ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

تست لپ تاپ استوک

۰

تست لپ تاپ استوک

سلام به کاربران سایت پی سی کوئست. در این مقاله قصد داریم به چگونگی تست و یا خرید لپ تاپ استوک و مطمئن شدن از سالم بودن لپ تاپ بپردازیم.
با توجه به شرایط اقتصادی امروزه بیشتر از مردم با توجه به وضعیت مالیشان توان خرید جنس نو را ندارند و روی می آورند به خرید جنس استوک(دست دوم).برای همین ما در این مطلب می پردازیم به چگونگی تست لپ تاپ استوک.
خب قطعات اصلی یک لپ تاپ استوک عبارتند از : سی پی یو ، رم ، هارد. خب این ها قطعات اصلی یک لپ تاپ هستند. و اما قسمت های مختلف یک لپ تاپ عبارتند از: باطری، کیبورد، موس تاچ پد،Wi-Fi، بلوتوث،وبکم، پورت های USB و درایو نوری به شرط داشتن(اکثر لپ تاپ های امروزی درایو نوری ندارند).

تست لپ تاپ استوک

درایو نوری

برای تست درایو نوری ما نصب ویندوز از روی یک سی دی یا یک دی وی دی را به شما پیشنهاد می کنیم. چون وقتی که شما یک لپ تاپ استوک را تحویل می گیرید همه ی قسمت های آن دست نخورده و تقریبا نو هستند. سعی کنید یک سی دی ویندوز را از طریق درایو نوری بوت کنید. اگر چنانچه مشاهده کردید که ویندوز از روی درایو نوری شما بوت نشد اول از همه از سلامت CD  یا DVD خود اطمینان حاصل کنید سپس دوباره ویندوز خود را از درایو نوری بوت کنید.
اگر موفق نشدید بدانید که درایو نوری شما مشکل دارد و خراب است. خب لپ تاپ ما ویندوز ندارد و درایو نوری ما هم خراب است. چگونه ویندوزنصب کنیم. نگران نباشید. شما می توانید توسط یک فلش درایو یا مموری کارت ویندوز خود را بوت کنید.

تست لپ تاپ استوک

پورت های USB

خب برای نصب ویندوز از روی پورت USB شما نیاز به یک فلش درایو یا مموری کارت نیاز دارید که بوتیبل شده باشد. قطعا این راهکار روی همه لپ تاپ ها جواب می دهد. خب اگر موفق شدید که ویندوز خود را از پورت USB نصب کنید قطعا از آن پورتی که استفاده کردید سالم بوده و هیچ مشکلی نداشته؛ چون توانسته هم ویندوز را بوت کند و هم ویندوز را روی لپ تاپ شما نصب کند.
خب به غیر از آن پورتی که شما استفاده کردید پورت های دیگری هم برای لپ تاپ تعبیه شده اند. خب چگونه آنها را تست کنیم. نترسید! لازم نیست شما یک بار دیگر از همه پورت ها ویندوز نصب کنید. چون نصب ویندوز فرآیند زمان بری دارد و اگر بخواهیم از همه پورت ها ویندوز نصب کنیم انرژی و همچنین زمان زیادی را باید صرف نصب ویندوز کنیم.
کافی است همان فلش درایو یا مموری کارت خود را به پورت های دیگر وصل کنید تا لپ تاپ مموری شما را شناسایی کند و اگر توانست فایل های موجود در مموری شما را نشان دهد بدانید که آن پورت سالم است و اگر اینطور نیست پورت شما یا مشکل دارد یا اینکه خراب است.
اگر چنانچه مشاهده کردید که دستگاه مموری شما را شناسایی کرده اما فایل های داخل آن را نمایش نمی دهد معمولا باید با نصب درایور سخت افزار مربوط به آن مشکل حل شود اما اگر چنین نشد بدانید که آن پورت مشکل دارد.

هارد

همانطور که در پاراگراف های قبل به شما گفته شد هارد جزء یکی از قطعات اصلی یک لپ تاپ است. یعنی اگر این قطعه موجود نباشد یا خراب باشد عملاً شما نمیتوانید از لپ تاپ خود استفاده کنید. چون ویندوزی که شما از آن استفاده می کنید و اطلاعاتی که دارید همه بر روی این قطعه ذخیره میشود.

