ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آموزش برنامه نویسی مقدماتی با ++C قسمت دوم

c-logo
آموزش برنامه نویسی با ++C قسمت دوم
آموزش برنامه نویسی با ++C قسمت دوم

با سلامی مجدد در خدمت شما هستم با سری دوم از آموزش برنامه نویسی با ++C .در قسمت قبل نرم افزار Code Blocks را به عنوان محیط برنامه نویسی به شما معرفی کردیم.در این قسمت مثل همه ی زبان ها با بررسی برنامه Hello World کم کم به شروع آموزش برنامه نویسی میپردازیم.

برنامه ی زیر که با باز کردن کد بلکز نیز ظاهر میشود،عبارت Hello world را در کنسول چاپ میکند.با توضیح این برنامه ساده مقدمات ++C را تا حدود کمی خواهید شناخت.

۱-#include <iostream>
۲-using namespace std;
۳-int main()
۴-{
۵- cout << “Hello world!”
۶-return 0;
۷-}

توضیح خط ۱:هر برنامه ای که با ++C مینویسید دارای سرآیندهایی است.سرآیند با عبارت include# آغاز میشود و کلمه ای که داخل <> قرار میگیرد بیانگر نوع سرآیند است.با انواع سرآیند ها در طول آموزش آشنا خواهید شد.فعلا تا این حد بدانید که سرآیند iostream را باید در همه ی برنامه های خود بکار ببرید.

توضیح خط ۲:یک فضای نام را ایجاد میکند.شما در هر برنامه ای که یک ورودی یا خروجی داشته باشد به فضای نام نیاز دارید پس عبارات خط را دو نیز در همه ی برنامه ها بکار ببرید.اضافه بودن آن نیز آسیبی نخواهد داشت.

توضیح خط ۳:با توابع به طور کامل آشنا خواهید شد.تابه main تابع اصلی برنامه است و کد های اصلی برنامه بین {} که بعد از main است (در محل کد های مشکی رنگ بالا) نوشته میشوند.پس خط ۳ را نیز تا قبل از آشنایی با توابع در همه ی برنامه ها به همین صورت بکار ببرید.

به طور خلاصه عبارات قرمز رنگ برنامه ی بالا را تا قبل از آشنایی با توابع در همه برنامه ها بکار ببرید.

توضیح خط ۴ و ۷ :بلاک ها کد نویسی شما را بخش بخش میکنند.بهترین راه برای فراگیری این که کجا باید بکار برده شوند توجه به برنامه هاست.شروع یک block معمولا بعد از توابع و دستورات کنترلی(if,while,…) است و پایان آن بعد از پایان کد مربوط به همان تایع یا دستور کنترلی.(اگر متوجه این قسمت نشدید نگران نباشید.در مثال های زیادی که حل شده در اختیار شما قرار خواهد گرفت به خوبی متوجه منظور خواهید شد).

**توضیح خط ۵:دستور cout  برای چاپ یک عبارت در خروجی بکار میرود.هر عبارتی که بین ” ” و بعد از >>cout قرار میگیرد،چاپ خواهد شد.نکته ی مهم دیگر این که بعد از کلیه ی کد هایی که در بدنه ی اصلی نوشته میشوند به جز بعد از عبارات کنترلی و اعلان ثوابت باید ; را بکار ببرید.(همانند انتهای خط ۵).

توضیح خط ۶:اگر return 0 را بکار نبرید،کنسول برای لحظه ای hello world را نمایش داده و سریع بسته میشود.دلیل این است که برنامه هیچ مقداری را برنمیگرداند.دستور return 0 مقدار صفر را برگداننده و مانع از بسته شدن خود بخود میشود.این خط را نیز همیشه در برنامه بکار ببرید.

حال برای کامپایل و اجرا شدن برنامه کلید F9 را فشار دهید.میبینید که برنامه به درستی همانند تصویر زیر اجرا میشود.

آموزش برنامه نویسی با ++C قسمت دوم
آموزش برنامه نویسی با ++C قسمت دوم

ظاهر شدن صفحه ی کنسول یعنی برنامه خطای کامپال ندارد.در غیر اینصورت خط مربوط به کد اشتباه در کد بلکز با مربعی قرمز رنگ نشان داده میشود و علت خطا در پایین محیط Code Blocks نمایش داده میشود.

تمرین:برنامه ای بنوسید که عبارت pcquest.ir را در خروجی چاپ کرده و بسته نشود.هدف از این برنامه آشنایی با محیط برنامه نویسی،بلاک ها و سیمی کالون است.

برای ورود به قسمت اول کلیک کنید

برای ورود به قسمت سوم کلیک کنید

دیدگاه ها

  • Negar ژوئن 24, 2021 :: 11:24
    0 0

    با سلام و خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون من یه مشکلی داشتم، هرچی F9 رو میزنم هیچی نمیشه میشه راهنمایی کنین که چیکار کنم؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!