ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

چگونه یک برنامه نویس شویم؟ – قسمت سوم

developer

با عرض سلام و وقت بخیر مجدد خدمت کاربران گرامی پی سی کوئست.در قسمت های قبلی از سری آموزش (چگونه یک برنامه نویس شویم؟) یک نقشه ی راه کلی پیش روی آن دسته از افرادی که تازه تصمیم به شروع گرفته اند،قرار دادیم.امیدواریم توجه لازم به آن مطالب هم داشته باشید.از این قسمت آموزش را کمی جدی تر پیش خواهیم برد و همه ی تعاریف نیز از اهمیت بالایی برخوردارند.به طور خلاصه در این قسمت متوجه میشویم که کد هایی که یک برنامه نویسی مینویسد چیست،کد ها در چه جایی نوشته میشوند و کدها چگونه به برنامه تبدیل میشوند.

برنامه نویسِ یک زبان چه کد هایی را تایپ میکند؟

گفته شد که زبان برنامه نویسی نیز مانند هر زبان دیگری میتواند ابزار ارتباط باشد.ابزار ارتباط برنامه نویس با کامپیوتر.در تکامل این تعریف باید بدانید که زبان برنامه نویسی یک زبانِ فقط نوشتاری است که مانند هر زبانی قواعدی گرامری دارد.بنابراین کد های ما تشکیل شده از کاراکتر های زبان برنامه نویسی ماست که هنگام نوشتن آنها باید دقت کنیم غلط املایی و گرامری نداشته باشیم.بنابراین برای یادگیری خود زبان ما چیزی همانند املا نوشتن در دبستان را پیش رو داریم که قبلا ثابت شده میتوانیم!(وجه تمایز یک برنامه نویس دید الگوریتمی است که در آموزش بعد کاملا به آن خواهم پرداخت).

کد ها در کجا نوشته میشوند؟

همانطور که املا را در برگه مینوشتیم،کد های برنامه نویسی نیز باید در جایی نوشته شوند.ابزاری که کد های زبان برنامه نویسی خود را در آن تایپ میکنیم، IDE (کوتاه شده ی Integrated Development Environment ) نرم افزاری است که کدهای زبان برنامه نویسی خود را در آن تایپ میکنیم.

تعریف مهم(IDE):

محیط توسعه ی یکپارچه یا IDE همان محیطی است که کد های برنامه را در آن تایپ میکنیم.این برنامه ی معمولا گرافیکی ظاهری شبیه به نرم افزار های واژه پرداز دارد.در تصویر زیر یک IDE را مشاهده میکنید.

چگونه یک برنامه نویس شویم؟
چگونه یک برنامه نویس شویم؟

کد ها چگونه تبدیل به برنامه میشوند؟

در همان مثال املا ، کد های موجود روی برگه توسط معلم تصحیح میشود.در زبان برنامه نویسی، کد هایی که در IDE نوشتیم،توسط برنامه ی دیگری به نام Compiler عیب یابی میگردند.در صورت وجود اشکال،آن مورد به ما اطلاع داده خواهد شد و در صورتی که اشکالی وجود نداشته باشد،کد ها به سلامت اجرا شده و تبدیل به برنامه میشوند.(مواردی مانند نحوه ی کار کامپایلر و و زبان ماشین و … از اهداف آموزشی این مبحث نمیباشد).

تعریف مهم(کامپایلر):

کامپایلر نرم افزاریست از پیش نوشته شده و وظیفه اش تبدیل کد های زبان برنامه نویسی ما به کد هایی قابل فهم برای کامپیوتر است که منجر به اجرای برنامه ی ما میشود.وظیفه ی کامپایلر از زمانی که روی دکمه ی اجرای برنامه یا Build یا Run کلیک میکنید به طور کامل آغاز میشود.همانطور که گفته شد زبان برنامه نویسی هم گرامری دارد.در صورت وجود خطا در گرامر،بیان آن خطا به ما از وظایف کامپایلر خواهد بود.پس در تکامل تعریف زبان برنامه نویسی میتوانیم آن را زبانی قابل فهم برای کامپایلری دانست که برای یک کامپیوتر خاص نوشته شده.

تفاوت IDE و Compiler

Compiler را با IDE اشتباه نگیرید.IDE محیطی است که در آن برنامه را تایپ میکنیم و Compiler آنچه در IDE نوشتیم،خطایابی و اجرا میکند. اما اغلب IDE ها شامل یک بسته ی نصبی هستند که کامپایلر و کتابخانه های لازم برای اجرای کد را با خود دارند.به عنوان مثال با نصب IDE قدرتمند Visual Studio شما برای نوشتن یک برنامه به زبان #C نیاز به نصب چیز دیگری ندارید و ابزار ها خودکار نصب میشوند.

 

اگر کمی آشنایی داشته باشید شاید تا بدین جا کمی با سر رفتن حوصله مواجه شده باشید!.این مطالب برای سطح صفر و زیر صفر نوشه شده است.تا بدین جای کار اگر فردی بوده باشید که فقط یک برنامه نویس را در حال نوشتن برنامه دیده باشید، حالا باید بدانید که آن برنامه نویس در حال انجام چه کاری بوده! در مطلب آینده با تعریف الگوریتم و فاصله گرفتن از تعریف زبان باهم خود را به یک برنامه نویس نزدیک میکنیم!

سربلند و پیروز باشید

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!