ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

تابش لنز چیست و چرا باعث میشود تصاویر عجیب به نظر بیایند؟

xpreview-1.jpg.pagespeed.gp+jp+jw+pj+ws+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.qVBvoDGlQs

تابش لنز چیست و چرا باعث میشود تصاویر عجیب به نظر بیایند؟

تابش لنز چیست و چرا باعث میشود تصاویر عجیب به نظر بیایند؟

عکس توسط :Harry Guinness

با سلام به تمام کاربران سایت پی سی کوئست امروز با یک مطلب از دنیای جذاب عکاسی در خدمتتان هستیم.
تابش نور لنز یک اثر قابل رویت است که در آن نور توسط عوامل شیمیایی در درون لنز دوربین پراکنده میشود˓ و در تصویر به عنوان یک اثر مصنوعی یا کم کننده ی تضاد اشیا در تصویر پدید می آید.

تابش نور لنز معمولا نامطلوب به شمار می آید ولی ممکن است شما کاهی اوقات بخواهید از این ویژگی برای هدف های هنری و خاص استفاده کنید.

چه چیزی باعث تابش نور لنز میشود؟

هنگامی که شما به اشیا نگاه میکنید ˓ شما در حقیقت نور منعکس شده از آن شی را می بینید. وقتی که عکس می گیرید لنز دوربین شما روی نور منعکس شده بر روی سنسوور یا فیلم فکوس می کند .اگرچه نور منعکس شده تنها نوری نیست که به لنز برخورد کند باید این نکته را در نظر گرفت که پرتوها از همه ی جهات به طرف لنز می آیند.

بیشترین پرتوهای نوری غیر قابل دید که به دلایل زیر اهمیت چندانی ندارند:

● آنها به سمت بدنه ی لنز حرکت می کنند.

●آنها توسط عناصر لنز یا روکش های ضد تشعشع جذب می شوند.

●آنها توسط طرح های لنز محو می شوند و هیچگاه به سنسور دوربین نمیرسند.

˓ اگر تشعشعات  نور مرتبا از منبع نور بیایند ˓ میتوانند بازتاب شده ˓ شکسته شده ˓ یا به اطراف جهش کنند به درون عناصر مختلف لنز تا به سنسور برسند .

یا ˓ آنها می توانند به نور های متشعشع شده ˓ شکسته شده ˓ یا جهش کرده ی دیگر تداخل ایجاد کنند.

در این حالت ˓ آنها در تصویر ما بعنوان تابش نور پدیدار میشنود.

 

تابش لنز چیست و چرا باعث میشود تصاویر عجیب به نظر بیایند؟

هردو فرم تشعشع نور در این تصویر قابل روئیت هستند ˓ آنها محصول مصنوعی در وسط و سرتاسر کمبود تضاد نوری هستند.

عکس توسط :Harry Guinness

تابش نور در این دو راه پدید می آید :

بعنوان یک تابش مرئی :یا ˓ عجیب ˓ یک حالت مصنوعی گوشه دار در اطراف یا در

خلاف جهت منبع نور.

بعنوان یک غبار روشن : این حالت تضاد کل تصویر را کاهش میدهد.

تابش نور عموما در مواقعی بیشتر پدیدار میشود که شما درحال عکس گرفتن از یک منبع نوری بزرگ ˓ مانند خورشید ˓ نور های کنسرت یا کوچه ˓ یا فلش استودیو.

این میتواند در هردو منبع نوری که در عکس هستند ˓ یا خارج از قاب هستند ˓ پدیدار شود.

 

لنزی که شما استفاده میکنید روی مقدار و ظاهر هر نوع تابش لنزی یک تاثیر بزرگ دارد. لنز های مدرن معمولا طراحی شده اند برای به حداقل رساندن این و همچنین دارای پوشش ضد انعکاس هستند. گران تر ˓ حرفه ای و لنز های جدید کمتر از مصرف کننده های مارکتی و لنز های زوم کننده در معرض تابش هستند.

 

چگونه از تابش نور جلوگیری کنیم؟

تابش لنز چیست و چرا باعث میشود تصاویر عجیب به نظر بیایند؟

استفاده از یک درخت به عنوان جلوگیرنده ی نور که از هرنوع تابش نوری در این عکس جلوگیری کرده است.

عکس توسط :Harry Guinness

تابش نور چیزی نیست که شما همیشه بتوانید آنرا کاملن حذف کنید. اگرچه ˓ اگر شما نکات پایین را دنبال کنید ˓ میتوانید بهترین خود را برای جلوگیری و کمتر کردن اثر تابش نور انجام دهید:

 

 • مستقیما از نور روشن عکس نگیرید: این ˓ از معروف ترین علت های تابش نور است. از منبع نوری که در خارج ار عکس قرار دارد ˓ دوری کنید .

 

 • از یک درپوش برای لنز خود استفاده کنید: این از هرعکس دارای تابش نور تا حد امکان جلوگیری کرده و مانع خوردن آن به لنز میشود ˓ پس یک درپوش برای لنز خود تهیه کنید. این به طور کامل شکل تشعشع نور در عکس را حذف نمیکند ˓ بلکه تنها آنرا کاهش میدهد.

