ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

سیاره مشتری غول گازی منظومه شمسی

مشتری

مشتری

مشتری ،بزرگترین سیاره در منظومه شمسی است برای تصور بزرگی آن باید بگویم که اندازه این سیاره به تنهایی دو برابر تمام سیاره های این منظومه وحجم آن حدود 1300برابر کره زمین است قدرت جاذبه ی سیاره مشتری بسیار قوی بوده و در این مورد نیز سکوی اول را در بین سیارات دارد . وزن انسان و اجسام روی کره ی مشتری به دلیل جاذبه قوی آن دو برابر حالتیست که در کره ی زمین قرار دارد . منجمان عقیده دارند که بیشتر نقاط این غول گازی ، پوشیده از هیدروژن داغ و مایع است (بیشترین ماده تشکیل دهنده خورشید هیدروژن است) . گرمای مشتری ، آنچنان زیاد است که اگر ده برابر بزرگتر می بود به یک ستاره درخشان تبدیل می شد. این سیاره دارای 13 قمر است  که چهار قمر آن به قمرهای گالیله مشهورند و دلیل این نام گذاری کشف این قمر ها توسط گالیله بود(آیو،اروپا،گانیمد،کالیسو) این قمرها به ترتیب (درکمتر از دو روز،سه روز ونیم ،یک هفته وهفده روز) مشتری را دور میزنند. علاوه بر این چهار قمر 9قمرکوچک نیز در سیاره مشتری دیده شده است.

سیاره مشتری ، چنان سریع می چرخد که شبانه روز آن کمتر از 10 ساعت است .  اما یک سال مشتری ، دوازده برابر یک سال زمین به طول می انجامد. زیرا فاصله مشتری تا خورشید بیشتر از فاصله زمین تا خورشید است .

سطح قمر آیو پوشیده از گوگرد است و به همین علت به رنگ زرد و نارنجی دیده میشود  آیو داخی ترین قمر مشتری میباشد همچنین در آیو آتشفشان های فعال بسیاری وجود دارد تقربا 100 برابر کل آتشفشان های کره زمین.

قمر آیو
قمر آیو

قمر اروپا با قطر 3هزار و130 کیلومتر  کوچکترین قمر سیاره مشتری شناخته شده است که سطح آن پوشیده از یخ است طبق اعلام دانشمندان بر اساس آخرین مطالعات انجام شده این قمر توازن شیمیایی مناسبی برای حیات دارد  و اقیانوسی عظیم از  آب و نمک در زیر پوسته یخی آن وجود دارد.

قمر اروپا
قمر اروپا

قمر گانیمد با قطر5268 کیلومتر بزرگترین قمر سیاره مشتری و همچنین بزرگترین قمر منظومه شمسی محسوب میشود گانیمد بزرگتر از سیاره عطارد است و تنها قمری است که دارای میدان مغناطیسی خاص خود میباشد سطح این قمر نیز یخزده بوده و عمق آن حدود 150 کیلومتر میباشد.

قمر گانیمد
قمر گانیمد

کالیستو دومین قمر بزرگ مشتری و سومین قمر بزرگ منظومه شمسی میباشد این قمر یک سوم عطارد جرم دارد و تحت تاثیر میدان مغناطیسی قدرتمند مشتری یک میدان مغناطیسی درست زیر نواحی پوسته ای آن ایجاد شده است.

قمر کالیستو
قمر کالیستو

دو قمر دیگرسیاره مشتری امالیتا وهیمالیا نام داردکه قطر هریک به ترتیب برابر262 کیلومتر و170 کیلومتر است .

لکه سرخ
لکه سرخ

ناحیه بزرگ قرمز رنگی در سطح سیاره مشتری دیده میشود که به لکه سرخ (چشم) مشتری معروف است  رنگ سرخ آن شاید به دلیل مقدار کم فسفر وگوگرد در کریستال های آمونیاک باشد. وسعت این لکه 3 برابر قطر زمین است و با توجه به طوفان های عظیمی که در آن وجود دارد به راحتی میتواند سه زمین را یکجا ببلعد.رابرت هوک در سال 1664 موفق به کشف این لکه شد. این لکه هر 12روز زمین یک دور خلاف جهت عقربه های ساعت به دور خود میچرخد. چندی پیش یک دانشمند ایرانی به نام دکتر پدرام حسن‌زاده راز پایداری این لکه عظیم را در طول چند قرن اخیر کشف کرد. به گفته این دانشمند این لکه در بین دو تند باد که نیرویی متضاد یکدیگر دارند واقع شده است و حرکت عمود گازها در این لکه با احیا انرژی از دست رفته شان کلید تداوم این لکه میباشد.

اطلاعاتی درباره سیاره مشتری:

متوسط فاصله از خورشید:778 میلیون کیلومتر.

نزدیک ترین فاصله تا کره زمین:630 میلیون کیلومتر.

میانگین دما:150 درجه سانتیگراد.

قطر در امتداد خط استوا:800/142 کیلومتر.

اتمسفر(جو):هیدروژن، هلیوم .

تعداد اقمارشناخته شده:16.

طول شبانه روز:9 ساعت و 50 دقیقه .

طول سال :9/11برابر سال کره ی زمین .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!