آموزش وردپرس
خانه \ آموزش \ سیاره مشتری غول گازی منظومه شمسی

سیاره مشتری غول گازی منظومه شمسی

مشتری

مشتری ،بزرگترین سیاره در منظومه شمسی است برای تصور بزرگی آن باید بگویم که اندازه این سیاره به تنهایی دو برابر تمام سیاره های این منظومه وحجم آن حدود ۱۳۰۰برابر کره زمین است قدرت جاذبه ی سیاره مشتری بسیار قوی بوده و در این مورد نیز سکوی اول را در بین سیارات دارد . وزن انسان و اجسام روی کره ی مشتری به دلیل جاذبه قوی آن دو برابر حالتیست که در کره ی زمین قرار دارد . منجمان عقیده دارند که بیشتر نقاط این غول گازی ، پوشیده از هیدروژن داغ و مایع است (بیشترین ماده تشکیل دهنده خورشید هیدروژن است) . گرمای مشتری ، آنچنان زیاد است که اگر ده برابر بزرگتر می بود به یک ستاره درخشان تبدیل می شد. این سیاره دارای ۱۳ قمر است  که چهار قمر آن به قمرهای گالیله مشهورند و دلیل این نام گذاری کشف این قمر ها توسط گالیله بود(آیو،اروپا،گانیمد،کالیسو) این قمرها به ترتیب (درکمتر از دو روز،سه روز ونیم ،یک هفته وهفده روز) مشتری را دور میزنند. علاوه بر این چهار قمر ۹قمرکوچک نیز در سیاره مشتری دیده شده است.

سیاره مشتری ، چنان سریع می چرخد که شبانه روز آن کمتر از ۱۰ ساعت است .  اما یک سال مشتری ، دوازده برابر یک سال زمین به طول می انجامد. زیرا فاصله مشتری تا خورشید بیشتر از فاصله زمین تا خورشید است .

سطح قمر آیو پوشیده از گوگرد است و به همین علت به رنگ زرد و نارنجی دیده میشود  آیو داخی ترین قمر مشتری میباشد همچنین در آیو آتشفشان های فعال بسیاری وجود دارد تقربا ۱۰۰ برابر کل آتشفشان های کره زمین.

قمر آیو
قمر آیو

قمر اروپا با قطر ۳هزار و۱۳۰ کیلومتر  کوچکترین قمر سیاره مشتری شناخته شده است که سطح آن پوشیده از یخ است طبق اعلام دانشمندان بر اساس آخرین مطالعات انجام شده این قمر توازن شیمیایی مناسبی برای حیات دارد  و اقیانوسی عظیم از  آب و نمک در زیر پوسته یخی آن وجود دارد.

قمر اروپا
قمر اروپا

قمر گانیمد با قطر۵۲۶۸ کیلومتر بزرگترین قمر سیاره مشتری و همچنین بزرگترین قمر منظومه شمسی محسوب میشود گانیمد بزرگتر از سیاره عطارد است و تنها قمری است که دارای میدان مغناطیسی خاص خود میباشد سطح این قمر نیز یخزده بوده و عمق آن حدود ۱۵۰ کیلومتر میباشد.

قمر گانیمد
قمر گانیمد

کالیستو دومین قمر بزرگ مشتری و سومین قمر بزرگ منظومه شمسی میباشد این قمر یک سوم عطارد جرم دارد و تحت تاثیر میدان مغناطیسی قدرتمند مشتری یک میدان مغناطیسی درست زیر نواحی پوسته ای آن ایجاد شده است.

قمر کالیستو
قمر کالیستو

دو قمر دیگرسیاره مشتری امالیتا وهیمالیا نام داردکه قطر هریک به ترتیب برابر۲۶۲ کیلومتر و۱۷۰ کیلومتر است .

لکه سرخ
لکه سرخ

ناحیه بزرگ قرمز رنگی در سطح سیاره مشتری دیده میشود که به لکه سرخ (چشم) مشتری معروف است  رنگ سرخ آن شاید به دلیل مقدار کم فسفر وگوگرد در کریستال های آمونیاک باشد. وسعت این لکه ۳ برابر قطر زمین است و با توجه به طوفان های عظیمی که در آن وجود دارد به راحتی میتواند سه زمین را یکجا ببلعد.رابرت هوک در سال ۱۶۶۴ موفق به کشف این لکه شد. این لکه هر ۱۲روز زمین یک دور خلاف جهت عقربه های ساعت به دور خود میچرخد. چندی پیش یک دانشمند ایرانی به نام دکتر پدرام حسن‌زاده راز پایداری این لکه عظیم را در طول چند قرن اخیر کشف کرد. به گفته این دانشمند این لکه در بین دو تند باد که نیرویی متضاد یکدیگر دارند واقع شده است و حرکت عمود گازها در این لکه با احیا انرژی از دست رفته شان کلید تداوم این لکه میباشد.

اطلاعاتی درباره سیاره مشتری:

متوسط فاصله از خورشید:۷۷۸ میلیون کیلومتر.

نزدیک ترین فاصله تا کره زمین:۶۳۰ میلیون کیلومتر.

میانگین دما:۱۵۰ درجه سانتیگراد.

قطر در امتداد خط استوا:۸۰۰/۱۴۲ کیلومتر.

اتمسفر(جو):هیدروژن، هلیوم .

تعداد اقمارشناخته شده:۱۶.

طول شبانه روز:۹ ساعت و ۵۰ دقیقه .

طول سال :۹/۱۱برابر سال کره ی زمین .

درباره ی سحر عربها

همچنین ببینید

رفع مشکل PHONE NUMBER FLOOD در تلگرام به صورت کاملا تضمینی

رفع مشکل PHONE NUMBER FLOOD در تلگرام به صورت کاملا تضمینی اخیرا مشاهده شده که …

  • نظرات شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود. از ارسال پرسش تکراری خودداری نمایید.
  • لطفا قبل از ارسال پرسش سوالات قبلی را مرور نمایید. ممکن است سوال شما قبلا پاسخ داده شده باشد.
  • سعی میکنیم نظرات شما رو تا 24 ساعت جواب بدیم
  • فقط به نظرات فارسی جواب داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

اکانت آپدیت نود32