ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

چگونه یک برنامه نویس شویم؟ – قسمت دوم

developer

در اولین بخش از سری مطالب آموزش برنامه نویسی به بیان اهداف درست و غلط در دنیای پر پیچ و خم برنامه نویسی پرداخته و  گفته شد که هدف مهم ترین بخش کار شماست . برنامه نویسی را برای آینده و با علاقه یاد بگیرید .اگر دانشجو هستید شما باید از پس پروژه های دانشگاه بر بیایید. اولین اشتباه شما میتواند سپردن پروژه به بازار آلوده ی انجام پروژه های دانشجویی باشد.در گام دوم تعریف یک برنامه نویس به شکلی ساده بیان شد.حال که انگیزه ی کافی دارید و با قدرت تصمیم به شروع برنامه نویسی گرفتید،مهم ترین سوال پیش روی شما (از کجا شروع کنم؟!) میباشد که در قسمت دوم از آموزش برنامه نویسی به این سوالات خواهیم پرداخت.

چگونه برنامه نویس شدن را آغاز کنیم؟

بدانید که برای سطح زیر صفر (سطح شروع) فعلا زمان انتخاب زبان برنامه نویسی نیست.بخش کثیری از دانشجویان یا علاقه مندان با این سوال مواجه میشوند که کدام زبان برنامه نویسی را انتخاب کنم؟.این سوال مرحله ی بعدی شماست.فعلا باید درک کافی از چیستی برنامه نویسی داشته باشید،بدانید کد ها چگونه به برنامه تبدیل میشوند،کد ها در چه محیطی نوشته میشوند،یک برنامه چگونه اجرا میشود و… .در واقع باید از پشت پرده ی فرایند اجرای یک کد آگاه باشید.این اولین بخش آموزش ما خواهد بود.نگران این موارد نباشید و با من همراه باشید.

کدام زبان برنامه نویسی؟

جواب این سوال شاید کمی برای شما عجیب به نظر برسد.اصلا مهم نیست چه زبانی را انتخاب کنید!.مهم ترین نکته در برنامه نویسی داشتن یک دید الگوریتمی مناسب است که به شما آموزش داده خواهد شد. اما این دید به دست نمی آید مگر با تمرین.بنابراین باید یک زبان برنامه نویسی انتخاب و با آن گام در پیدا کردن دید الگوریتمی بزارید.بعد از آن شما میتوانید خود را برنامه نویسی بنامید و یک زبان مناسب برای خود انتخاب کنید تا به صورت حرفه ای به آن بپردازید.اما کدام زبان برای یافتن دید الگوریتمی و شروع برنامه نویسی مناسب است؟ پاسخ ساده است.زبانی که ساده باشد.زبان هایی مثل پایتون،سی پلاس پلاس و سی شارپ گزینه های مناسبی برای آغاز میباشند.به همین دلیل در اغلب دانشگاه های کشور زبان مقدماتی که تدریس میشود یکی از این زبان هاست.
در این آموزش مفاهیم ساده ی برنامه نویسی را با زبان سی پلاس پلاس به شما خواهم آموخت.در ادامه مباحث حرفه ای تر را با زبان سی شارپ پیش خواهیم برد.

کدام پلتفرم؟

در گام قبل گفتم که بعد از یافتن دید الگوریتمی نوبت به انتخاب یک زبان اصلی برای کار حرفه ای میباشد.اما قبل از زبان باید برای خود تعیین کنید که برای کدام پلتفرم (کامپیوتر های دسکتاپ، تلفن همراه ، وب) میخواهید برنامه بنویسید.سپس زبان متناسب با آن را انتخاب کنید.انتخاب پلتفرم به علاقه و بازار کار بستگی دارد.به عنوان مثال باز تلفن همراه و وب پر رونق تر از دسکتاپ به نظر میرسد.اما برنامه نویسی دسکتاپ هم عاشقان خاص خود را دارد.تمرکز شما فعلا باید روی زبانی که برای شروع انتخاب کرده اید باشد(ما زبان سی پلاس پلاس را برای شما در نظر گرفته ایم و با آن آموزش را پیش خواهیم برد).

خطاها و مسیر اشتباه

برای هر هدفی گمراه شدن،نا امید شدن و یا اشتباه رفتن خطری همواره موجود می باشد.برای هدف برنامه نویس شدن با خودتان قول و قرار هایی داشته باشید!

  1. قبل از حرفه ای شدن بین زبان های مختلف جابجا نشوید.
  2. استفاده از اینترنت برای قواعد زبان ایرادی ندارد اما هرگز حق کپی کردن کد را ندارید.باید تایپ کنید.
  3. شما از هیچکس عقب نیستید،مهم این است امروز از دیروز خود جلوتر باشید.
  4. اینکه برنامه نویس ها شب ها بیدارند و روز ها میخوابند درست است اما وقتی حرفه ای شدید!
  5. اگر دانشجوی نرم افزار هستید بدانید هدف شما یادگیری برنامه نویسی است.سایر دروس نباید مانعی برای راه شما شوند.

 

خب!تعاریف غیر آموزشی به پایان رسید.در مطالب بعدی کلیه ی تعاریف مقدمه ای برای کار شما میباشند که باید به یاد بسپارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!