ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

هرچه تعداد هسته های پردازنده بیشتر باشد بهتر است؟ اشتباه است !

هرچه تعداد هسته های پردازنده بیشتر باشد بهتر است؟ اشتباه است !
هرچه تعداد هسته های پردازنده بیشتر باشد بهتر است؟ اشتباه است !
هرچه تعداد هسته های پردازنده بیشتر باشد بهتر است؟ اشتباه است !

 

هرچه تعداد هسته های پردازنده بیشتر باشد بهتر است؟ اشتباه است ! سوال بسیاری از عوام در مورد خرید دیوایس های مورد نظرشان دقیقا به همین منوال است که آیا هر چه تعداد هسته سی پی یو و یا همان پردازنده تبلت و موبایل مورد نظر بیشتر باشد بهتر است؟ همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از عوام فریب تبلیغات تجاری را بخورند چرا؟

چون دقیقا این تعداد هسته در سی پی یو همانند مگاپیکسل در دوربین تلفن در ابتدای ورودش به بازار بوده است که همه به دنبال دوربینی با مگاپیکسلی بیشتر بودند و دل خود را به یک عدد خوش کرده بودند. امروز نیز همینطور شده است. اما بحث ما در مورد هسته های پردازنده ها می باشد که میخواهیم اثبات کنیم تنها این مورد نمی تواند ملاک برتری باشد.

در بسیاری از موارد پردازنده های مختلف دارای سری های متفاوتی می باشند. این سری ها بستگی به میزان فضای هر چیپ و اطلاعات و نوع سرشاخه های چیپ و حتی فرکانس ها دارد در صورتی که در دید عموم تنها تعداد هسته های پردازنده ملاک برتری می باشد. امروزه تمام افراد می دانند که افزایش عدد مگاپیکسل در دوربین ها تنها علت وجود برتری کیفیت نیست اما این موضوع در مورد سی پی یو همچنان نا مفهوم مانده است.

به طور مثال در چیپ پردازنده ای به مدل Tegra4 که یکی از موفق ترین پروسسور های موجود در تبلت ها می باشد به عنوان 4 هسته ای دسته گذاری شده است اما باید بدانیم که این چیپ دارای 5 پردازنده می باشد که پنجمین پردازنده در سرعت پایین عمل میکند. ولی به طور مثال چیپ Krait در مقابل پردازنده مذکور افزایش کارایی بیشتری دارد با اینکه تنها دارای 4 هسته پردازنده می باشد. این موضوع یکی از نشانه های عدم موفقیت در تعداد هسته های سی پی یو می باشد.

امیدواریم بتوانید با استفاده از ملاک های دیگر در خرید دیوایس های مورد علاقه خود به نتیجه برسید به طور مثال پیشنهاد پی سی کوئست به شما برای تست کارایی یک دستگاه بنچمارک می باشد. می توانید در مورد بنچمارک در اینجا بخوانید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!