ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

«۷nm» و «۱۰nm» چه معنایی برای CPUها دارند و چرا اهمیت دارند؟

«۷nm» و «۱۰nm» چه معنایی برای CPUها دارند و چرا اهمیت دارند؟

«۷nm» و «۱۰nm» چه معنایی برای CPUها دارند و چرا اهمیت دارند؟

CPUها با استفاده از میلیاردها ترانزیستور کوچک ساخته شده اند (دروازه های الکتریکی که روشن و خاموش می شوند تا محاسبات را انجام دهند). آنها قدرت این کار را دارند و هرچه ترانزیستور کوچکتر باشد، قدرت کمتری لازم است.

«۷nm» و «۱۰nm» اندازه گیری های اندازه ی این ترانزیستورها هستند – «nm» به معنای نانومتر (خرده طول) است – و یک معیار متریک سودمند برای قضاوتِ قدرت یک CPU خاص هستند.

«۱۰nm» فرآیند ساخت جدید Intel است که در Q4 2019 تنظیم شده و «۷nm» معمولأ به فرآیند TSMC اشاره دارد که CPUهای جدید AMD و تراشه ی A12X اپل بر مبنای آن تنظیم شده اند.

پس چرا این فرآیندهای جدید تا این حد مهم هستند؟

قانون مور (یک مشاهده ی قدیمی که تعداد ترانزیستورها در یک تراشه هر سال دو برابر می شود در حالیکه قیمت ها نصف می شوند) برای مدت های طولانی برقرار است اما اخیرأ افت پیدا کرده است.

در اواخر دهه ۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰، اندازه ی ترانزیستورها هر دو سال نصف شد و پیشرفت های عظیمی در زمانبندی منظم ایجاد شد.

اما هرچه این کوچک شدن اندازه پیچیده تر شده باشد، از سال ۲۰۱۴ به بعد هیچ کاهش اندازه ای را از Intel ندیده ایم.

این فرآیندهای جدید اولین کاهش اندازه ی اصلی برای مدت های طولانی بوده اند، به ویژه از سوی Intel، و بازگشت قانون مور را نشان می دهند.

با عقب افتادن Intel، حتی دستگاه های موبایل نیز فرصت پیدا کردند خود را وفق دهند و تراشه ی A12X در فرآیند TSMC’s 7nm ساخته شد و سامسونگ نیز فرآیند ۱۰nm خاص خودش را دارد.

با CPUهای بعدیِ AMD در فرآیند TSMC’s 7nm، آنها فرصت پیدا کردند تا از لحاظ عملکرد از Intel عبور کنند و رقابت های سالمی با انحصار Intel از لحاظ عملکرد صورت گرفت.

حداقل تا زمانیکه تراشه های «Sunny Cove» Intel’s 10nm شروع به اوج فروش کردند.

 

«nm» واقعأ به چه معنا است؟

 

«7nm» و «10nm» چه معنایی برای CPUها دارند و چرا اهمیت دارند؟

 

CPUها با استفاده از فتولیتوگرافی ساخته شدند که در آن، تصویری از CPU در یک قطعه سیلیکون متصل شده است.

روش اصلی این کار معمولأ گره ی فرآیند نامیده می شود و با اندازه ای که تولیدکننده برای ترانزیستورها در نظر گرفته اندازه گیری می شود.

از آنجاییکه ترانزیستورهای کوچکتر از لحاظ قدرت کارآمدترند، می توانند محاسبات بیشتری انجام دهند بدون اینکه خیلی داغ شوند که این یک عامل محدود کننده برای عملکرد CPU است.

این امر قالب را در اندازه ی کوچکتری امکانپذیر می کند که در نتیجه قیمت را کاهش داده و تراکم را در همان اندازه افزایش می دهد و این امر به معنای هسته های بیشتر در هر تراشه است.

۷nm دو برابر متراکم تر از گره ی ۱۲nm قبلی است که شرکت هایی مثل AMD را قادر می سازد تا تراشه های سرور ۶۴ هسته ای را منتشر کنند، یک بهبودی عظیم نسبت های تراشه های ۳۲ هسته ای قبلی (و تراشه های ۲۸ هسته ای Intel).

ذکر این نکته حائز اهمیت است که درحالیکه Intel هنوز در یک گره ی ۱۴nm قرار دارد و AMD به گونه ای تنظیم شده که پردازنده های ۷nm را خیلی زود راه اندازی کند، این امر بدین معنا نیست که میانگین AMD دو برابر سریعتر خواهد بود.

این عملکرد دقیقأ به اندازه ی ترانزیستور مربوط نمی شود و در چنین مقیاس های کوچکی، این اعداد دیگر دقیق نیستند.

طریقه ی اندازه گیری هر نیمه رسانا با دیگری فرق دارد، بنابراین بهتر است آنها را به عنوان شرایط بازاریابی برای بخش بندی محصولات در نظر بگیریم تا اندازه گیری های دقیق قدرت یا اندازه.

برای مثال، انتظار می رود گره ی ۱۰nm Intel با گره ی ۷nm TSMC کامل شود، علی رغم اینکه اعداد آنها با هم انطباقی ندارند.

تراشه های موبایل تحت بیشترین بهبودی ها قرار خواهند گرفت.

 

«7nm» و «10nm» چه معنایی برای CPUها دارند و چرا اهمیت دارند؟

 

کاهش اندازه ی گره فقط به عملکرد مربوط نمی شود، بلکه دلالت های بزرگی برای تراشه های لپ تاپ و موبایل های کم قدرت دارد.

با ۷nm (در مقایسه با ۱۴nm) شاهد ۲۵% عملکرد بیشتر با همان قدرت خواهید یا یک عملکرد یکسان را با نیمی از قدرت خواهید داشت.

این امر بدین معنا است که طول عمر باتری با همان عملکرد طولانی تر خواهد شد و تراشه ها برای دستگاه های کوچکتر پرقدرت تر خواهند شد زیرا می توانید دو برابر عملکرد را با قدرت محدودی انطباق دهید.

قبلأ مشاهده کردیم که تراشه ی A12X اپل بهتر از تراشه های قدیمی Intel بود و این اولین تراشه ی ۷nm است که در بازار رکورد فروش را زده است.

کاهش اندازه ی گره همیشه خبر خوبی است زیرا تراشه های سریعتر و کارآمدتر بر هر جنبه ای از تکنولوژی جهان تأثیر می گذارند.

سال ۲۰۱۹ یک سال هیجان انگیز برای تکنولوژی ها با این گره های جدید خواهد بود و خوب است که می بینیم قانون مور هنوز کاملأ از بین نرفته است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!