ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

ما در کجای کیهان هستیم

ما در کجای کیهان هستیم
ما در کجای کیهان هستیم
ما در کجای کیهان هستیم

 

علم نجوم یکی از ناشناخته ترین و عجیب ترین شاخه های علوم میباشد و علاقه مندان زیادی اخبار و اطلاعات آن را دنبال میکنند. سایت پی سی کوئست قصد دارد در شاخه نجوم نیز فعالیت داشته و به طور منظم مطالب و اخبار مربوطه را از سایت های مطرح برای کاربران قرار دهد.

عزیزانی که تمایل به همکاری داشته و میتوانند در این زمینه مطالب ارسال کنند با شماره تلگرام سایت (09116164804) در ارتباط باشند. با اولین نوشتار شاخه نجوم پی سی کوئست همراه باشید.

ما در کجای کیهان هستیم

انسان اشرف مخلوقات در سومین سیاره منظومه شمسی یعنی زمین زندگی میکند این سیاره خاکی  در فاصله ۱۴۹ میلیون كیلومتری خورشید قرار دارد.
قطر كره زمین ۱۲۷۵۶ كیلومتر است.  سن كره زمین تقریباً ۵۵/۴ میلیارد سال میباشد زمین دوست داشتنی ما با سرعت به دور خودش میچرخد و سرعت چرخش آن به دور خورشید 30 کیلومتر بر ثانیه است.

منظومه شمسی ما شامل خورشید، سیارات، سیارات کوتوله، ماه ها، کمربند سیارک ها،ستاره های دنباله دار، شهاب سنگ ها و چیزهای دیگر است. خورشید مرکز منظومه شمسی میباشد و کلیه اجرام یاد شده در مدار خود به دور آن میچرخند.

نمایی گرافیکی از منظومه شمسی
نمایی گرافیکی از منظومه شمسی

در منظومه شمسی 9 سیاره وجود دارد که به ترتیب از خورشید عبارتند از:

عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید ، ونوس(زهره)،زمین، مریخ، مشتری(بزرگترین سیاره) ، زحل، اورانوس،نپتون،پلوتون (آخرین سیاره) همچنین یک کمربند از سیارک ها  بین مریخ و مشتری می چرخند. مدار تمامی سیارات دایره ای بوده به استثنا پلوتون که بیضوی است.

سیاره های منظومه شمسی به دو گروه کلی تقسیم میشوند.

گروه اول سیاره های داخلی که عبارتند از :عطارد-زهره-زمین –مریخ این سیارات نسبتا کوچک هستند و عمدتا از سنگ و فلز تشکیل شده اند  سیارات داخلی یا قمر ندارند و یا تعداد اقمارشان کم است.

گروه دوم سیاره های خارجی یا بیرونی که عبارتند از:

 مشتری-زحل-اورانوس- نپتون  که عمدتا بزرگ هستند ومعمولا از گاز و ابرهای متراکم ساخته شده اند ، حلقه دار بوده و دارای تعداد زیادی ماه هستند.(بعلاوه پلوتون که یک سیاره کوتوله  است یک ماه بزرگ و دو ماه کوچک دارد).

اجرام کوچک منظومه شمسی:

اجرام کوچکتری نیز در منظومه شمسی ما وجود دارند که آنها نیز همچون سیاره ها به دور خورشید میگردند و برای خود مدار مشخصی دارند عبارت است از:سیارک ها، ستاره های دنباله دار ، شهاب سنگ ها و سیارات کوتوله.

کمربند سیارک ها
کمربند سیارک ها

سیارک ها  اجرامی سنگی یا فلزی هستند که بسیاری از آنها  در کمربند سیارک ها بین مریخ و مشتری حضور داشته و به دور خورشید می چرخند .

ستاره های دنباله اجرام یخی کوچکی هستند که به دور خورشید میچرخند نور آنها عموما سبز یا آبی بوده و دنباله ای طولانی دارند.

تصویری از ستاره دنباله دار
تصویری از ستاره دنباله دار

تا اینجا با کلیات منظومه شمسی آشنا شدید این منظومه با تمام سیارات و اجرام خود در کهکشان راه شیری قرار دارد.

کهکشان راه شیری  حدودا 200میلیارد ستاره را در خود جای داده است بیشتر این ستاره ها از زمین قابل مشاهده نیستند.

تقریبا هر چیزی که ما در آسمان شب میتوانیم ببینیم متعلق به کهکشان راه شیری است . خورشید در فاصله حدود 26000 سال نوری از مرکز کهشان راه شیری قرار دارد و تقریبا 200 تا 250 میلیون سال طول می کشد تا خورشید (ومنظومه شمسی) یکبار به دور کهکشان راه شیری بچرخند!!!

نمایی از کهکشان راه شیری از روی زمین
نمایی از کهکشان راه شیری از روی زمین

خود کهکشان راه شیری با سرعت 185 مایل بر ثانیه (300 کیلو متر بر ثانیه) درون گروه محلی کهکشان ها حرکت میکند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!