 

 • از لنز های جدید ساده استفاده کنید: آنها دارای طراحی بصری ساده تر نسبت به زوم ها دارمد ˓ پس عموما میتوانند اثر تشعشع نور را کاهش دهند.

 

 • لنزهایتان را تمیز کنید: نور می تواند همچنین بر روی هر نوع گرده یا غبار روی عناصر لنز شما اثربگذارد و باعث بدتر شدن جای نور در عکس های شما شود.

 

 • از فیلتر ها خودداری کنید: یو وی یا فیلتر های انبوه بی رنگ ( مخصوصا از نوع بی کیفیت) میتواند تشعشع را بدتر کند.

 

●لنزهایتان را تیره کنید: اگرچه با استفاده از دستان خود ˓ یک درخت ˓ یا هرچیز دیگری ˓

سایه انداختن بالای لنز میتواند ازداخل عکس افتادن منابع نوری اضافی جلوگیری کند.

 

 • حرکت کنید: در اکثر اوقات ˓ شما میتوانید به طرز قابل توجهی اثر نور را حذف یا کم کنید تنها با کمی حرکت کردن. زاویه ی دید خود را تغییر دهید یا عکستان را از جنبه ی دیگری بگیرید.

 

چگونه از لنز ها بطور هنرمندانه ای استفاده کنیم؟

تابش لنز چیست و چرا باعث میشود تصاویر عجیب به نظر بیایند؟

اثر تشعشع نور به صورت عمدی میتواند زیبا بنظر برسد.

عکس توسط :Harry Guinness

دوباره ˓ اثر تابش نور چیزی است که شما میخواهید از آن دوری کنید. اگرچه ˓ از آن میتوان استفاده ی هنرمندانه ای کرد. تابش نور تصادفی لنز معمولا از عکس کم یا پرت میکند. اگر شما آنرا عمدا میخواهید تابش نور را در عکستان داشته باشید ( یا بعدا با استفاده از فتوشاپ آنرا اضافه کنید.) ˓ درحالی که ˓ ممکن است این حالت سوژه ی مورد نظر شما با حس منحصر به فرد خودش را بهبود ببخشد.

جی.جی. ابرامز ممکن است عکس هایی را در فیلم سفر زمان به اینگونه گرفته باشد ˓ اما این هیچوقت یک اشتباه تکنیکی عکاسی نبوده است.

 

اگر میخواهید از تابش نور در عکسهایتان داشته باشید ˓ اینجا چند نکته برای بخاطر سپردن وجود دارد:

 

 • مستقیمن از نور عکس بگیرید: اگر میخواهید تابش نور داشته باشید ˓ شما دوست ندارید زیاد دقیق باشید . دوربین خود را بر روی بزرگ ترین منبع نور متمرکز کنید.

 

 • در ساعات طلایی عکاسی کنید: ساعتی بعد از غروب خورشید یا قبل از طلوع خورشید ساده ترین زمان ها برای گرفتن تابش نور های خوب است.خورشید در آسمان کم است ˓ پس شما میتوانید به راحتی از آن عکس بگیرید. نور همچنین یک برق طلایی زیبا در عکستان میسازد.

 

●در ادامه بهبود سازی کنید: مثل هر فیلتر چشمگیر ˓ شما بهترین نتایج را از اثر تابش نور خواهید گرفت اگر عکس های خودتان را در برنامه های ادیت عکس ویرایش کنید.

 

 • جلوی دریچه ی دیافراگم را بگیرید: اگر شما از دریچه ی دیافراگم لاغر تر (مثل۱۶-۱۱)نشانه گرفتن منابع نوری به اندازه ی آدامس میوه ای متواند تصویر جذابی را ارائه دهد .
 • چند عکس بدون حضور تابش نور بگیرید: چیزی که در پشت دوربین شما خوب بنظر میرسد ممکن است آنقدر خوب و جذاب در صحنه ی کامپیوتر شما به نمایش داده نشود. مطمئن شوید که برخی از عکسهایتان را بدون هیچ تابش نوری میگیرید.

 

 • حالت اشباع : تابش نور به تصویر شما منظره ای خاص میدهد. بسته به اینکه چگونه از آن استفاده کنید ˓ میتواند این را لطیف˓ رویایی ˓ یا دیگر نگاه های جهان ˓ یا چشمگیر ˓ با تضاد بالای قابل روئیت تبدیل کند.

● همچنان تلاش به حداقل رساندن تابش نور کنید:حتی وقتی شما فعالانه تلاش به عکس گرفتن از تابش نور میکنید ˓شما همچنان میخواهید که نکته های گفته شده ی ما در این مطلب را دنبال کنید. لنز هایتان را تمیز نگه دارید ˓ از فیلتر ها استفاده نکنید ˓ و به اطراف حرکت کنید.

 

 • افراط نکنید: مانند هر تکنیک عکاسی دیگر ˓ تابش نور تاثیر خود را از دست میدهد اگر شما از آن استفاده ی بیش از حد کنید . مثل ابرام عکاسی کردن اما در همه ی عکس ها از این تکنیک استفاده کردن اصلا ایده ی خوبی نیست.
منبع :
howtogeek

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!