ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

رمزنگاری (Cryptography)چیست؟/بخش اول

رمزنگاری (Cryptography)چیست؟/بخش دوم

 رمزنگاری اطلاعات

امروزه با گسترش شبکه ها ی کامپیوتری و فراگیر شدن اینترنت، انتقال اطلاعات ارزانتر و سریعتر شده است این یک مزیت بزرگ برای صرفه جویی در وقت و هزینه هاست اما از طرف دیگر سوال هایی بوجود می آید از جمله، آیا اطلاعات بطور صحیح، بطور کامل و بدون هیچگونه تغییری به مقصد خواهد رسید؟و سوال مهمتر اینکه آیا اطلاعات مهم و محرمانه مان از گزند هکرها و رقیبان در امان خواهند ماند؟ اینجاست که علم رمز نگاری بکمک مان خواهد آمد. رمزنگاری اطلاعات ، روشی مناسب به منظور حفاظت از اطلاعات حساس است . بدين ترتيب ، صرفا” افراد مجاز قادر به دستيابی و استفاده از اطلاعات خواهند بود .

رمزنگاری (Cryptography)چیست؟/بخش اول
رمزنگاری (Cryptography)چیست؟/بخش اول

رمزنگاری چيست ؟

رمزنگاری ، روشی به منظور ارسال يک پيام به صورت کد شده می باشد . پس از ارسال پيام ، صرفا” افرادی که دارای کليد مناسب رمزگشائی می باشند ، قادر به استفاده از پيام می هستند . افرادی که دارای کليد رمزگشائی نمی باشند ، پيام را به صورت مجموعه ای از حروف ، اعداد و کاراکترهای تصادفی مشاهده خواهند کرد . استفاده از رمزنگاری در مواردی که قصد ارسال اطلاعاتی حساس وجود داشته باشد و نمی بايست اين اطلاعات توسط افراد غيرمجاز مشاهده و مطالعه گردد ، اکيدا توصيه شده است .
با توجه به اين که نامه های الکترونيکی بر روی اينترنت ارسال می گردند و امکان ره گيری و سوءاستفاده از آنان برای مهاجمان وجود دارد ، می بايست يک لايه اضافه امنيتی در خصوص اطلاعات حساس را ايجاد نمود .

تفاوت رمزنگاری با امضای ديجيتال

در رمزنگاری کليد عمومی همانند امضای ديجيتال از نرم افزاری نظير PGP به منظور تبديل اطلاعات با استفاده از الگوريتم های رياضی استفاده می گردد . رمزنگاری کليد  عمومی مبتنی بر  کليدهای خصوصی و عمومی است . عليرغم وجود برخی شباهت ها بين فرآيندهای رمزنگاری و امضای ديجيتال ، در اين رابطه تفاوت هائی نيز وجود دارد : 

·         هدف رمزنگاری ، محرمانگی است .  با ترجمه محتوای پيام به يک کد ، اطلاعات مخفی نگه داشته می شوند. هدف امضای ديجيتال، استحکام و  واقعی بودن يک پيام  است. بدين منظور  بررسی لازم در خصوص فرستنده پيام و عدم تغيير محتوای آن ، انجام می شود . با اين که رمزنگاری و امضای ديجيتال می توانند مستقل از هم استفاده شوند ، امکان امضای يک پيام رمز شده نيز وجود دارد .

·         در زمان امضای يک پيام از کليد خصوصی استفاده می گردد و هر فردی که دارای کليد عمومی ارسال کننده پيام است ، قادر به بررسی صحت و اعتبار امضای ديجيتال است. در زمان رمزنگاری يک پيام از کليد عمومی فردی که اطلاعات برای وی ارسال می گردد ، استفاده شده و وی با استفاده از کليد خصوصی خود قادر به رمزگشائی پيام است . با توجه به اين که افراد  کليد خصوصی را نزد خود محرمانه نگه داشته و از آن با استفاده از رمزهای عبور، حفاظت می نمايند ، دريافت کننده  يک پيام رمز شده ، تنها شخصی است که قادر به رمزگشائی و مشاهده پيام خواهد بود .

نحوه عملکرد رمزنگاری

·         دريافت کليد عمومی افرادی که قصد ارسال اطلاعات رمز شده برای آنان را داريم . در صورت انتخاب کليد عمومی از يک حلقه کليد عمومی ، می بايست به منظور تائيد اثرانگشت صاحب کليد  با وی تماس گرفته شود  . 

·         با استفاده از کليدعمومی دريافت کننده پيام ، می بايست اطلاعات را رمز نمود. اکثر برنامه های ارسال email  دارای پتانسيل لازم به منظور انجام عمليات فوق می باشند .

·         دريافت کننده يک پيام رمز شده با استفاده از کليد خصوصی خود اقدام به رمزگشائی پيام می نمايد  .

 اطمينان از عدم دستيابی افراد غير مجاز به اطلاعات حساس از مهمترين چالش های امنيتی در رابطه با توزيع اطلاعات در اينترنت است . اطلاعات حساس که ما تمايلی به مشاهده آنان توسط ديگران نداريم ، موارد متعددی را شامل می شود. برخی از اينگونه اطلاعات بشرح زير می باشند :

·       اطلاعات کارت اعتباری

·       شماره های عضويت در انحمن ها

·       اطلاعات خصوصی

·       جزئيات اطلاعات شخصی

·       اطلاعات حساس در يک سازمان

·       اطلاعات مربوط به حساب های بانکی

تاکنون برای امنيت اطلاعات بر روی کامپيوتر و يا اينترنت از روش های متعددی استفاده شده است . ساده ترين روش حفاظت از اطلاعات نگهداری اطلاعات حساس بر روی محيط های ذخيره سازی قابل انتقال نظير فلاپی ديسک ها است . متداولترين روش حفاظت اطلاعات ، رمز نمودن آنها است . دستيابی به اطلاعات رمز شده برای افراد غير مجاز امکان پذير نبوده و صرفا افراديکه دارای کليد رمز می باشند ، قادر به باز نمودن رمز و استفاده از اطلاعات می باشند.

رمز نمودن اطلاعات کامپيوتر مبتنی بر علوم رمز نگاری است .استفاده از علم رمز نگاری دارای يک سابقه طولانی و تاريخی است . قبل از عصر اطلاعات ، بيشترين کاربران رمزنگاری اطلاعات ، دولت ها و مخصوصا در موارد نظامی بوده است . سابقه رمز نمودن اطلاعات به دوران امپراطوری روم بر می گردد. امروزه اغلب روش ها و مدل های رمزنگاری اطلاعات در رابطه با کامپيوتر بخدمت گرفته می شود. کشف و تشخيص اطلاعاتی که بصورت معمولی در کامپيوتر ذخيره و فاقد هر گونه روش علمی رمزنگاری باشند ، براحتی و بدون نياز به تخصصی خاص انجام خواهد يافت .

اکثر سیستم های رمزنگاری اطلاعات در کامپیوتر به دوگروه عمده “رمزنگاری کلید-متقارن” و “رمزنگاری کلید-عمومی” تقسیم می شوند در مقاله بعد به بررسی بیشتر این گروه بندی و روش کار آنها خواهیم پرداخت.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!