ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

فیلتر تلگرام،شایعه یا واقعیت

آنلاین بودن تلگرام پس از خروج از آن

فیلتر تلگرام،شایعه یا واقعیت

فیلتر تلگرام،شایعه یا واقعیت
فیلتر تلگرام،شایعه یا واقعیت

با سلام و وقت بخیر خدمت کاربران گرامی سایت پی سی کوئست.تلگرام که در چندمین سال حضورش در دل مردم ایران میگذرد (!) همواره سر تیتر اخبار مهمی بوده و هست

.ویژگی های منحصر به فرد این پیام رسان به خصوص رمزنگاری پیشرفته و خودداری از فروختن اطلاعات به دولت ها از دلایل محبوبیت آن بین مردم می باشد.

در این مطلب قصد داریم با یک بررسی دقیق به این ماجرا بپردازیم که آیا تلگرام فیلتر میشود یا خیر و به طور کلی دلیل اصرار دولت ها برای فیلتر تلگرام چیست.

1-فیلتر چرا؟


دلایلی عجیبی برای صلاحیت دادن به فیلترینگ به گوش میرسد.رسالت این سایت ابدا سیاست نیست و تلاش ما فقط بالابردن سطح دانش کامپیوتری مردم است.اما حمایت از پیام رسان های داخلی قطعا دلیل قانع کننده ای نیست.اصولا بدون وجود رغیبی جدی نمیتوان انتظار پیشرفت پیام رسان های داخلی را داشت.

چنانچه میبینیم غالب پیام رسان های داخلی از الگوریتم های مشهور رمز نگاری استفاده میکنند که این امر باعث رمزگشایی آسان پیام ها میشود.بنابراین فیلتر تلگرام بخاطر حمایت از پیام رسان داخلی تنها پاک کردن صورت مساله است!
دلیل دیگر اما که پی سی کوئست نه آن را تایید میکند و نه رد کنترل و نظارت دقیق تر به مسائل توسط نهاد های امنیتی برای برقراری امنیت میباشد که طبیعتا خود به معنی رد رعایت حریم خصوصی در پیام رسان های داخلی است.این امر البته موجه به نظر میرسد.اما در صورتی که اصرار دولت برای این امر تنها امنیت باشد و نه آزادی بیان.

نکته ای هم که باید به آن توجه داشت درآمد پیام رسان هاست! پیام رسان تلگرام تبلیغات ندارد و ادعای مقاومت در برابر دولت ها را نیز مطرح کرده است.سوالی که مطرح میشود این است که درآمد این پیام رسان از کجاست! پس اگر اخیرا تلگرام درآمد هایی مبنی بر پول مجازی را آغاز نکرد حتی به تلگرام نیز میتوان شک کرد.

2-آیا تلگرام فیلتر میشود؟

شواهد نشان دهنده ی عدم فیلتر تلگرام است.دلیل این موضوع نیز فناوری ای که تلگرام قول آن را داده میباشد.در واقع تلگرام وعده داده به زودی با بکار گیری بلاک چِین فیلتر کردن تلگرام را غیر ممکن کند.دولت که از این قضیه مطلع است احتمالا با ریسکِ فیلتر کردن تلگرام برای مدت کوتاه ،خود را پیش مردم خراب نخواهد کرد.

موسس تلگرام بارها خبر از این بروز رسانی عظیم داده است.وی آخرین بار ساعاتی پیش طی واکنشی به تصویب شدن فیلتر تلگرام در روسیه توسط سرویس مخفی امنیت فدرال این کشور، با جملاتی مانند حریم خصوصی مردم فروشی نیست و اجازه ی ضایع شدن حقوق بشر را نمیدهیم،دولت ها را صاحبان پولی دانست که تلاش آنان برای دسترسی به اطلاعات مردم همیشه گریبان گیر پیام رسان ها بوده.

پاول دروف در ادامه به معایب اتصال با vpn و کندی آن پرداخت و از مردم خواست تلگرام را حذف و نصب مجدد نکنند و منتظر آپدیت باشند.سپس آن را بروز رسانی کنند. بنابراین باید گفت فیلتر کردن سرور های تلگرام احتمالا در حد شایعه باقی می ماند.

نگرانی دوم در بحث فیلتر تلگرام، بلاک کردن پیامک ارسالی هنگام ثبت نام در تلگرام،توسط اپراتور ها می باشد.یعنی وقتی شماره وارد شد کد پیامک نمیشود.تا حدودی میتوان این مطلب را نیز رد کرد.

چرا که تلگرام کمر به مقابله با فیلتر بسته،بنابراین هیچ بعید نیست از راه هایی مثل ثبت نام توسط ایمیل هم استفاده کند.به هر حال پیشنهاد میشود فعلا حساب ها را پاک نکنید.چرا که کد هنگام فعال بودن حساب به حساب دیگر شما ارسال میشود.

در انتها ضمن تاکید دوباره بر این که رسالت سایت تنها نشر علم و اخبار فناوری است باید اذعان داشت فیلتر همیشه پاک کردن صورت مساله میباشد.راه درست برقراری اعتماد بین دولت و مردم است که از وظایف دولت محترم می باشد.اگر این اتفاق صورت پذیرد از هر جهت اتفاق مثبتی است.چرا که امنیت خارجی بر هر امری مقدم است و بار دیگر باید گفت منبع در آمد خیلی از پیام رسان ها کماکان مشخص نیست.
سربلند و پیروز باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!