ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

شناسایی ویروس با استفاده از Task Manager

010101

آیا برای شناسایی ویروس ها تنها به آنتی ویروس خود بسنده کرده اید ؟ اگر جواب شما بله باشد به این معناست که شما در خطر آلوده شدن هستید ! بله آنتی ویروس شما هر چقدر که قوی و آپدیت شده نیز باشد باز امکان این که ویروس ها و بدافزار ها به سیستم شما وارد شوند و سیستم شما را آلوده کنند وجود دارد . شما باید خودتان همیشه حواستان جمع باشد و مراقب باشید . یکی از روش هایی که می توانید به وسیله آن از سیستم خود مراقبت کنید استفاده از تسک منیجر ویندوز است . 

بعضی از بد افزارها و ویروس ها بخش زیادی از فضای رم و سی پی یو را اشغال می کنند که از این طریق قابل شناسایی هستند . برای باز کردن تسک منیجر از کلیدهای Ctrl+Shift+Esc استفاده کنید . در بخش Process نحوه مرتب سازی را بر روی CPU تنظیم کنید . حال اگر با پروسه ای روبرو شدید که بخش زیادی از رم و سی پی یو را اشغال کرده در صورتی که از نرم افزار های سیستم و نصبی نباشد می تواند ویروس باشد . بر روی آن کلیک راست کرده و End Task را انتخاب کنید . معمولا ویروس ها اسامی عجیب و غریبی دارند . 

همچنین توجه داشته باشید که ویروس ها در کاربری user اجرا می شوند و برنامه هایی که تحت یوزر System و یا Network اجرا می شوند عموما ویروس نمی باشند. در کاربری یوزر نیز برنامه هایی که شما نصب نموده اید اجرا شده و اگر فایل در حال اجرایی برای شما نا آشنا بود باید به آن مشکوک شده و به بررسی آن اقدام نمایید.

برای آشنایی بیشتر با پروسه های استاندارد ویندوز اینجا کلیک نمایید.

شناسایی ویروس با استفاده از Task Manager
شناسایی ویروس با استفاده از Task Manager

اما بعضی از بدافزارها پردازش چندانی بر روی CPU شما ندارند و با روش بالا قابل شناسایی نیستند . برای شناسایی این بدافزارها با استفاده از کلیدهای ترکیبی Windows+R وارد Run شوید . عبارت Msconfig را تایپ کرده و اینتر کنید . به بخش Startup بروید . در این قسمت تمامی پروسه هایی که با بالا آمدن ویندوز اجرا می شوند نشان داده می شود . سرویس های معتبر و سالم اسامی و آدرس های درست دارند ولی معمولا مخرب ها اسامی و آدرس عجیب و غریب دارند . حال تمامی پروسه را Disable کنید . اگر یک بار ویندوز را رستارت کرده و دوباره مسیر بالا را بروید و دیدید که پروسه ای فعال بوده احتمالا آن ویروس است . چون معمولا بد افزارها پس از اینکه از لیست برنامه های Startup خارج شوند دوباره خود را وارد لیست می کنند.

توجه داشته باشید که هنگام غیرفعال کردن آنتی ویروس خود را غیرفعال نکنید . 

اگر از ویندوز XP استفاده میکنید پروسه ctfmon.exe را نیز غیرفعال نکنید . 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!