آموزش وردپرس
خانه \ آموزش \ آموزش نرم افزار آزاد یا گنو لینوکس-قسمت هفتم

آموزش نرم افزار آزاد یا گنو لینوکس-قسمت هفتم

آموزش نرم افزار آزاد یا گنو لینوکس-قسمت هفتم
آموزش نرم افزار آزاد یا گنو لینوکس-قسمت هفتم

کاربرد دیگر گنو لینوکس در سیستم های توکار یا امبد (Embeded) است. این جا یک میدان بسیار مناسب برای قدرت نمایی لینوکس است.

لینوکس توکار
سیستم های توکار سیستم هایی هستند که در ظاهر یک کامپیوتر نیستند اما در باطن یک سیستم عامل مشغول اداره آنها است. از یخچالی که با یک کامپیوتر کنترل می شود بگیرید تا خودرویی که سیستم کامپیوتری داخلی دارد تا گیرنده ماهواره ای که می تواند اطلاعات را روی هارد دیسک ذخیره کند و تلویزیون مدرنی که می تواند به اینترنت وصل شود و گوشی موبایل هوشمند و حتی مریخ نوردی که روی سیاره ای دور در حال حرکت است. این سیستم ها در حال گسترش هستند و با توجه به پایین آمدن قیمت سیستم های امبد، طراحان بیشتری به جای طراحی مدارهای پر دردسر الکترونیکی و سفارش آن ها به شرکت های بزرگ، تنها با اضافه کردن یک کامپیوتر امبد کوچک به هر چیزی که می سازند و برنامه نویسی برای آن مشکل خود را بسیار ساده تر، سریعتر و معمولا کامل تر حل می کنند.

بسیاری از این سیستم ها با لینوکس راه اندازی می شوند چرا که به خاطر آزاد و بازمتن بودن، این امکان هست که با حذف قسمت های غیر مورد نیاز، آن را تا حد ممکن کوچک کرد. بهترین نمونه از سیستم های امبد در اطراف ما گوشی های موبایل اندرویدی هستند که از کرنل لینوکس استفاده می کنند و اگر بخواهیم به سراغ ابزارهای بزرگ برویم شتاب دهنده های ذرات و مریخ نوردها شاید مثال های پرهیجانی باشند.

در این میان هم خیلی چیزها با لینوکس زنده می شوند که ما اصولا آنها را نمی بینیم، مثلا مشهورترین ربات های شیردوش باعث می شوند هر لیوان شیری که می خورید، حاوی لینوکس باشد یا سیستم های کنترل قطارهای تندرو و چراغ های هوشمند کنترل ترافیک، هر حرکت شما در شهر را با لینوکس همراه می‌کنند.

به نظر من یکی از جذاب ترین کاریرد لینوکس همین مورد آخر بود، نظر شما چیه؟!

درباره ی تقی زاده

همچنین ببینید

حل مشکل باز نشدن اینستاگرام با اینترت ایرانسل

حل مشکل باز نشدن اینستاگرام با اینترت ایرانسل با سلام به تمام کاربران سایت پی …

  • نظرات شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود. از ارسال پرسش تکراری خودداری نمایید.
  • لطفا قبل از ارسال پرسش سوالات قبلی را مرور نمایید. ممکن است سوال شما قبلا پاسخ داده شده باشد.
  • سعی میکنیم نظرات شما رو تا 24 ساعت جواب بدیم
  • فقط به نظرات فارسی جواب داده می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

اکانت آپدیت نود32