ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

اسکن کامپیوتر بدون آنتی ویروس

system_02
اسکن کامپیوتر بدون آنتی ویروس
اسکن کامپیوتر بدون آنتی ویروس

خیلی اوقات پیش می آید که کامپیوتر شما آلوده به ویروسی می شود و امکان اسکن و تشخیص آن توسط آنتی ویروس به دلایلی مثل آپدیت نبودن وجود ندارد و یا ممکن است که اصلا آنتی ویروسی نصب نباشد. در این شرایط چه باید کرد؟ آیا راهی وجود دارد که بتوان در این شرایط کامپیوتر را خودمان اسکن کنیم و مشکل به وجود آمده را برطرف کنیم؟ در این ترفند قصد داریم به معرفی روشی بپردازیم که با استفاده از آن میتوانید کامپیوتر خود را شخصأ اسکن کنید. اولین قدم برای اسکن کردن سیستم شما، نمایش فایل های مخفی در کامپیوتر می باشد.

برای انجام این کار وارد Folder Options شوید. سپس برروی برگه View کلیک کنید و در این برگه تیک کنار عبارت Show Hidden Files and Folders را فعال کنید و تیک کنار عبارت Hide Extensions For Known File Types را بردارید و برروی عبارت OK کلیک نمایید.

آموزش کامل Folder option، قبلا در اینجا توضیح داده شده است.

حالا از طریق مسیر C:/Windows/system32 به پوشه System32 مراجعه کنید. پس از ورود به پوشه system32 بر روی منوی View کلیک کنید و از منوی حاصل عبارت Details را انتخاب کنید.
حال در پوشه system32 برروی Sort by کلیک کرده و از آنجا Date Modified را انتخاب کنید تا تاریخ تمامی فایل ها یه طور کامل نمایش داده شود.(تصویر زیر)

اسکن کامپیوتر بدون آنتی ویروس
اسکن کامپیوتر بدون آنتی ویروس

فایل های نمایش داده شده در پوشه system32 فایل های سیستمی مربوط به ویندوز می باشند که اکثرا با پسوند dll هستند. این بخش معمولا مورد هدف ویروس ها و Spyware ها قرار می گیرد و معمولا خود را در بین این فایل ها مخفی می کنند.
همانطور که می بینید، اکثر این فایلهای قرار گرفته در این بخش دارای یک زمان مشخص می باشد و این زمانها (مثلا 14/9/2009) به این معنی می باشد که مایکروسافت در این تاریخ برنامه مربوط به فایل مورد نظر را به پایان رسانده است و این زمان ها هیچ ربطی به زمان نصب ویندوز ندارد. حالا اگر ویروسی در این بخش باشد زمان آن با زمان فایل های سیستمی موجود در پوشه system32 مطابق ندارد و زمانی جدیدتر خواهد بود و به راحتی از طریق مشاهده زمان های قرار گرفته در Date Modified قابل تشخیص می باشد. البته نکته بسیار مهم که باید توجه شود این است که نصب یک سخت افزار جدید و یا یک نرم افزار خاص می تواند فایلی را در این بخش کپی کند که زمان آن با زمان فایل های سیستم مطابق ندارد.

پس برای اینکه فایلی را در این بخش به اشتباه پاک نکنید از روش زیر کار را دنبال کنید:
اگر میان فایل های پوشه system32 به فایلی برخورد کردید که تاریخ آن با تاریخ فایل های سیستمی ویندوز مطابقت ندارد بر روی این فایل کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب نمایید. سپس در پنجره Properties بر روی برگه Version یا Details کلیک کنید و در این برگه نام کمپانی و ورژن فایل مورد نظر را مطالعه کنید.(تصویر زیر)

اسکن کامپیوتر بدون آنتی ویروس
اسکن کامپیوتر بدون آنتی ویروس

اگر اطلاعات این فایل مانند نام کمپانی و اطلاعات دیگر برایتان آشنا نبود نام فایل مورد نظر را در گوگل تایپ کنید و اگر در نتایج جستجو به این اشاره شده بود که این فایل ویروس است حتما آن را پاک کنید ولی اگر در نتایج جستجو به آلوده بودن این فایل اشاره نشده بود این فایل به واسطه یک سخت افزار و یا نرم افزاری به وجود آمده است.

این روش برای مواقع اضطراری که به آنتی ویروس دسترسی ندارید، مناسب می باشد. ولی بهترین راه استفاده از یک آنتی ویروس مناسب و آپدیت شده میباشد که میتوانید از اینجا تهیه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!