ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

مریخ کاندید سکونت گاه دوم انسان

Travel.to.Mars.Planet_a
مریخ کاندید سکونت گاه دوم انسان
مریخ کاندید سکونت گاه دوم انسان

در ادامه پست های نجومی و کیهان شناسی پی سی کوئست در این مطلب سیاره مریخ (Mars) که در زبان فارسی بهرام نیز نام دارد را معرفی نموده و ویژگی های آن را مورد بررسی قرار میدهیم

سیاره مریخ چهارمین سیاره منظومه شمسی بوده که بعد از زمین قرار دارد.

حجم سیاره مریخ فقط نصف کره زمین است  ودو سال زمینی طول میکشد تا این سیاره یک بار به دور خورشید بچرخد سطح این سیاره  دارای آتشفشانهای بسیار عظیم و دره هایی بزرگتر از کره زمین است بیشتر سطح مریخ پوشیده از صخره هاییست که در سرار سطح قرمز رنگ وغبار آلود آن پخش شده اند به همین دلیل مریخ را سیاره سرخ نیز مینامند این سیاره دارای قطب های شمال و جنوب است که هر دو پوشیده از برف و مه هستند. طول یک شبانه روز این سیاره تقریبا 40 دقیقه بیشتر از زمین است (24 ساعت و 37 دقیقه) و میزان نور و انرژی رسیده شده به مریخ از سمت خورشید نصف نوری است که زمین دریافت میکند اما با توجه به طولانی بودن روز آن شرایط نوری مشابه زمستان زمین را دارا است.

این سیاره همانند زمین حدود 24 درجه کج است و همانند زمین ما دارای فصول در طول سال است. مریخ از زمین بسیار سرد تر است. دمای آن از 125- درجه سانتیگراد در نزدیک قطبها در فصل زمستان تا 20 درجه سانتیگراد در میان روز و نزدیک استوا متغیر است. میانگین دمای مریخ حدود 60- درجه سانتیگراد می باشد. خاک این سیاره قلیایی بوده و با توجه به داده های به دست آمده در ژوئن 2008 از موادی مانند منیزیم، سدیم، پتاسیم و کلر، که وجود همه آنها برای زیست و رویش موجودات زنده ضروری است تشکیل شده است پزوهشگران با بررسی خاک این سیاره و مقایسه آن با خاک باغچه در زمین به این نتیجه رسیدند که برای رشد گیاهانی چون مارچوبه مناسب است.

تصویری از سطح مریخ
تصویری از سطح مریخ

تمامی این ویژگی های گفته شده در مورد مریخ سبب شده تا بسیاری از دانشمندان و سازمان های علمی و فضایی توجه ویژه ای به آن داشته و تمام احتمالات وجود حیات و یا امکان ایجاد حیات در آن را تحلیل و بررسی نمایند و کاوشگرهایی را بر سطح این سیاره ارسال کنند.

در سال 1977 سفینه آمریکایی وایکینگ روی کره مریخ فرود آمد و از خاک آن نمونه برداری کرد. اما هیچ نشانه ایی از زندگی در آن سیاره مشاهده نشد.

در سال 2004 دو مریخ‌نورد اسپیریت (Spirit) و آپورچونیتی (Opportunity) در دو سوی مقابل مریخ فرود آمدند و برخلاف برنامه چند ماهه چندین سال به اکتشافات خود ادامه دادند

مریخ‌نورد اسپیریت
مریخ‌نورد اسپیریت

 

مریخ‌نورد آپورچونیتی
مریخ‌نورد آپورچونیتی

در سال 2012 مریخ‌نورد کنجکاوی ( Curiosity) بر روی سطح مریخ فرود آمد و به اکتشافات خود در گودال گیل پرداخت.

مریخ‌نورد کنجکاوی
مریخ‌نورد کنجکاوی

تمامی این تلاش ها تا کنون نتیجه ای پیرامون کشف حیات در بر نداشت .

برنامه آینده ناسا اعزام انسان به مریخ میباشد که در مطالب بعدی به این مهم خواهیم پرداخت. پیرامون سفر انسان به مریخ فیلم های زیادی ساخته شده که جدیدترین آن مریخی میباشد.

به نظر شما آیا برروی این سیاره حیات وجود دارد؟ آیا انسان خواهد توانست برروی آن سکونت کند؟

 

اطلاعات کلی درباره مریخ:

میانگین فاصله از خورشید :228میلیون کیلومتر.

نزدیکترین فاصله از زمین :78 میلیون کیلوتر.

دما در قسمت رو به خورشید : صفر درجه سانتیگراد .

دما در قسمت تاریک : 170 درجه سانتیگراد زیر صفر.

قطر در امتداد خط استوا :6790 کیلومتر.

جو : دی اکسید کربن.

تعداد قمر :دو قمر به نام های “فوبوس” و “دیموس

طول روز : 24 ساعت و 37 دقیقه .

طول سال :687 روز کره زمین .

 

دیدگاه ها

  • شرکت می 28, 2016 :: 09:40
    0 0

    جااالب بود
    ممنون از سایت خوبتون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!