ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

هارد SSD چیست؟ هارد HDD چیست؟ کدام بهتر است؟

هارد SSD چیست؟ هارد HDD چیست؟ کدام بهتر است؟

خوب امروز آمده ایم تا در مورد دو هارد دیسک در دنیای کامپیوتر سخن بگیم. این روز ها خیلی ها دغدغه خرید هارد دارند و خیلی ها نمیدانند دقیقا اصطالاحات در مورد هارد ها چیست. هارد دیسک یکی از مهمترین نوع سخت افزار است که به دلیل ماندگاری بالای اطلاعات در آن ها بسیار کاربردی می باشند و سال های سال است که از آن استفاده می شود. این روز های یک نوع هارد به هارد های معمولی اضافه شده است به نام هارد دیسک SSD امروز قرار است این مدل جدید را با مدل قدیمی خود یعنی HDD مقایسه کنیم.

هارد SSD چیست؟ هارد HDD چیست؟ کدام بهتر است؟
هارد SSD چیست؟ هارد HDD چیست؟ کدام بهتر است؟

هارد های HDD که عموما مصارف خانگی و حتی اداری و بسیاری از لب تاپ ها همچنان بر پایه این نوع هارد ها می باشند دارای یک دیسک سخت درست شبیه یک حلقه سی دی البته به نام Platter می باشد. این دیسک سخت یا همان پلتر توسط نیروی مکانیکی در حال چرخش با سرعت 7200 دور در دقیقه می باشد و در عین حال یک بازوی مکانیکی دیگر عمل ویرایش حذف و ذخیره فایل های مختلف را بر روی آن دارد که به هد Read/Writre معروف است. جالب است نه؟ مدت زیادی در دنیای کامپیوتر از این هارد ها استفاده شده و همچنان نیز می شود. این هارد ها بسیار حساس بوده و نیاز به مراقبت زیادی دارند که این بزرگترین عیب این هارد دیسک ها محسوب میشود. شما میتوانید اینجا اطلاعات جامع تری در مورد این هارد ها و چگونگی نگهداری از آنها کسب کنید.

اما هارد دوم یعنی هارد دیسک SSD در ابتدا توسط ارتش آمریکا ساخته شده و امروزه روانه بازار گردیده است که در پایین در مورد این هارد نیز سخن می گوییم.

هارد های SSD دقیقا مانند فلش عمل میکنند یعنی دیگر نه نیروی مکانیکی و عمل مکانیکی در آن ها جاری است و نه دیسک سختی به نام پلتر.هارد های SSD که به هارد جامد معروف هستند دارای خانه های پردازش می باشد و می تواند عمل پردازش را در جایگاه های معرفی شده انجام دهد.

هارد SSD چیست؟ هارد HDD چیست؟ کدام بهتر است؟
هارد SSD چیست؟ هارد HDD چیست؟ کدام بهتر است؟

تفاوت و برتری؟

خوب مطمعنا هارد های SSD به خاطر عدم فعالیت مکانیکی میزان برق کمتری نیز مصرف می کنند. همچنین به دلیل وجود خانه های پردازش در آن عمل انتقال فایل با سرعت بیشتری انجام می گیرد.
یکی از دلایل دیگری که هارد های SSD در ارتش آمریکا استفاده می شود آسیپ پذیری هارد های HDD می باشد که در اثر ضربه امکان آسیب به بازوی مکانیکی و دیگر قطعات وجود دارد.

قیمت؟؟

اگر شما نیاز به یک هارد حرفه ای و کم مصرف دارید ما SSD را به شما پیشنهاد میکنیم اما اگر یک کاربر خانگی هستید و زمان انتقال فایل چندان مهم نیست بهتر است از HDD ها استفاده کنید زیرا تفاوت قیمت چشمگیر این دو هارد در بازار بسیار زیاد است به طور مثال قیمت هارد HDD 500G حدود 100 دلار و قیمت هارد SSD 500G حدود 600 دلار است. امیدواریم از اطلاعات فوق بهره مند شده باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!