.

چگونه مشکل Sleep Mode ویندوز ۱۰ را حل کنیم

باتری را خارج کنید (لپ تاپ):

اگر تمام روش ها را امتحان کردید و هیچ کدام جوابگو نبودن برای آخرین کار می توانید باتری خود را خارج نمایید.

ابتدا لپ تاپ خودتان را خاموش کنید سپس باتری خود را در آورید چند ثانیه صبر کنید و دوباره باتری را وصل نمایید.

دیدگاه ها

 • زهرا جوهرچی آوریل 29, 2021 :: 12:39
  0 0

  سلام، نمیتونم کرک را نصب کنم.

 • امیر فوریه 10, 2021 :: 12:08
  0 0

  ممنون از اطلاعات دقیقتون کارمو راه انداخت 🙏

 • Mmdx می 27, 2020 :: 00:59
  0 0

  خدا خیرتون بده.با استفاده از کد
  powercfg -devicequery wake_armed
  تونستمو مشکلی ک ۳ ساله درگیرشم رو حل کنم😑❤️

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!