ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

کادر RUN ویندوز و دستورات مهم آن

run-dialog-box-windows-8
کادر RUN ویندوز و دستورات مهم آن
کادر RUN ویندوز و دستورات مهم آن

تقریبا می شود گفت همه کسانی که با کامپیوتر کار می کنند با کادر Run آشنا بوده و از آن در جهت دستیابی سریع به برنامه مورد نظر خود استفاده کرده اند. کافیست اسم برنامه مورد نظر خود را مثل Photoshop , Nero , Winamp , foxitReader و یا دستورات اصلی این کادر مثل Regedit , Msconfig , CMD و… یا آدرس سایت مورد نظر خود مثل www.PcQuest.ir را تایپ کرده و Enter را بزنید.

برای اجرای کادر جستجوی RUN چند روش بسیار ساده وجود دارد .در ویندوز XP شما می توانید با فشار کلیدهای WIN+R و در ویندوز 7 بر روی منوی Start کلیک کرده و در کادر جستجوی آن تایپ کنید RUN و بعد از آن Enter بزنید. البته میانبر WIN+R در ویندوز 7 هم وجود دارد.

استفاده از خط فرمان Run بسیار ساده تر از این است که بخواهید مسیر برنامه را در ویندوز دنبال کرده تا برنامه مورد نظر اجرا شود. مثلا می خواهید به پوشه فونت های ویندوز دسترسی داشته باشید. در حالت عادی، باید روی Control Panel داخل منوی استارت کلیک کنید و از آنجا گزینه Fonts را برگزینید، اما می‌توانید به جای این همه کار، داخل کادر Run تایپ کنید Fonts و Enter را فشار دهید، به همین سادگی!

حالا نوبت به دستورات قابل اجرا در Run میرسد:

Regedit: این دستور را می شود هم در کادر Search منوی Start هم در کادر RUN که با کلیدهای Win+R فعال می شود تایپ کرد .با تایپ این دستور رجیستری ویندوز باز می شود و با استفاده از آن می توانید قسمت های مختلف ویندوز را به سلیقه خود تغییر دهید .

کادر RUN ویندوز و دستورات مهم آن
کادر RUN ویندوز و دستورات مهم آن

حتما به این نکته توجه کنید که اگر با کلیدها و دستورات رجیستری آشنایی لازم را ندارید چیزی را تغییر ندهید. می توانید از نرم افزار Regseeker که مخصوص تنظیمات رجیستری می باشد و در اینجا آموزش داده شده است، استفاده کنید.

CMD: با تایپ این دستور محیط سیستم عامل داس ظاهر می شود و شما می توانید فرمانهای مورد نظر خود را در کادر تایپ کنید. این بخش کمی پیچیده تر می باشد بدلیل اینکه با تایپ دستورات زیر مراحل دیگری نیز باید طی شود و دستورات بیشتری دارد. اما مهمترین دستورات عبارتند از :

  • DriverQuery: نشان دادن ليستي از تمام درايورهاي ( راه اندازها ) نصب شده روي سيستم.
  • DiskPart: انجام پارتيشن بندي ديسك
  • Defrag: انجام عمل يكپارچه سازي ديسك سخت
  • Ipconfig: نمايش جزئيات پيكر بندي IP
  • PageFileConfig: تنظيم حافظه مجازي
  • SystemInfo: نمايش اطلاعات سيستم
  • Bootcfg: نمايش محتويات Boot.ini
  • TaskList: فهرست وظايف
  • HostName: دريافت نام ميزبان
  • Netstat: پياده سازي Tcp / IP براي Netstat

به عنوان مثال می توانید دستور DriverQuery را تایپ کرده و نتیجه را ببینید:

کادر RUN ویندوز و دستورات مهم آن
کادر RUN ویندوز و دستورات مهم آن

PERFMON: با تایپ این دستور برنامه Performance Monitor اجرا می شود و در آن جزئیاتی در مورد فضای اشغال شده از RAM و یا مقدار بازدهی CPU و همچنین مقدار اطلاعات خوانده شده از هارد برای شما به صورت نمودار نشان داده میشود.

کادر RUN ویندوز و دستورات مهم آن
کادر RUN ویندوز و دستورات مهم آن

 

MSCONFIG: با تایپ این دستور می توانید نرم افزارهایی را که هنگام بالا آمدن سیستم اجرا می شوند، غیر فعال کنید.

کادر RUN ویندوز و دستورات مهم آن
کادر RUN ویندوز و دستورات مهم آن

 

این دستور برای کسانی که بعد از مدتی استفاده از سیستم، احساس کندی در عملکرد ویندوز خود می بینند بسیار مناسب می باشد، به خصوص با مدیریت برنامه های موجود در تب Startup.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!