ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

سیارات منظومه شمسی را بهتر بشناسید

سیارات منظومه شمسی را بهتر بشناسید
سیارات منظومه شمسی را بهتر بشناسید
سیارات منظومه شمسی را بهتر بشناسید

چندی پیش اولین پست نجوم سایت پی سی کوئست با عنوان ما کجای جهان زندگی میکنیم بر روی سایت قرار گرفت که اینجا میتوانید مطالعه کنید و قرار شد پست های نجوم و کیهان شناسی به طور منظم برروی سایت قرار گیرد در این نوشتار قصد داریم سیارات منظومه شمسی را معرفی نموده و اطلاعات تکمیلی را در اختیارتان قرار دهیم با ما همراه باشید.

سیارات را به ترتیب نزدیک بودن به خورشید معرفی خواهیم نمود.

عطارد (تیر) که نام لاتین آن Mercury است اولین و نزدیک ترین سیاره به خورشید میباشد همچنین عطارد کوچک ترین و در عین حال سریع ترین سیاره در بین سیارات منظومه شمسی است.

طول یک شبانه روز (حرکت وضعی) این سیاره برابر با ۵۸ روز زمین است. به دلیل طولانی بودن شب وروز در این سیاره اختلاف دمای شبانه روز آن بسیار بالاست اختلافی بالاتر از ۶۰۰ درجه سلسیوس!! دمای این سیاره در طول روز به حدود ۴۶۵ درجه رسیده که سرب در سطح این سیاره به حالت مایع خواهد بود در نمیه دیگر این سیاره که در تاریکی به سر میبرد دما تا حدود ۱۵۰ درجه زیر صفر خواهد رسید. تا قبل از عبورسفینه ی ” مارینر۱۰″ از فاصله ۸۰۰ کیلومتری عطارد، هیچ کس اطلاعات دقیقی در باره سطح آن نداشت  . اطلاعات ارسالی از این سفینه ،نشان داد که این سیاره دارای جوی نازک و گودال های بزرگی همچون گودال های کره ماه است.

60

سرعت حرکت عطارد در فضا بسیار زیاد و حدود ۴۸ کیلومتر در ثانیه است . سرعت بسیار بالا و نزدیکی آن به  خورشید سبب شده که این سیاره دارای کوتاه ترین سال در میان سیاره های منظومه شمسی باشد(یک سال مدت زمانی است که یک سیاره یک بار به دور خورشید می چرخد.) سال سیاره عطارد تنها برابر با ۸۸ روز کره زمین است.

فضا پیمای ” مارینر۱۰″ در سال های ۱۹۷۴ و۱۹۷۵، سه بار به دور سیاره عطارد چرخید این فضا پیما ثابت کرد که سنگ آهن در این سیاره بسیار فراوان است.و حدود۴/۳ آن را تشکیل می دهد.

اطلاعاتی در باره سیاره عطارد:

میانگین فاصله از خورشید:۵۸میلیون کیلومتر.

نزدیک ترین فاصله از زمین:۴۵ میلیون کیلومتر

دما در قسمت رو به خورشید: ۴۶۵ درجه سانتی گراد.

دما در قسمت تاریک: ۱۵۰ درجه سانتی گراد زیر صفر.

قطر در امتداد خط استوا: ۴۸۷۸ کیلومتر.

جو: تقریبا هیچ.

تعداد قمر: صفر.

طول روز: ۵۸ روز کره زمین.

طول سال: ۸۸ روز کره زمین.

سیاره زهره(ناهید)

nahid

سیاره زهره، نام خود را از الهه عشق و زیبایی روم باستان با همین نام گرفته و روشن ترین سیاره منظومه شمسی است. ما آن را با توجه به موقعیت مکانی اش در چرخش به دور خورشید، ستاره صبح یا غروب می نامیم. اگر با استفاده از یک دوربین چشمی به آن نگاه کنید، آن را شبیه به یک قمر کوچک که تنها بخشهای مقابل خورشید آن روشن است،خواهید دید.

سیاره زهره تنها در عرض ۲۲۵ روز، یک بار به دور خورشید می گردد. بنابراین ۳ سال آن برابر با ۲ سال کره زمین است، اما سرعت چرخش آن به دور خود، چنان کم است که یک روز آن، برابر با ۲۴۳ روز کره زمین است. جو این سیاره برخلاف زمین بیشتر از دی اکسید کربن تشکیل شده است وجود زیاد این گاز سبب میشود تا نور خورشید پس از جذب و باز تابیده شدن در سطح این سیاره به دام افتد (پدیده گلخانه ای) و موجب افزایش دمای این سیاره گردد. طولانی بودن روزها و همچنین پدیده گلخانه ای این سیاره را با دمای ۴۸۰ درجه سلسیوس به گرم ترین سیاره منظومه شمسی تبدیل کرده است.

زهره (ونوس)،تنها سیاره ای است که بر خلاف مسیر مدار خود، چرخش می کند. این سیاره دارای آتش فشان های فعال بوده سطح آن کوهواره است و مدار گردش آن دایره ای میباشد همچنین لازم به ذکر است ین سیاره دارای مغناطیس درونی نیست.

میانگین فاصله از خورشید: ۱۰۸ میلیون کیلومتر.

نزدیک ترین فاصله تا زمین: ۴۰ میلیون کیلومتر.

دورترین فاصله تازمین: ۲۵۷ میلیون کیلومتر

میانگین دما: ۴۵۵ درجه سانتی گراد.

قطر، در استوا: ۱۰۳/۱۲ کیلومتر.

اتمسفر (جو): بیشتر دی اکسید کربن.

تعداد قمر: صفر.

طول روز: ۲۴۳ روز کره زمین.

طول سال: ۲۲۵ روز کره زمین.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *