ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

معرفی زبان برنامه نویسی آسان و قدرتمند پایتون – Python

python
زبان برنامه نویسی پایتون
معرفی زبان برنامه نویسی آسان و قدرتمند پایتون – Python

اگر به تازگی تصمیم به یادگیری زبان برنامه نویسی دارید و نمی دانید که از میان صدها زبان معروف کدام یک را انتخاب کنید، یا اینکه یک برنامه نویس حرفه ای هستید و می خواهید زبان خود را تغییر داده یا یک زبان جدید را فرابگیرید تا پروژه های بزرگ را در مدت زمان کوتاهی پیاده سازی نمایید با ما همراه باشید تا زبان برنامه نویسی قدرتمند، آسان و مطمئن Python را به شما معرفی کنیم.

این زبان در سال 1991 میلادی توسط Guido van Rossum هلندی در همان کشور پا به عرصه نهاد، طراح این زبان در سال 2001 جایزه کمک به پیشرفت نرم افزار های رایگان متن باز دریافت نمود، مدت زیادی از ساخت این نرم افزار نگذشت تا به سرعت رشد کرد و مورد توجه شرکت های بزرگ جهان قرار گرفت. به همین منظور شرکت گوگل در سال 2005 طراح این زبان یعنی Guido van Rossum را رسما به استخدام خود درآورد.

نام زبان برنامه نویسی پایتون از نوعی مار که در آسیا و آفریقا یافت می شود گرفته شده است در به چرایی انتخاب نام این زبان نمیپردازیم و کمی از حوصله بحث خارج است. شاید مار نماد قدرت، حرکت آسان و سرعت می باشد.

زبان پایتون زبانی متن باز، رایگان، همه منظوره، سطح بالا، شیءگرا و مفسر است که هدف اصلی و تاکید این زبان به کوتاه بودن کدها، خوانایی و بازدهی بالای آن می باشد.

شاید تصور شود کتابخانه هایی که در اختیار کاربر است بسیار کم می باشد اما اصلا اینطور نیست کتابخانه های این زبان بسیار کامل و زیاد است ولی برای تعریف دستورات کافیست از کلمات کلیدی و اصلی کمی استفاده کنید تا کد شما پیاده سازی شود.

این زبان در ویژگی های خود شباهاتی با زبان های مفسری پرل، روبی، اسکیم، اسمال‌تاک و تی‌سی‌ال دارد.

خَودو طراح اصلی پایتون است و نقش مداوم او در تصمیم گیری پیرامون اهداف پایتون، باعث شد که انجمن پایتون به او لقب دیکتاتور خیرخواه جاویدان! (به انگلیسی: Benevolent Dictator For Life) را بدهد.

شاید برایتان جالب باشید که این زبان توسط شرکت ها و سازمان های بزرگی چون ناسا، گوگل، یاهو و … به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

نرم افزارهای Blender، Mailman، Civilization IV، BitTorrent و … از نرم افزارهایی هستند که به وسیله این زبان خلق شده اند.

در سال 2015 شرکت بزرگ Autodesk که نام آن برای همه آشناست مخصوصا به خاطر نرم افزارهای Autocad, 3dsMax, Maya رسما از این زبان در کنار ++C برای طراحی ورژن جدید نرم افزارهای خود 3dsMax, Maya و … استفاده نمود.

از بزرگترین وب سایت هایی که با این زبان نوشته شده اند میتوان به dropbox.com که توسط آرش فردوسی کارآفرین و برنامه نویس ایرانی و خَودو فان روسوم خالق زبان پایتون نوشته شده است اشاره نمود همچنین از این زبان در وب سایت های دیگری مانند google, youtube, facebook به صورت گسترده استفاده شده است.

خلاصه کلام، پایتون بهترین انتخاب برای برنامه نویسان حرفه ای می باشند که میخواهند کارهای بزرگ را در مدت زمان کوتاهی انجام دهند و بهترین انتخاب برای برنامه نویسان آماتور میباشد که میخواهند یک زبان ساده اما بسیار قدرتمند را انتخاب نمایند و فرا بگیرند.

زبان پایتون به سرعت در حال گسترش است تا شاید حتی جایگاه اول را در جهان پیدا کند، بسیاری از وب سایت های معتبر جهان این زبان را به عنوان پرطرفدارترین زبان برنامه نویسی در امریکا و یکی از 10 زبان پرطرفدار در دنیا معرفی نموده اند.

ویژگی های اصلی زبان Python:

1. متن باز و رایگان

2. یادگیری آسان

3. قدرتمند و مطمئن

4. کتابخانه کامل

5. همه منظوره، سطح بالا، شیءگرا و مفسر

6. کوتاه بودن کدها، خوانایی و بازدهی بالا

7. مولتی پلتفرم

و …

نمودار محبوبیت زبان های برنامه نویسی دنیا از دید سایت های مختلف و معتبر:

پرطرفدارترین زبان برنامه نویسی دنیا

پرطرفدارترین زبان برنامه نویسی جهان

پرطرفدارترین زبان برنامه سازی جهان

نمودار رشد زبان پایتون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!