ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

دلیل به وجود آمدن بد سکتور در هارد و چگونگی تعمیر آن

650x300xhard-drive-head.jpg.pagespeed.ic.bv1-Eorp6b
دلیل به وجود آمدن بد سکتور در هارد و چگونگی تعمیر آن
دلیل به وجود آمدن بد سکتور در هارد و چگونگی تعمیر آن

بدسکتورها در هارد دیسک آن دسته کوچک از فضای هارد هستند که به نظر می رسد آسیب دیده باشند و دیگر قابل خواندن و نوشته شدن نباشند . 

بد سکتور می تواند در هر نوع از هارد دیسکی به وجود آید . بد سکتور ها به طور کلی به دو دلیل به وجود می آیند. یکی به دلیل صدمه ناشی از ضربه فیزیکی که در اکثر موارد قابل تعمیر نیستند و دیگری به دلیل مشکلات نرم افزاری میباشد که می توان این مشکلات را برطرف نمود . 

انواع بد سکتورها 

دو نوع بد سکتور وجود دارد که معمولا به دسته «فیزیکی» و دسته «منطقی» تقسیم می شوند . 

بد سکتور «فیزیکی» یا «سخت» قسمتی از فضای هارد دیسک است که به صورت فیزیکی آسیب دیده است . احتمال دارد هد هارد دیسک با آن بخش از دیسک سخت برخورد کرده و به آن آسیب رسانده باشد . یا اینکه گرد و غبار بر روی دیسک سخت نشسته و آن سکتور خاص را از کار انداخته باشد ضربات فیزیکی و تکان خوردن هارد دیسک هنگام روشن بودن از دیگر دلائل بد سکتور فیزیکی است . در دیسک‌های سخت  احتمال دارد فرسایش و استهلاک قطعات باعث ایجاد بد سکتور شده باشد . این قبیل آسیب‌ها معمولاً غیر قابل تعمیر هستند .

بد سکتور «منطقی» یا «نرم» هنگامی به وجود می آید که سیستم عامل بخواهد از آن بخش هارد دیسک اطلاعاتی را فراخوانی کرده و بخواند اما بفهمد که Error-correcting code با اطلاعات سکتور همخوانی ندارد . این قسمت از هارد توسط سیستم عامل به عنوان بد سکتور علامت گذاری می‌شود.

از عمده دلایل بروز این مشکل به هم ریختن ساختار جداول پارتیشن یا آسیب دیدن قسمتی از اطلاعات و یا پراکنده بودن (Frag) اطلاعات میباشد که می توان این مشکلات را برطرف نمود همچنین وجود فایل های اضافی و یا ناقص میتواند این امر را تشدید نماید به همین دلیل است که توصیه میشود فایل های اضافه و کم کاربرد خود را پاک نموده و یا آرشیو نمایید .  عدم توجه به بدسکتورهای منطقی میتواند در دراز مدت سبب ایجاد بد سکتور فیزیکی گردد. برای اطلاعات کامل تر در مورد هاد دیسک و نگهداری آن اینجا کلیک کنید.

چگونگی بررسی و تعمیر بدسکتورها 

ویندوز ابزاری دارد که می توانید به وسیله آن بدسکتورهایی را که بر روی هارد دیسک شما وجود دارد پیدا کرده و به تعمیر آن بپردازید .

برای استفاده از این ابزار بر روی درایو مورد نظر کلیک راست کرده و بر روی Properties کلیک کنید .به تب Tools بروید و سپس بر روی Check کلیک کنید تا نرم افزار به دنبال ارور های موجود بر روی درایو مورد نظر رفته  و به تعمیر آن ها بپردازد . 

بد سکتور ها را جدی بگیرید . ممکن است طوری باعث از دست رفتن اطلاعات شما شوند که دیگر قابل بازگردانی هم نباشند . 

بهترین کار برای جلوگیری از دست رفتن اطلاعات تهیه Backup از اطلاعاتتان است . 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!