ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

اشتراک گذاری فایل ها بین ویندوز و لینوکس (بخش اول)

چگونگی دسترسی به پوشه اشتراکی ویندوز از لینوکس
اشتراک گذاری فایل ها بین ویندوز و لینوکس (بخش اول)
اشتراک گذاری فایل ها بین ویندوز و لینوکس (بخش اول)

یکی از بزرگترین دقدقه کاربران لینوکسی انتقال فایل بین لینوکس و ویندوز میباشد.همانطور که میدانید می توان فایل ها را بین دوکامپیوتر براحتی به اشتراک گذاشت این کار می تواند به استفاده بهینه از منابع مفید باشد، ولی به اشتراک گذاری فایل بین ویندوز و لینوکس کمی پیچیده تر است. در این مقاله به آموزش اشتراک گذاری بین دو سیستم عامل متفاوت یعنی لینوکس و ویندوز می پردازیم.

این آموزش به دو بخش تقسیم می شود یکی ایجاد پوشه به اشتراک گذاشته شده در ویندوز و تنظیم لینوکس برای دسترسی به این پوشه و دیگری ایجاد پوشه به اشتراک گذاشته شده در لینوکس و تنظیم ویندوز برای دسترسی به آن. این آموزش عملیات به اشتراک گذاری را روی ویندوز8.1 و سیستم عامل ابونتو نشان می دهد ولی این آموزش برای همه ورژن های سیستم عامل های ویندوز و لینوکس قابل اجراست.

ایجاد پوشه اشتراکی در ویندوز

برای ایجاد پوشه اشتراکی در ویندوز برای دسترسی لینوکس به آن، ابتدا باید در شبکه تان تنظیماتی انجام دهید تا اجازه دسترسی از دیگر کامپیوترها را داشته باشید برای این کار وارد Network and Sharing Center می شوید.

image2

در این پنجره روی “Change advanced sharing settings” کلیک کنید.

image3

برای پروفایل فعلی خود، تنظیمات زیر را انجام دهید(وارد قسمت Private شوید )

– Turn on network discovery را فعال کنید

– Turn on file and printer sharing را فعال کنید.

image4

بعد از فعال کردن گزینه های فوق روی ” Save Changes ” کلیک کنید. اکنون می توانیم مکانی را روی کامپیوتری با سیستم عامل ویندوزمان برای کامپیوتر دیگر که دارای سیستم عامل لینوکس است، ایجاد کنیم تا فایل ها را ببینیم و محتویات را درون آن کپی کنیم. هیچگونه محدودیتی برای شیر کردن وجود ندارد ولی درصورتی می توان از فایلها بطور مشترک استفاده کرد که آن را Share کرده باشیم. برای این کار روی پوشه ای که می خواهیم به اشتراک بگذاریم راست کلیک کرده و Properties  را انتخاب می کنیم. روی تب Sharing رفته و لینکAdvanced Sharing  را باز کنید.

image5

گزینه Share this folder را انتخاب کرده و روی Permissions کلیک کنید.

image6

در پنجره Permissions می توانید تنظیماتی بنا به نیازتان انجام دهید بعنوان مثال می توانید اجازه دسترسی به پوشه اشتراکی را به افراد خاصی بدهید(فقط افرادی که به آنها اجازه داده اید امکان دسترسی دارند). برای اینکه همه بتوانند به پوشه دسترسی داشته باشند و بتوانند کنترل کامل روی فایل های اشتراکی داشته باشند(امکان خواندن و نوشتن) باید Everyone را انتخاب کنید. درصورتی که میخواهید فقط افراد خاصی به پوشه دسترسی داشته باشند باید Everyone را حذف کرده و بجای آن یوزرهایی که می خواهید در لیست اضافه کنید.

نکته: این حساب های کاربری یا یوزرها در کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز قرار دارند نه در لینوکس!

image7

بعد از انجام تغیرات روی دکمه OK در Permissions و Advanced Sharing کلیک کنید. قبل از انکه از پنجره Properties خارج شوید، روی تب Security کلیک کنید.

image8

 برای کاربران لینوکسی که می خواهند به پوشه اشتراکی دسترسی داشته باشند، نیازمند اجازه ای هستند که باید در تب Security تنظیم شود این تنظیم باید مشابه تنظیماتی باشد که در Sharing انجام دادیم. اگر یوزر یا کاربر مطلوب شما(در مثال زیر کاربر geek) در این لیست قرار دارد می توانید با زدن دکمه Close صفحه را ببندید. اگر نیازمند اضافه کردن یوزر هستید روی Edit کلیک کنید.

image9

روی دکمه Add در منوی بعدی کلیک کنید، نام کاربری مورد نظر را وارد کرده و OK را بزنید.

image10

روی OK در همه پنجره های باز کلیک کنید. اکنون پوشه ای که  به اشتراک گذاشته اید باید در سیستم لینوکسی تان نیز در دسترس میباشد. امیدوارم این آموزش نیز برای شما مفید باشد در ادامه آموزش به اشتراک گذاری پوشه و تنظیمات اشتراک گذاری پوشه در لینوکس می پردازیم.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!