ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

چگونه یک برنامه نویس شویم؟ – قسمت اول

developer

چگونه یک برنامه نویس شویم؟ – قسمت اول

چگونه یک برنامه نویس شویم؟ - قسمت اول
چگونه یک برنامه نویس شویم؟ – قسمت اول

 

با سلام خدمت کابران پی سی کوئست، من شایان پرسا از این لحظه مطلب عجیبی رو آغاز میکنم که به تاثیر مثبت اون امید زیادی دارم.
این مطالب به صورت زنجیره ای و در چند قسمت منتشر خواهد شد که در این مطالب به مسائل زیر خواهم پرداخت:

  1. اهداف درست و غلط.
  2. برنامه نویسی چیست و برنامه نویس کیست؟
  3. چگونه برنامه نویس شدن را آغاز کنیم؟
  4. کدام زبان برنامه نویسی؟
  5. کدام پلتفرم؟
  6. خطاها و مسیر های اشتباه.

اگر سطح دانش برنامه نویسی را به صفر،زیر صفر و بالای صفر طبقه بندی کنیم ، این مطلب برای افراد صفر و زیر صفر مناسب است و هدف کمک به کسانی میباشد که در ابتدای راه هستند و انواع و اقسام تردید ها را پیش رو دارند.

در تعاریف این 6 مورد بحث فنی چندانی نخواهیم داشت،اما پس از اتمام این مطالب به آغاز آموزش خود زبان به صورت کاملا فنی خواهیم پرداخت.

اهداف درست و غلط : 

واقعا مهم است که با چه هدفی برنامه نویسی را شروع میکنید. اشتغال ، درآمد ، شهرت ، علاقه و نمره از دلایلی است که میتواند شما را به سمت برنامه نویسی سوق دهد.


متاسفانه بخش زیادی از دانشجویان رشته ی کامپیوتر هستند که از سفارش پروژه در سایت های انجام پروژه ی دانشجویی خسته شده اند و تنها به این دلیل میخواهند برنامه نویسی را آغاز کنند تا در کسب نمره خود کفا باشند.


رک و بی پرده که سخن بگوییم اگر شما نیز چنین هدفی در سر دارید به همان روش سفارش پروژه در سایت ها ادامه دهید. چرا که قطعا بدون وجود علاقه از این راه دست خواهید کشید.


هدف از بیان این مطلب نا امید کردن نبود.بلکه برعکس، باید بدانید که یک برنامه نویس عادی و معمولی حتی با انجام پروژه های دانشجویی از پس خرج تحصیل خود بر می آید، با اندکی تبلیغ در اینترنت به شهرت خوبی میرسد و به نوعی خود اشتغالی محسوب میشود.


خب پس چه دلیلی برای علاقه نداشتن شما به برنامه نویسی وجود دارد؟! اگر پارتی دارید و با کسب مدرک لیسانس به هر نحوی وارد کار میشوید قضیه به کل متفاوت است ، در غیر اینصورت شایسته ی سر زنش هستید.


اگر دانشجوی نرم افزار هستید یا در آینده خواهید بود،کافیست تا اولین برنامه ی کوچک خود را بسازید . بعد از آن در چنان لذت معنوی فرو خواهید رفت که در ادامه ی راه نیز پا پس نخواهید نکشید.

برنامه نویسی چیست و برنامه نویس کیست؟

 به صورت ابتدایی تعریف میکنم. در جامعه ی امروز همه ی شما به صورت دست و پا شکسته به جز زبان فارسی بر زبان دیگری نیز مسلط هستید.


این تعریف کاملا درست نیست اما میتوان گفت شما با یادگیری یک زبان برنامه نویسی،زبان یکی از شاخه های کامپیوتر خود را یاد میگیرید و بهتر آن را خواهید شناخت.

برنامه نویس کسی است که با یادگیری زبان ارتباط با کامپیوتر میتواند برنامه های دلخواه خود را برای آن تولید کند.

توجه:


(این تعریف با تعریف زبان های سطح پایین و سطح بالا سازگاری ندارد و هدف جا انداختن مطلب است).

این مطلب گرچه ساده و شاید کلیشه ای بود،اما لازم بود.
هدف از این قسمت ایجاد انگیزه بود و در قسمت های بعدی وارد آغاز مسیر دراز شما برای برنامه نویسی خواهیم شد منتظر آموزش های شگفت انگیز ما باشید.

 

سربلند و پیروز باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!