ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آموزش WORD قسمت ششم

Word-2013-book
آموزش WORD قسمت ششم
آموزش WORD قسمت ششم

سلامی دوباره با قسمت ششم WORD در خدمت شما هستم.در قسمت های قبل تنظیمات ورد و تایپ رو آموختید.اما یکی از مهم ترین کاربرد ها ایجاد جدول هست در این قسمت یاد می گیرید چگونه در محیط WORD جدول ایجاد کنید.

برای اینکار وارد سربرگ Insert بشید و روی گزینه ی Table کلیک کنید.سه انتخاب پیش رو دارد.

1:مربع هایی که میبینید هر کدام نشان دهنده ی یک خانه از جدول هستند.برای مثال اگر میخواهید جدول شما 2 ردیف و 2 ستون داشته باشد،باید 2 مربع افقی و 2 مربع هم عمودی نارنجی شده باشند.

آموزش WORD قسمت ششم
آموزش WORD قسمت ششم

2:اگر تعداد های بیشتری نیاز دارید با کلیک بر روی Insert Table پنجره ای مطابق شکل زیر باز میشود.در قسمت Number of Columns تعداد ستون و در قسمت Number of rows تعداد ردیف را وارد کنید.با فعال کردن تیک گزینه ی Auto Fit to Windows جدول با صفحه فیکس میشود.

آموزش WORD قسمت ششم
آموزش WORD قسمت ششم

3:همچنین میتوانید جدول خود را به صورت دستی ایجاد کنید.برای اینکار Draw Table را اتنخاب کنید.سپس نشانگر ماوس را روی صفحه درگ کنید.

در هر صورت شما یک جدول ساخته اید اما چیزی که مهم است تنظیمات جدول است.بلافاصله پس از ایجاد جدول سربرگ Table Tools اضافه میشود که شامل دو زیر مجموعه ی Design و Layout است.با کلیک بر روی Design با شکل زیر در بالای صفحه مواجه میشوید که به توضیح مطالب مهم آن میپردازم.

آموزش WORD قسمت ششم
آموزش WORD قسمت ششم

Table Style تنظیمات آماده ای برای جدول را شامل میشود.برای مثال ردیف ها یکی در میان هاشور زده شوند یا خاکستری شوند.با بردن نشانگر ماوس روی هر یک متوجه تغییرات آن میشوید.عباراتی که در سمت چپ میبینید هم به همین مطلب مربوط هستند.آن را نیز میتوانید امتحان کنید و نیازی به توضیح نیست برای مثال اگر تیک گزینه ی Header Row را بردارید تنظیماتی که اعمال میکنید شامل ردیف اول نمیشود.

قسمت سمت راست بسیار مهم است.جدولی که ایجاد میکنید توسط خط های ساده ایجاد میشود.ممکن است بخواهید آنها را تغییر دهید.(به شکل زیر دقت کنید).برای اینکار در قسمت سمت راست در پنجره ای خط پیشفرض را میبینید.با کلیک بر روی منوی کشویی خط مورد نظر خود را انتخاب کنید.در پنجره ی پایین هم اندازه ی خط را میتوانید تغییر دهید.طبیعتا متوجه نشدید!به تصویر زیر دقت کنید!

آموزش WORD قسمت ششم
آموزش WORD قسمت ششم

این از سربرگ Design با کلیک بر روی سربرگ Layout در بالای صفحه تصویر زیر را مشاهده میکنید.

آموزش WORD قسمت ششم
آموزش WORD قسمت ششم

خوب تمرکز و خونسردی خودتون رو حفظ کنید! در این پنجره تنظیمات زیادی هست من به کلیه ی مواردی که نیاز خواهید شد اشاره میکنم.

Properties:برای تغییر خصوصیات جدول از قبیل محل قرار گیری در صفحه،محل قرار گیری متن و… خیلی هم مهم نیست.این تنظیمات رو به صورت دستی مطابق آنچه قبلا آموختید هم میتونید انجام بدید.مثلا اگه کل جدول رو انتخاب کرده و Ctrl+C بزنید جدول در وسط صفحه قرار میگیره.

Draw Table  و Eraser:اگر خواستید خطی از جدول رو پاک کنید باید از Eraser استفاده کنین و مثل اضافه کردن خط ماوس رو روی خطی که میخواهید پاک بشه بکشین.حالا اگه دوباره بخواهید خطی اضافه کنید از Draw Table استفاده کنید.

انجام بقیه ی تنظیماتی که در این سربرگ هست از طریق راست کلیک آسان تر است.این تنظیمات برای تغییر در یک ستون یا ردیف است.برای مثال پاک کردن یا اضافه کردن یک ردیف.ردیف یا ستون مورد نظر خود را انتخاب کنید.و روی آن راست کلیک کنید تا با منویی به شکل زیر مواجه شوید.

آموزش WORD قسمت ششم
آموزش WORD قسمت ششم

INSERT در منوی راست کلیک به ترتیب شامل موارد زیر است:

اضافه کردن ستون به چپ

اضافه کردن ستون راست

اضافه کردن ردیف به بالا

اضافه کردن ردیف به چپ

 

Delete Row ردیف انتخاب شده را پاک میکند.اگر ستون را انتخاب کرده باشید Delete Columns را خواهید دید.

 

Marege Cells ردیف ها و ستون هایی را که انتخاب کرده اید ادغام میکند.

 

سربلند و پیروز باشید!

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!