خب ما دو نوع هارد داریم. هارد دیسک (HDD) و هارد بدون دیسک (SSD). خب با خود می گویید این دو نوع هارد چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند. هارد های HDD معمولا سرعت کمتری نسبت به هاردهای SSD دارند. معمولا در هاردهای HDD سرعت لود ویندوز های ۷ و۱۰ زیر ۲۵ ثانیه و در ویندوز ۸ زیر ۲۰ ثانیه می باشد.
در هارد SSD این مقدار برای همه ویندوزها زیر ۱۰ثانیه می باشد. اگر سرعت لود ویندوز با توجه به مقدارهای بالا بیشتر شد بدانید که آن هارد مشکلی برایش پیش آمده. علاوه بر این روش تست دیگری برای تست هارد به شما پیشنهاد می کنیم. با استفاده از نرم افزار Crystal Disk Info شما می توانید بفهمید که آیا هارد شما سالم است یا خیر.

تست لپ تاپ استوک

تصویری را که در بالا مشاهده می کنید محیط نرم افزار Crystal Disk Info است. در قسمت Health Status شما می توانید بفهمید که هارد شما سالم است یا خراب. اگر وضعیت سلامت هاردتان good بود هاردتان سالم است و اگر caution بود هاردتان در وضعیت نامناسب قرار دارد و قابل تعمیر و اگر در وضعیت bad قرار داشته باشد هاردتان خراب و غیرقابل تعمیر می باشد.

رم (مموری)

رم یکی از قطعات اصلی لپ تاپ شما به حساب می آید و اگر این قطعه نباشد یا اگر خراب باشد لپ تاپ شما یا به خوبی کار نمی کند یا اینکه اصلا تصویر نمی دهد. حال چگونه از سالم بودن رم خود مطمئنشویم. شما با استفاده از windows memory diagnostic در قسمت استارت ویندوز خود می توانید ازسالم بودن رم خود مطلع شوید. شما می توانید با مراجعه به این لینک آموزش مربوطه به این ابزار را یخوانید.

 

باطری

باطری لپ تاپ استوک یکی از بخش های فرعی لپ تاپ می باشد و معمولا یک لپ تاپ بدون استفاده از باطری و با استفاده از شارژر روشن شود و اگر روشن نشد بدانید که شارژر لپ تاپ ایراد دارد. اما خب بیشتر اشخاص لپ تاپ را برای حمل و نقل و بدور از استفاده کابل برق میخرند و استفاده می کنند. برای همین امر باطری در اینجا اهمیت زیادی پیدا می کند. برای تست باطری لپ تاپ ما نرم افزار Battery Optimizer را به شما پیشنهاد می کنیم.

تست لپ تاپ استوک

تصویر بالا محیط نرم افزار Battery Optimizer را نشان می دهد. شما می توانید با استفاده از این نرم افزار مشخصات مریوط به باطری لپ تاپ را مشاهده کنید. در قسمت Battery Health  می توانید سلامت باطری خود را مشاهده کنید. بالاترین درجه سلامت باطری Excellent و بعد از آن Good و بعد از آن Attention Needed و بعد از آن Bad می باشد. اگر سلامت باطری شما درجه اول باشد باطری شما هیچ مشکلی نداشته و سالم می باشد.
درجه دوم ممکن است باطری کمی مشکل داشته باشد. درجه سوم باطری مشکلات زیادی داشته و می تواند شما را درحین کار با لپ تاپ بدون اتصال به شارژر شما را اذیت کند. درجه چهارم باطری کاملا خراب است و اگر شما شارژر را در حین کار قطع کنید لپ تاپ شما بلافاصله خاموش می شود.

کیبورد

فرض کنید می خواهید مقاله ای بنویسید یا در اینترنت مطلبی را جستجو کنید. خب اگر کیبورد نباشد یا اگر یکی از دکمه های آن کار نکند نمی توانید کارهای خود را انجام دهید. برای تست کیبورد ما به شما نرم افزار Keyboard Test Utility را به شما پیشنهاد می کنیم.

تست لپ تاپ استوک

تصویر بالا محیط نرم افزاری keyboard Test Utility می باشد. برای تست کیبورد هر دکمه ای را که شما فشار می دهید این نرم افزار به شما نشان می دهد و اگر نمایش داده نشد آن دکمه ایراد دارد.

تاچ پد

تاچ پد یا در واقع موس لمسی یکی از قسمت های لپ تاپ استوک می باسد که اگر نباشد شما نمی توانید به خوبی از لپ تاپ استفاده کنید. مثل استفاده از قسمت های مختلف از یک وبسایت. برای تست تاچ پد شما باید انگشت خود را روی آن بگذارید و به عنوان موس استفاده کنید و اگر متوجه خوب کار نکردن آن شدید معمولا با نصب کردن درایور مربوط به آن حل می شود اما اگر چنین نشد تاچ پد ایراد دارد.

Wi-Fi

برای وبگردی و انجام خیلی از کارهای روزمره ما به Wi-Fi لپ تاپ نیاز داریم. برای تست Wi-Fi کافی است لپ تاپ استوک خود را به مودم خود یا Hotspot گوشی همراه خود متصل کنید. اگر وصل شد و شما به اینترنت متصل شدید Wi-Fi شما سالم است. اما اگر وصل نشد معمولا درایور مربوط به آن مشکل دارد و باید درایور همساز به آن نصب شود اما اگر باز هم وصل نشد بدانید که Wi-Fi لپ تاپ خراب است.

بلوتوث

اکثر لپ تاپ های امروزی بلوتوث ندارند یا به ندرت در آنها دیده می شوذ. برای تست بلوتوث لپ تاپ اول درایور مناسب مربوط به آن را نصب کنید. سپس گوشی همراه خود را به آن متصل کنید و تبادل اطلاعات کنید. اگر تبادل اطلاعات و وصل شدن به گوشی بدون مشکل اجرا شد بلوتوث شما سالم است اما اگر چنین نشد بلوتوث لپ تاپ شما خراب است.

وبکم

وبکم یا دوربین لپ تاپ برای بعضی از افراد یکی از بخش های مهم لپ تاپ به شمار می آید. تماس تصویری توسط شبکه های اجنماعی مثل Skype، WhatsApp، Telegramو…، برگزاری کلاس های مجازی و سمینارها و جلسات مهم مجازی توسط نرم افزارهای وبینار مثل Adobe Connect، Zoom، Sky Room و… امروزه خیلی کاربرد دارد و یکی از ابزارهای مختلف برای ارتباط وجود وبکم می باشد. برای تست وبکم در ویندوز ۷ ما نرم افزار Webcam Surveyor را به شما پیشنهاد می کنیم.

تست لپ تاپ استوک

 

تصویر بالا محیط نرم افزاری Webcam Surveyor می باشد و با استفاده از این نرم افزار می توانید وبکم دوربین خود را تست کنید. البته در ویندوزهای ۸ و ۱۰ ابزار تست وبکم وجود دارد. کافی است در منوی استارت عبارت Camera  را جستجو کنید تا برایتان این ابزار ظاهر شود.

اگر به هر روشی وبکم دوربین شما تصویر را نشان نداد ابتدا ببینید که درایور مربوط به سخت افزار وبک شما نصب می باشد یا خیر. اگر، چه درایور مربوطه نصب باشد یا نباشد سعی کنید درایور متناسب با آن وبکم را نصب کنید. اگر باز هم تصویر نشان داده نشد احتمالا یا وبکم شما سوخته یا ایرادی دارد.

 

سنسور اثر انگشت(به شرط داشتن)

این قسمت را ما در قسمت های فرعی لپ تاپ ذکر نکردیم؛ چون معمولا همه لپ تاپ ها این بخش را ندارند. به هر حال ما این بخش را برای لپ تاپ هایی که این بخش را دارند در نظر گرفتیم. خب برای تست سنسور اثر انگشت اول سعی کنید که درایور متناسب با آن سنسور را نصب نمایید. سپس به بخش امنیتی ویندوزتان رفته و در بخش Screen Lock اثر انگشتی را تعریف نمایید. اگر چنانچه اثر انگشتی را ویندوز ثبت نکرد بدانید که سنسور یا آسیب دیده یا خراب است.

ماژول سیم کارت

معمولا این قسمت را هم مثل قسمت قبل همه لپ تاپ ها ندارند. اما ما برای لپ تاپ هایی که این قسمت را دارند در نظر گرفتیم. برای تست ماژول سیم کارت لپ تاپ اول درایور متناسب با آن را نصب کنید. سپس یک سیم کارتی را که بسته اینترنتی برای آن خریداری شده را درون پورت مربوط به سیم کارت قرار دهید. خب چگونه به اینترنت وصل شویم. مثل وصل شدن به شبکه Wi-Fi.کافی است در قسمت تنظیمات شبکه سیم کارت خود را انتخاب کرده و گزینه Connect را کلیک کنید. اگر چنانچه به اینترنت وصل نشدید احتمالا ماژول سیم کارت شما ایراد دارد.

و در آخر امیدواریم مطالبی را که برای شما نوشتیم مفید بوده و بتوانیم به شما در امر خرید لپ تاپ نو یا استوک به شما کمک کرده باشیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!