ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

چگونه یک رمز عبور مناسب انتخاب کنیم

چگونه یک رمز عبور مناسب انتخاب کنیم
چگونه یک رمز عبور مناسب انتخاب کنیم
چگونه یک رمز عبور مناسب انتخاب کنیم

حفظ حریم خصوصی برای همه مساله مهمی است مخصوصا امروزه که ما خیلی از اطلاعاتمان را بصورت کامپیوتری و از طریق فضای مجازی ناامن منتقل میکنیم. اولین قدم برای حفظ امنیت داشتن یک رمز عبور قوی است. در زیر توصیه هایی را برای  شما در انتخاب یک رمز عبور مناسب آوردیم. 

اجزای یک رمز عبور قوی

حتما این اصل ساده اما مهم را می دانید که یک رمزعبور باید به قدر کافی مشکل باشد تا یک برنامه کامپیوتری رمزشکن نتواند آن را به راحتی حدس بزند.

 • رمزعبور باید طولانی باشد: رمزعبور هر چه طولانی تر باشد، احتمال اینکه یک برنامه کامپیوتری بتواند آن را حدس بزند کمتر می شود. سعی کنید رمز عبورتان حداقل ده حرف داشته باشد. البته بعضی افراد از رمزهایی شامل چند کلمه که با یا بدون فاصله پشت سر هم آورده می شوند، استفاده می کنند که اغلب به آنها عبارتِ رمز گفته می شود. 
 • رمزعبور باید پیچیده باشد: علاوه بر طول، پیچیدگی نیز از کشف رمز توسط نرم افزارهای رمزشکن- که ترکیبی تصادفی از حروف را کنار یکدیگر قرار می دهند- جلوگیری می کند. پس در صورت امکان سعی کنید رمزعبور شما شامل حروف بزرگ انگلیسی، حروف کوچک انگلیسی، اعداد و علامت هایی مثل نقطه و کاما باشد. 
 • رمزعبور را باید بتوان به خاطر سپرد: اگر شما نتوانید رمزعبور خود را حفظ کنید و آن را جایی بنویسید، احتمالا آن را دو دستی به کسی که به خانه، کیف پول و یا حتی سطل آشغال دفتر شما دسترسی دارد، تقدیم کرده اید. راه های زیادی برای ایجاد و نگهداری رمزهای عبور طولانی که بتوان آنها را حفظ کرد وجود دارد. اما امکان استفاده از نرم افزارهایی مثل «LastPass» که این کار را برای شما به خوبی انجام می دهند، نیز وجود دارد. البته استفاده از نرم افزارهایی مانند Microsoft Word برای این کار مناسب نیست. رمزعبور این فایل ها توسط نرم افزارهای رایگانی که در اینترنت نیز پیدا می شوند قابل بازیابی است. 
 • رمزعبور نباید شخصی باشد: رمزعبور نباید هیچ ارتباطی با شخصیت شما داشته باشد، بنابراین از انتخاب کلمات یا عباراتی که قسمتی از اطلاعات شخصی شما هستند مانند نام، شماره کارت ملی، شماره تلفن ها، اسم فرزندان، روز تولد یا هر چیزی که ممکن است افراد دیگر درباره شما بدانند، پرهیز کنید.
 • رمزعبورتان را مخفی نگه دارید: همیشه هنگام وارد کردن رمزعبور به افرادی که ممکن است آن را از روی شانه شما بخوانند توجه کنید. همچنین به جز در موارد کاملا ضروری رمزعبور خود را به هیچ کس نگویید. 
 • رمزهای عبور نباید یکسان باشند: از یک رمز عبور برای بیش از یک حساب استفاده نکنید، زیرا اگر کسی آن را بفهمد به تمام اطلاعات شما دسترسی پیدا خواهد کرد.
 • رمزهای عبور را به صورت دوره ای عوض کنید: توصیه می شود رمز عبور خود را به طور منظم حداقل هر 3 ماه یک بار عوض کنید. زیرا به مرور زمان احتمال اینکه دیگران رمز عبور شما را بفهمند، افزایش می یابد.

چند راه خوب برای ساختن رمزهای عبور مطمئن

برای ساختن رمزعبور، بهتر است از کاراکترهای متنوع و روش های مختلف استفاده کنید. برای مثال:

 • حروف بزرگ و کوچک: My naME is Not MR. MahDaVi
 • حروف و اعداد: a11 w0Rk 4nD N0 p14Y
 • مخلوط کردن بعضی علامت ها: [email protected](heR1nthery3
 • استفاده از چند زبان: Let Them Eat 1e poisson (انگلیسی و فرانسه)
 • کد های اسکی مانند #@$* وغیره
 • کاراکتر هایی که به کمک alt و اعداد نام لوک تولید میشن (در این روش اگه دکمه Alt رو نگه دارید و اعداد رو فشار دهید با این شکل ها مواجه می شید.◘♥♦☻◘)

در مقاله های آینده در باره امنیت در سیستم های کامپیوتری و چگونگی امن کردن سیستم های مان مطالب جالبی خواهم گذاشت. 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!