ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آموزش نرم افزار آزاد یا گنو لینوکس-قسمت پنجم

Operating_systems_used_on_top_500_supercomputers.svg

در قسمت قبل راجب کاربردهای لینوکس در جاهای مختلف صحبت کردیم. در آموزش چهارم توضیحاتی درباره لینوکس سرور داده شد. گفتیم کامیپوترهای مین فریم (Main Frame) نیزکه سخت افزارهایی بسیار قوی هستند و برای کار بر روی داده های عظیم یا محاسبات بسیار حساس استفاده می شوند، یکی دیگر از جاهایی هستند که لینوکس به شکل جدی عرضه اندام می کند. در این مبحث استفاده از لینوکس و یونیکس در سوپر کامپیوترها را بررسی میکنیم. 

سوپرکامپیوترها
حالا که از مین فریم ها صحبت کردیم، باید جداگانه به نوع خاصی از آن ها هم اشاره کنیم: سوپرکامپیوترها. سوپرکامپیوتر به کامپیوتری گفته می شود که در زمان معرفی در زمینه میزان ظرفیت محاسبه در واحد زمان در دنیا پیشرو باشد. در اصل در هر لحظه سوپرکامپیوترها، سریعترین و قدرتمندترین کامپیوترهای آن تاریخ هستند. این مفهوم از حوالی دهه ۶۰ میلادی مطرح شد و از همان زمان یونیکس ها جولان دهندگان بلامنازع این حوزه بودند. گنو/لینوکس از سال ۱۹۹۹ وارد این میدان شد و با رشدی غیرقابل تصور تا سال ۲۰۱۱ جای خود را روی درصد بسیار زیادی از سوپرکامپیوترهای جهان باز کرد. برای مثال در فهرست ۵۰۰ سوپرکامپیوتر برتر امسال جهان،‌ بیش  از ۹۱٪ کامپیوترها از گنو/لینوکس استفاده می کنند. بعضی توزیع ها به شکل اختصاصی برای کار روی سوپرکامپیوترها بهینه سازی شده‌اند و بعضی سوپرکامپیوترها با کم و زیاد کردن برنامه های مورد نیاز روی یک توزیع معمول (مثل ردهت یا زوزه) به سیستم عامل مورد نظر خود می رسند. نمودار زیر نشان دهنده سلطه مطلق لینوکس در این دنیا است:

آموزش نرم افزار آزاد یا گنو لینوکس-قسمت پنجم
آموزش نرم افزار آزاد یا گنو لینوکس-قسمت پنجم

امیدوارم از این مقاله هم خوشتان آمده باشد. باز هم با این آموزش همراه باشید. تا با هم بیشتر درباره این سیسنم عامل جذاب یاد بگیریم.

قسمت چهارم آموزش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!