ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

راهنمای خرید پرینتر

راهنمای خرید پرینتر

پرینتر یکی از وسایل های جانبی و پرکاربرد کامپیوتر میباشد و برخلاف بسیاری از وسایل ها پرینتر نیاز به رسیدگی و انجام هزینه های دوره ای دارد که بسته به نوع پرینتر متفاوت میباشد. در این نوشتار قصد داریم تا کاربران عزیز به خصوص کاربران خانگی،مدارس و مکان هایی که هزینه برایشان بسیار مهم است را با انواع پرینتر آشنا نموده و مزایا و معایب آنها را برشمریم تا بتوانید با این اطلاعات یک انتخاب بهتر داشته باشید.

راهنمای خرید پرینتر
راهنمای خرید پرینتر

پرینترها (به استثنا سوزنی وسایر پرینترها که کاربردهای ویژه ای دارند) به دو دسته بزرگ تقسیم میشوند: ۱-لیزری  ۲-جوهرافشان

در هر دو نوع مدل های متنوعی در بازار عرضه میشود (تک کاره،چندکاره). تک کاره ها که فقط فابلیت پرینت گرفتن را دارند و عموما پرینتر های لیزری به صورت تک کاره عرضه میشوند و جوهر افشان ها به صورت چند کاره. پرینتر های چندکاره بسته به نوع مدلشان علاوه بر پرینت توانایی اسکن،کپی،فکس و حتی تلفن را دارا میباشند که شما میتوانید بسته به نیاز خود تهیه نمایی.

پرینتر های لیزری هم به صورت سیاه سفید و هم رنگی به بازار عرضه میشوند. بزرگترین عیبی که میتوان برای این پرینترها برشمرد قیمت بسیار بالای آنها نسبت به جوهر افشان هاست اما محاسنی داردکه میتوان این عیب آنها را نادیده گرفت و آن سرعت پرینت بالا،تیراژبالای کارتریج،قابلیت شارژ کارتریج،کیفیت مطلوب،هزینه ی نگهداری بسیار پایین تر نسبت به جوهر افشان و عمر بالای کارتریج میباشد. در مقابل پرینترهای جوهر افشان قیمت بسیار پایینی دارند و عموما به صورت سه کاره روانه بازار میشوند وقیمت آنها معمولا زیر ۲۰۰ هزار تومان میباشد وبزرگترین مزیت آنها رنگی بودن این پرینترهاست . پرینت گرفتن عکس با کیفیت مطلوب و  پرینت مستقیم از انواع مموری ها و فلش درایوها بدون نیاز به کامپیوتر از دیگر قابلیت های این پرینتر ها میباشد.

اما عیب بزرگ این پرینترها که معمولا هنگام فروش عنوان نمیشود عدم قابلیت شارژ،سرعت پایین پرینت،تیراژ کم وقیمت بالای کارتریج میباشد. در برخی از مدل ها کارتریج را میتوان شارژ نمود اما کیفیت پرینت بسیار پایین می آید. یک کارتریج پرینتر لیزری حداقل ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ برگ پرینت میگیرد و در مدل هایی که مخزن کارتریج بزرگ میباشد تا چند هزار برگ را جواب میدهد در مقابل کارتریج های جوهر افشان تعداد پرینت آنها از ۵۰۰ برگ تجاوز نمیکند و عیب بسیار بزرگ تر آنها این است که اگر مدت زمانی از آنها استفاده نشود جوهر کارتریج خشک شده و کارتریج باید تعویض گردد اما کارتریج های لیزری چنین محدودیتی ندارند.

به عنوان مثال پرینتر MP-230 canon  که یک پرینتر جوهر افشان است با قیمتی حدود ۱۸۰ هزار تومان در بازار به فروش میرسد جالب اینجاست که کارتریج این پرینتر حدود ۱۱۰ هزار تومان قیمت دارد یعنی پرینتر بدون کارتریج تنها ۶۰ الی ۷۰ هزار تومان می ارزد!!!!!!!!!! در واقع کمپانی های تولید کننده پرینتر های جوهر افشان، با قیمت پایین و توانایی های زیاد به نحوی مشتری را فریب داده و مصرف کننده غافل از هزینه های بعدی در واقع پول خود را دور انداخته است. کم نیستند افرادی که تنها به دلیل همین هزینه های بالا از پرینتر خود صرف نظر نموده و آن را در گوشه انباری خود قرار داده اند.

حال قضاوت با شماست کدام را میپسندید؟؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباط با ما