ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

نگاهی گذرا به NGN نسل آینده شبکه ها

نگاهی گذرا به NGN نسل آینده شبکه ها
نگاهی گذرا به NGN نسل آینده شبکه ها
نگاهی گذرا به NGN نسل آینده شبکه ها

هرجا صحبتی از برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات در فضای مجازی میشود مفهومی به نام شبکه خود را نمایان میکند در واقع شبکه بستری فیزیکی و نرم افزاریست که ما توسط آن قادر خواهیم بود در فضای مجازی و اینترنت به تبادل اطلاعات و برقراری ارتباط اقدام کنیم در طول سالیان گذشته نسل های مختلفی از شبکه ها ظهور کرده و سال به سال با ارتقا این شبکه ها نسل جدیدی معرفی شده است که هریک نسبت به نسل قبلی خود بهینه تر و کاربردی تر هستند آخرین نسل شبکه ها،شبکه های LTE یا همان 4G میباشد که در ایران نیز عرضه شده است اما نسل آینده شبکه ها چیست؟

در این نوشتار قصد داریم نسل بعدی شبکه ها یعنی NGN را معرفی نموده و توضیحات مختصری در باره آن ارائه دهیم.

اصول و مفاهیم نسل آینده شبکه ها:

معماری لایه ای:

به شکلی پیاده سازی میشود که مجموعه توابع آن در چندین لایه متفاوت قرار میگیرد این لایه ها عبارت است از:لایه دسترسی،لایه انتقال ، لایه کنترل و لایه خدمات.مزیت قراردادن توابع در لایه های گوناگون این است که هر لایه به صورت جداگانه بهینه سازی میشود بدون اینکه برلایه دیگر تاثیر بگذارد و اختلالی در آن ایجاد نماید.

اینترفیس های استاندارد:

توابع هر لایه NGN از طریق اینترفیس های استاندارد با توابع سایر لایه ها وسایر شبکه ها در ارتباط اند.این اصل راه را برای اجرای توافق نامه های همکاری میان فراهم کنندگان خدمات شبکه باز میکند در واقع این قابلیت بستر ارتباطی سایر شبکه ها با استاندارد های مختلف را فراهم می آورد.

چندسرویسی بودن:

اصل بسیارمهم شبکه های NGN  چندسرویسی بودن آن است!!! این مهم برخلاف شبکه های نسل قبل است که هر یک برای خدمات خاص و مشخص طراحی شده اند. این اصل به فراهم کنندگان امکان ارائه خدمات نوین و یکپارچه را میدهد وبرای کاربران نیز به معنی دسترسی یکسان به انواع خدمات مورد نیازشان هست.

معماری نسل آینده شبکه ها:

لایه دسترسی:

ارتباط میان کاربران وشبکه را برقرار میسازد و پیاده سازی آن میتواند به صورت سیمی یا بدون سیم  انجام گیرد و میتواند از رسانه های گوناگون ارتباطی همچون سیم مسی،کابل و فیبرنوری استفاده کند. این لایه به دو صورت سوییچینگ بسته ای و سوییچینگ مداری ایجاد میشود.

لایه انتقال:

از یک یا چند شبکه زیر ساخت از نوع سوییچینگ بسته ایی ارتباط میان گره های شبکه را برقرار میکند تشکیل شده است لینک های این شبکه ها معمولا از نوع فیبرنوری است. روی این لایه تنوع ترافیک زیادی وجود دارد ترافیک های مختلفی همچون مکالمات صوتی تصاویر ویدیویی ،تبادلات دیتا و فایل های اطلاعاتی روی همین بستر مشترک مبادله میشود.

لایه کنترل:

مشتمل بر عناصر کنترل کننده شبکه و خدمات آن است به عبارتی دیگر این لایه تمامی لایه های دیگر اعم از دسترسی انتقال و خدمات را تحت نظارت وفرمان خودقرار می دهد برای مثال برقراری و قطع اتصالات برای مکالمات صوتی یا ارتباطات چندرسانه ای همچنین تدارک هوشمندانه خدمات ومنابع لازم برای ارائه آنها جداسازی منطقی سازوکار کنترلاز سخت افزارهای لایه های زیرین NGN برعهده این لایه است.

لایه خدمات:

این لایه حاوی خدمات پایه است و به فراهم کنندگان در ایجاد خدمات پیچیده و کامل تر کمک میکند و نقش واسطه را جهت دستیابی به امکانات لایه های پایین تر بازی میکند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!